Maminka.cz Kojenec, 8. měsíc

Kojenec, 8. měsíc

V osmém měsíci už děti sedí pevně, takže mají ručičky volné k tomu, aby si hrály. V sedmém měsíci si váš drobeček teprve zkoušel stoupat na nohy, péroval a velmi se mu to líbilo.

V osmém měsíci se už přitáhne dítě samo vlastní silou a udrží ve stoji celou svou váhu. Ne dlouho, ale přece jen to je pokrok. Mezi 6. a 9. měsícem se také podrobíte další preventivní prohlídce u dětského lékaře. Ten se podívá, jak se vyvíjí, zda netrpí vrozenou luxací kyčelních kloubů, pokud máte doma kluka, tak se také přesvědčí, zda jsou jeho varlátka sestouplá do šourku.

Lékař vyzkouší sluch dítěte, a to tak, že se na několik vteřin zachřestí chrastítkem z místa, kam dítě nevidí, a ono by se mělo otočit tím směrem. Při prohlídce se také zkontroluje zrak a také to, zda vaše dítě nešilhá. Trochu ho polechtá stetoskopem a nakonec ho zváží a změří.

Zkuste hru na trakař

Víte, co je to trakař? Dítě v poloze na břiše zvedáte za natažené nožky, dítě se vzpírá rukama, zůstává ve vodorovné poloze. Je jasné, že se nedovede opřít o jednu paži a druhou nechat volně, ale už to nebude dlouho trvat.

Pokud máte pocit, že něco není tak, jak by podle vás mělo být, radši se lékaři svěřte, určitě vám ochotně zodpoví všechny vaše všetečné otázky. Změny nenastávají jen ve vývoji fyzickém, ale i citovém. Pokud jste měla pocit, že v prvních měsících života bylo vaše miminko přátelské, pak pro vás zřejmě přijde trochu šok - z přátelského světa se pro dítě stává svět nepřátelský a nebezpečný. Strach z cizích lidí bude tedy něčím, s čím budete muset počítat.

Snad proto se říká, že toto je období, kdy se rozhoduje u dítěte o důvěře a nedůvěře ke světu a k lidem. Pokud by dítě nemělo mateřskou osobu, která mu dává pocit jistoty, může se stát, že z něj vyroste člověk, který nebude ani v dospělosti nikomu věřit. Strach z cizích lidí může vést k větší plačtivosti - smiřte se s tím. Bude se vás s pláčem dovolávat, bude fňukat, když uvidí po měsíci babičku apod. V osmém měsíci už také můžete začít s dítětem hrát jednoduché hry.

Bude vám samo iniciativně podávat hračky, autíčka, kostičky a bude si je od vás brát nazpět. Je to také vhodná doba na to, abyste své dítě seznámila s dětskými knížkami. Zkuste zpočátku knížky zvukové - existuje jich řada, houká v nich vláček, troubí auto, bučí kráva nebo mňouká kočka. Uvidíte, jak se mu listování knížkami zalíbí a brzy se bude snažit tyto zvuky napodobit. Pokud je léto, pořiďte dítěti nejrůznější misky a nádobíčko, které se dá naplňovat a zase vyprazdňovat.

Fyzický vývoj

  • Většina dětí už umí pevně stát, pokud se zároveň něčeho pevného drží.
  • Umějí se posadit z lehu na břiše.
  • Umějí zdvihnout prsty drobný předmět.
  • Začínají lézt.
  • Posouvají se po bříšku a rukama se přitahují, některé děti se odstrkují, takže to vypadá, že se plazí jako raci pozpátku – nožky jsou stále spíše pasivní.
  • Začínají se samy krmit drobnějšími kousky potravin. Připravte se na to, že ještě donedávna čisté miminko je nenávratně pryč.
  • Některé děti mohou začít „křižovat“ podél nábytku.

Duševní vývoj

  • Dítě již chápe hloubku svého zorného pole. Když dáte dítě za závěs, který je zakrytý, a zavoláte na něj z druhé strany, tak už skrze nepoleze.
  • Začíná reagovat na jednoduché povely – například: „jak jsi velký?“, „ukaž mi“, „ne“, stejně tak slyší na názvy známých předmětů, jako dudlík, či na jména členů rodiny.
  • Začíná chápat, že když se chce dostat k hračce, musí za ní.
  • Napodobuje ostatní, odkrývá schovaný předmět. Hledá předmět tam, kde vidělo, že ho naposledy uklízíte.

Společenský vývoj

  • Je ostražité k cizím lidem. Trpí strachem z odloučení.
  • V postýlce nebude chtít přes den už zůstávat, stále více se bude za vámi plazit po místnosti. Buďte ve střehu!
  • Většina dětí žvatlá, opakuje slabiky jako „tata“, „mama“, zapojuje se a „žvatlá“ s dospěláckou intonací, když mluví někdo jiný.
  • Některé děti křičí, aby k sobě připoutaly pozornost, vyjadřují řečí své pocity, mohou už označovat předmět zvukem (hafh af, bůůů apod.).

Pokračování: Kojenec, 9. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Kolik vajec může vaše dítě doopravdy sníst a na co si dát pozor? | Zdroj: iStockphoto.com
Výživa a stravování

Diskuze