Maminka.cz Kojenec, 6. měsíc

Kojenec, 6. měsíc

Šest měsíců uteklo a vaše miminko slaví svoje půlroční narozeniny. Je z něj osobnost, která stále víc touží po nezávislosti. Skončila jedna vývojová etapa a začíná další, pro dítě i pro vás ta nejdůležitější.

Dítě už nechce být na jednom místě, už mu nestačí, že jste běhala vy kolem něho. Teď chce být pohyblivé samo. Ležet na zádech? Ani nápad! Každou chvíli bude někde jinde, chvíli na bříšku, chvíli na kolínkách, bude se opírat o dlaně a některé děti se už budou pokoušet plazit po břiše dopředu. Je to doba, kdy musíte být ostražití.

Čím dál méně se bojí

Dítě v šestém měsíci se snaží být s vámi neustále v kontaktu. Slyší na svoje jméno a neustále si něco brblá, mručí, brouká si, slintá, fouká z pusy bubliny a mlaská. Je to také doba, kdy i stále kojené dítě začíná zkoušet něco jiného než jen mateřské mléko. Na tuto dobu pokusů, upatlaných rukou a pobryndaných košilek a triček rozhodně nezapomenete.

Rizika prvního půlroku u chlapců

Máte doma chlapečka? Pak vás může v prvních šesti měsících překvapit tříselná nebo šourková kýla. Vzniká tak, že do méně pevného místa (kýlní branky) v tříselném kanále se vtlačuje z břišní dutiny střevní klička, která zde vytvoří zduření či bulku. Při křiku nebo střevní plynatosti se bulka zvětšuje. Po uklidnění většinou vklouzne zpět.

Kýla sama však nezmizí a je nutno ji odstranit operativně. Operace se provádí kolem jednoho roku věku, jestliže se však kýla uskřinuje, je to vážnější a operace je nutná ihned. Poznáte to, když se bulka zduřuje, nevrací se, dítě bolestivě křičí, přitahuje nožky k bříšku a bulka je velice bolestivá na dotek. U holčiček hrozí pupeční kýla, ale ta není tak nebezpečná, protože nehrozí uskřinutí.

Děti si s předměty hrají, drží je, bouchají s nimi o zem, strkají si je do pusy, některé už na konci šestého měsíce začínají hračky používat určitým jedinečným způsobem, jako by říkaly: „Nechte mě, já vím, co s tím mám dělat!“ Pokud dítěti pořídíte kostky a budete je stavět, bude přímo nadšené - a velice rádo je bude shazovat.

Hrajte si s ním tak často, jak jen to jde: volejte na něj jménem, čekejte, až se otočí, a zavolejte na něj znova. Vezměte si do ruky chrastítko, zachrastěte a počkejte, pak zachrastěte znova. Takové hry jsou výborným tréninkem sluchu.

Zhruba v této době začnou miminka hledět stejným směrem jako vy, když mluvíte, což jim bude pomáhat naučit se pojmenovat věci, o kterých se mluví. Většina půlročních dětí je fascinovaná drobnými předměty, třeba kuličkami hrášku - pozor, aby si je nestrčily třeba do nosní dírky. Drobné předměty bere dítě hrabavým úchopem a do celé dlaně, strana palce a ukazováčku převládá.

Pozor na pády z výšky

První pololetí je také rizikové pro možné pády z výšky. Nikdy nenechte dítě ležet v tomto věku samotné na gauči, v otevřené postýlce nebo na přebalovacím pultu!

Dítě je v šestém měsíci méně bojácné: vezme-li si do ruky pískací hračku, která vydává zvuky, už se tolik nevystraší, protože očekává, co se stane. Je to tedy doba, kdy dítě v praxi nabírá nové zkušenosti. Je zvídavé, všemu chce přijít na kloub, všechno chce pochopit a porozumět tomu. Sice budete mít doma nepořádek, ale radši nad ním přivřete oči - tohle všechno se vám i dítěti jednou stokrát vrátí!

Smiřte se s tím, že teď vyvíjí iniciativu i vaše miminko, a nejen vy. Bude provokovat a přitahovat vaši pozornost, ale brzy zjistíte, že to stojí za to!

Fyzický vývoj

  • Dítě dokáže zvednout nohy nad podložku a prsty u nohou se často dostanou do pusy, později už se to nepodaří.
  • Když budete mít dítě na klíně třeba u stolu, dovede se zaměřeně a cíleně natáhnout pro předmět, který dáte před něj. Zajímavou hračkou je pro něj naprosto všechno, takže dávejte pozor i na hrnek s teplým čajem.
  • Dovede vzít do každé ruky jednu věc, jednu věc dovede ohmatat a zkoušet oběma rukama. Věci dokáže udržet poměrně dlouho, ale taky rychle pustit. Otevírání a uvolňování bude jeho „převládající“ cvičení pro celé další pololetí.
  • Dovede se přetáčet ze zad na břicho a na bok, ale taky z břicha na záda.
  • Některá miminka se dovedou zvednout na ručičkách do sedu a na chvíli bez opory sedět.
  • Pokud je podržíte do stoje, začne poskakovat a narovnávat a krčit nohy. Někdy dovedou kroutit zápěstím, používají obě ruce.

Duševní vývoj

  • Při hraní je dítě cílevědomější, aktivně se natahuje po hračkách, které ho zaujmou.
  • Dítě se radši kouká na skutečné předměty než na obrázky.
  • Sahá na zrcadlo, když vidí obraz.
  • Bojí se cizích lidí, dokonce začne plakat, i když přijede babička z daleka.
  • Pozor na přehnané mazlení - mazlení je sice přirozené a blahodárné, ale některé děti jsou mazlivé, některé méně a některé nemají rády těsný kontakt.
  • Směje se, když je šťastné.
  • Brouká si u hry.

Společenský vývoj

  • Prakticky všechny děti umějí používat zvuky h, n, k, f, b a p.
  • Většina dětí začíná kombinovat souhlásky a samohlásky a začíná rozlišovat výšku tónu a rychlost řeči.
  • Některé děti kombinují souhlásky a samohlásky, mluví na hračky a obrazy v zrcadle.
  • Některé umějí žvatlat a spojovat souhlásky a samohlásky.
  • Většina dětí se pokouší upoutat vaši pozornost buď bubláním, nebo podobnými zvuky, mohou na vás i mávat rukama.

VIDEO: Co by mělo dítě umět v 15. měsících? Podívejte se na video.

[CNCVideo: player.maminka.cz|5832573##autoplay=true]

Pokračování: Kojenec, 7. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Kolik vajec může vaše dítě doopravdy sníst a na co si dát pozor? | Zdroj: iStockphoto.com
Výživa a stravování

Diskuze