Má mé dítě dostatečnou slovní zásobu?

Otázka

Dobý den pane doktore,

chtěla jsem Vám moc poděkovat za všechny rady,které maminkám udílíte a které i mi mnohokráte pomohly,a také Vám popřát hodně štěstí a zdraví v tom dalším roce. ;-)

A taky bych měla dotazy:

1, Syn (11 měsíců) je velmi šikovné a čiperné dítě,ale nevím zda mluví dostatečně.Říká mámá,bábá,občas ham a občas kuk.(nemám ale pocit že by to říkal v nějaké spojitosti,jen ty slova prostě vyslovuje,hlavně když je řeknu já)

Ale další slovíčka se né a né učit. Slyšet slyší myslím dobře,protože na zavolání reaguje a když s ním blbnu a dělám různé hrdelní zvuky,tak se je bez problémů (někdy až moc rychle) naučí a používá je.A taky kdykoliv se zeptám jak dělá pračka,ukáže mi to a zavrčí,když se zeptám jak dělají hodiny,ukáže mi na ně a začne se kolíbat do stran (dělá tik,tak),ale nic neřekne.Nevím jestli je to tak v pořádku.Ani zvuky zvířátek nechce říkat,na ty dokonce nechce ani ukazovat pokud nejsou živá.Máme doma psa a na toho něco jako haf (ovšem zase spíše hrdelní zvuk) dělá.Jinak je velice spokojené,hravé a hlavně věčně usměvavé dítko.

Mám si s jeho mluvou dělat starosti,nebo je to v pořádku a on až bude chtít,tak se rozmluví sám??

2, máme mezi dveřma posílovací tyč a starší syn na ni občas cvičí a ten menší (11 měsíční) ho vidí a zvedá ručky,že to chce taky dělat.Syn ho párkrát nazvedl,že se jen chytí a zase pustí,ale on se začal přitahovat a vlastně posilovat.Přitáhl se sám už 3x,samozřejmně jsme ho lehce přizvedávali,aby nezvedal celou svou váhu,ale i tak jsme byli v šoku.Chci se zeptat,zda může takhle cvičit,když ho to baví (samozřejmně jen občas) a zda mu to nemůže nějak ublížit.

3, a poslední dotaz.Zajímalo by mě jak dlouho může být 11 měsíční dítko ve vaně.Někdy je tam totiž i 15 minut a hraje si a je z vody hrozně nadšený,tak je milíto ho vytahovat.Samozřejmě hlídám teplotu vody,aby mu nebyla zima. Děkuji

Děkuji

Odpověď

Mluví dost a až to rozjede tak vás bude brnět hlava. nedělejte si žádné szarosti. některé dítě začne mluvit až po 2. roce.. 2/ Posilujte, když ho to baví, ale jen krátce a 1-2x denně max. 3/ 15 minut tam může být, ale musí být teplo i v místnosti. Potom rychle osušit a hlavně namazat kůži, která se vodou paradoxně vysušuje.

Petr Karger

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Prožila jste si velké zklamání a nedá se očekávat, že byste se dala do pořádku okamžitě. I přesto se zdá, jakoby to od vás někteří…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci