Spaní ve školce

Otázka

Vážená paní doktorko,

chtěla bych poprosit o radu, syn 4,5roku začal chodit do školky na celý den teprve od řijna 2010, minulý rok chodil jenom do dopolední třídy a do školky se každý den moc tešil, nikdy nebrečel, což byl veliká výjimka.

V nové třídě mu začal jiný režim i s poledním spánkem. Syn je velice živý, od malička jsme chodili 2x denne ven, hlavně na kole, aby se trochu vyběhal, taky ráno brzy vstává kolem 6hod a je úplně v pohodě, vidím na něm, že tohle je jeho přirozený režim spánku.

Když přestal s poledním spaním, otěhotněla jsem s druhým dítětem a potřebovala jsem si taky odpočinout, uvítala bych, kdyby v poledne spal, ale nešlo to, přečetla jsem na téma spaní dětí spoustů materiálů, ale nic nepomohlo, nakonec jsem se musela smířit s tím, že se spaním skončil a bude nás prohánět dál.

Musím, ale říct, že celou noc prospí a nechodí ani na záchod až ráno, příjde mi, že je v pořádku a spokojený.

Problém začal, když ho ve školce začali nutit po obědě spát, dokonce se nemůže hrát ani s autíčkem, ani prohlížet knížku, nic. Kdyby byl neposlušný, tak to beru, ale za tohle nemůže, že nedokáže po obědě spát. Ostatní děti někdy usnou a on nikdy, musí to být pro něj frustrující, když ho učitelky pořád napomínají a dokonce to vede k tomu, že už ráno nechce do školky, přitom se tam minulý rok hrozně moc tešil, a nikdy nechtěl domů. Taky učitelky si stěžují, prý začal zlobit, já myslím, že to přesně souvisí s tím spaním. Co myslíte Vy? Co mám změnit nebo vyzkoušet? Ve školce nejsou ochotní, nechat syna hrát, velice rychle mi hned odpoví, že prý to nejde, ale já znala učitelku, která odešla a tá těch pár dětí nechávala ve vedlejší místnosti potichu si hrát.

Děkuji za odpověď.

Adinka

Odpověď

Milá maminko, patří Vám velká pochvala.Děláte vše správně a to, že jste po narození druhého dítěte synka nenutila spát, je velice správné.Nevím, kde bydlíte a zda je to možné, ale změnila bych mateřskou školku. Sama z vlastní zkušenosti vím, že některé děti po o prostě nespí.V Praze znám několik školek, kde si opravdu některé děti místo spánku hrají nebo mají lehátka v jiné třídě a jen tak prostě odpočívají.A že syn začal zlobit? To je vcelku normální reakce na tento stav. Pokuste se znovu promluvit s paní učitelkou či ředitelkou MŠ a popsat jim danou situaci. Pozeptejte se také některých maminek, zda ve školce není podobně nespavá holčička nebo chlapeček jako váš syn. Pokud by rozhovor nedopadl dobře, porozhlédněte se po jiné mateřské školce. Rozhodně neučte synka jiným návykům. Zdraví LB

Ludmila Burdová

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Pořád jen trávíte čas nějakými malými úkoly či ne zrovna zábavnou dílčí činností, ale na nic velkého se nemůžete vrhnout? Dneska je…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci