Maminka.cz Kojenec, 7. měsíc

Kojenec, 7. měsíc

Sedmý měsíc je ve znamení pohybu z jednoho místa na druhé. Pro vaše sedmiměsíční miminko je to ohromný úspěch a další pokrok na cestě ke vzpřímenému postoji.

Už před měsícem jste si určitě všimla, že vaše dítě nevydrží moc dlouho na zádech a jak jen to trochu jde, pokouší se přetočit. V sedmém měsíci už se překuluje ze zad na bříško a obráceně o sto šest. Chce se dostat všude tam, kam potřebuje.

Jeho záda jsou mnohem pevnější, takže může sedět, například v židličce nebo autosedačce při jídle. Většina dětí se už umí sama posadit a touha sedět a dívat se na svět kolem je přímo živelná. I nožičky jsou pevnější, takže když mu podáte prsty, aby se chytilo, dovede se postavit. Rozhodně ho ale nepouštějte, natolik pevné jeho nohy nejsou. Brzy zjistíte, že už vás k sedu nepotřebuje. Dítě samo pochopí, že se stačí přetočit na bok, jednou paží se odstrčit, až nabude rovnováhy, a bude sedět.

První zuby

Dalším důležitým mezníkem jsou zuby. Většinou se objeví náhle a velmi rychle, až vás to překvapí. Jako první se prořeže dolní řezák, po něm hned jeho soused, v sedmém měsíci má většina dětí horní řezák. Ovšem pokud váš drobeček nemá v sedmém měsíci ještě žádný zub, neznamená to, že je nějak opožděné, a naopak, pokud má v sedmém měsíci čtyři, není to známka vyspělosti.

Levák, nebo pravák?

Dává vaše sedmiměsíční miminko přednost levé ruce před pravou? Podávejte mu hračku tak, aby byla ve stejné vzdálenosti od obou rukou, a uvidíte, kterou po hračce sáhne.

Pokud dává přednost pravidelně jedné ruce, je tu sice možnost, že i později bude používat tuto jako hlavní, ale není to konečná volba. Jakmile se dítě naučí používat koordinovaně obě ruce, dejte mu něco, co musí jednou rukou držet a druhou obsluhovat, ideální je třeba hrnec s pokličkou. Konečná volba však proběhne zhruba ve dvou letech.

Zuby se prostě u každého dítěte objevují v jiném pořadí a v širokém věkovém rozmezí. První zuby nejsou určeny ke žvýkání, ale k trhání, takže se jejich objevením neurychlí proces odstavení.

Podle lékařů není růst zubů příčinou horečky, průjmu, zvracení, nechutenství nebo záchvatů. Pokud tohle všechno vaše dítě má, pak je zřejmě nemocné a poraďte se s lékařem. Při prořezávání však bude dítě více slinit a může mít zanícené dásně. Zkuste chladivý gel, případně kousátko, které dáte na několik minut do chladničky.

Začátkem sedmého měsíce byste měla začít se zaváděním pevné stravy. Vaše dítě je osůbka, která bude chtít jíst s vervou, a mléko mu nebude stačit. Rozhodně si pořiďte vysokou židličku, bude pro vás pohodlnější.

Stejně tak si pořiďte trénovací hrnek, bryndáčky. Pozor na šňůrky, aby se dítě neudusilo.

Fantastické jsou speciální talířky rozdělené na dvě části, ve kterých můžete podávat dvě věci odděleně. Jí vaše pomocí prstíků? Je to zcela normální, v tomto věku totiž musí všechno ohmatávat. Nezávisle už ovládá palec a ostatní prsty. Zkuste, aby se samo krmilo. Doma sice bude trochu nepořádek, ale rozhodně si užijete.

Fyzický vývoj

  • Většina dětí pevně sedí, i když třeba jen krátce.
  • Dítě se na břiše otáčí ze strany na stranu, z bříška na záda a obráceně.
  • Některé děti lezou po čtyřech, jiné se plazí vlnivými pohyby, další se sunou směrem dozadu.
  • Manipuluje s předměty, zkoumá hračky, otáčí je a prohlíží si je.
  • Některé děti si už mohou ze sedu i stoupnout.
  • Cíleně zkoumají hračky, bouchají s nimi, třesou s nimi, už vědí, jak s nimi hýbat, jaký zvuk vydávají.

Duševní vývoj

  • Dítě umí „odpovědět“, když slyší svoje jméno.
  • Zrak se natolik zlepšil, že vidí téměř stejně jasně jako dospělák, přestože je tak trochu ještě krátkozraké.
  • Může bez problémů sledovat i pohybující se předměty.
  • Hledá předmět, který mu upadne, a také hledá předmět, který je částečně schovaný. Bude zbožňovat hru na schovávanou - třeba se šátkem nebo peřinou či záclonou.
  • Pamatuje si už všechny tváře známých. Začíná chápat, že věci existují, i když je nevidí.
  • Líbí se mu známé prostředí.

Společenský vývoj

  • Zvuky, které dítě vydává, mají ráz slabiky. Nedá se ještě určit, jaké hlásky vlastně říká, ale lze zaslechnout i samohlásky a souhlásky.
  • Umí měnit výšku tónu a rychlost svého žvatlání i podle nálady.
  • Mluví na předměty a obličeje. Může opakovat některá slova, jako „tata“ nebo „mama“.

Pokračování: Kojenec, 8. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Kolik vajec může vaše dítě doopravdy sníst a na co si dát pozor? | Zdroj: iStockphoto.com
Výživa a stravování

Diskuze