Maminka.cz Kojenec, 4. měsíc

Kojenec, 4. měsíc

Čtvrtý měsíc je doba, kdy se vaše miminko pravděpodobně naučí ovládat kromě hlavy i záda. Podle odborníků je to období, kdy se dítě dostává z prvotní nezralé asymetrie pod vládu symetrie.

Pravda, na to, aby s vámi sedělo u stolu, je ještě malé, ale může s vámi občas sedět v lehátku, jehož opěradlo je asi v úhlu 45°. Na určitou dobu můžete použít i sedačku do auta, ale nenechávejte v ní dítě dlouho, ničilo by si záda.

Pokud jste už začala s hubnoucím programem a chcete si v obýváku zašlapat na rotopedu, můžete miminko posadit do rohu pohovky a pěkně ho obložit polštářky. Dítě by mělo být opřené v úhlu 45°, ale záda by mělo mít rovná.

Ústa jsou hlavní poznávací nástroj

Dítě je už také vnímavé – začíná chápat věci, které vidí, a naučí se je rozeznávat a na každou věc zareaguje. Taky už je ve věku, kdy dává přednost vám, ale ještě není úplně znepokojeno cizími lidmi.

Jak moc vaše dítě vyroste?

Zkuste si vypočítat pravděpodobnou výšku svého potomka. Rodič téhož pohlaví předává dítěti vlohu, která odpovídá jeho vlastní výšce, rodič opačného pohlaví vlohu pro svou výšku, k níž se buď připočte 13 cm (v případě matka-syn), nebo odečte 13 cm (otec-dcera).

K tělesné výšce rodiče téhož pohlaví připočtěte výšku druhého rodiče zvětšenou (u kluků) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm a součet vydělíte dvěma. Získáte pravděpodobnou dospělou výšku svého dítěte.

V tomto měsíci si začne vynucovat vaši pozornost, bude chtít všechen čas jen pro sebe. Je to doba, kdy dítě nevnímá jen zvuk, za kterým se otáčí, ale i fáze, kdy objevilo svoje ruce. A to nejen očima, ale i dotykem. Neustále si s nimi bude hrát, pozorovat je, roztahovat a spojovat, ohýbat. Začne je také zkoumat ústy, bude strkat prsty jeden po druhém do pusinky - a nejen prsty.

Co se mu podaří uchopit, si dá do pusy také. Ústa jsou v tomto období důležitým poznávacím nástrojem. Vlastně jen díky ústům porozumí předmětu, který vidí. I proto mějte v okolí dítěte jen takové hračky, které mu nemohou ublížit a které jsou hygienické. S touto poznávací fází se ale smiřte. Raději mu častěji hračky umyjte nebo vyperte. Zkuste taky občas „vysadit“ dudlík, dítě, které má pusinku pořád zaplněnou dudlíkem, těžko může bádat rukama a pusou.

Ideální je na tuto dobu hrací kobereček s nejrůznějšími zavěšenými hračkami a věcičkami. Hračku ale dítě ještě neumí držet, téměř vždycky se zmýlí v odhadu a sevře ruku dřív, než se k hračce dostane. Pomáhejte mu! Ale nedávejte mu pevnou hračku hned do ruky, nechte ho chvíli snažit se, mějte trpělivost. Až se jí dotkne, pak mu ji dejte, bude spokojené a obdaří vás úsměvem.

Během dne nechte někdy miminko válet se na bříšku. Dávejte na ně ale pozor, divila byste se, s jakou rychlostí se dovede i takový mrňous doplazit do jiné části místnosti za kutálející hračkou!

Zřejmě ještě stále kojíte, ale blíží se doba, kdy miminku nebude stačit jen prs, nebo se chystáte začít pracovat. Proto zkuste učit dítě pít z hrníčku nebo láhve, třeba když si zajdete s partnerem do kina nebo na návštěvu a miminko necháte babičce. Nebojte se, že by potom odmítalo vaše mléko! Odstříkejte mléko a nechte ho v kojenecké láhvi. Koncem čtvrtého měsíce můžete najít u svého dítěte i první zoubek.

Fyzický vývoj

  • Když dítě držíte, je schopno otáčet hlavičkou na všechny strany.
  • Přitahování do sedu se může stát jednou z nejoblíbenějších her.
  • Leží-li na zádech a odpočívá po energickém kopání, zvedá hlavičku nad podložku.
  • Když leží na bříšku, zvedne se na rukou a ohne kolena, umí se překulit na záda. Z lehu na bříšku zvedne hlavu do úhlu 90°, snaží se plazit dopředu.
  • Většina dětí se už umí přetočit z lehu na břiše na jednu stranu, některé se přetočí ze zad na břicho.

Duševní vývoj

  • Dítě pohne hlavou, aby sledovalo předmět, který se pohybuje, po celém oblouku 180° zleva doprava nebo naopak.
  • Rozezná maminku i jiné osoby.
  • Většina dětí pozoruje i malé předměty a některé děti se otáčejí za hlasem, který přichází z úhlu 45° napravo nebo nalevo; zvláště pokud je to hlas matky.
  • Dítě reaguje na známé osoby a předměty, pozoruje vlastní ruce a hraje si s nimi. Už umí rozlišovat složitější zvuky, tóny a zná jednotlivé hlasy.

Společenský vývoj

  • Dítě nemá rádo samotu. Když je dlouho samo, začne křičet a dožaduje se společnosti.
  • Prakticky všechny děti se rády a často smějí, vydávají hrdelní zvuky a povídají si s ostatními členy rodiny.
  • Většina dětí umí vykřiknout radostí a některé už dokážou měnit výšku hlasu a hlasitost svého žvatlání i podle nálady. Některé si povídají i s předměty a s tvářemi a umějí používat zvuky h, n, k, f, b a p, profukují vzduch mezi rty a dělají bubliny.
  • V tomto měsíci začne vaše dítě ztrácet vlásky, se kterými se narodilo, a začne je „vyměňovat“ za nové. Jejich barva se také změní. Stejně tak vás možná překvapí, že se mění i barva očí.

Pokračování: Kojenec, 5. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Zánět spojivek u dětí se nevyplatí podceňovat. Jak ho poznáte a kdy vyrazit k lékaři?
Zdraví

Diskuze