Maminka.czPoradny

Jak přežít vysvědčení?

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.
Zpět na hlavní stránku poradny

Vysvědčení - pro některé děti to slovo nic neznamená, pro jiné je obávaným strašákem. Rodiče by si měli hlavně uvědomit, že vysvědčení je také jejich vizitka, jak se s dítětem do školy chystají a jak se školou komunikují. 

Aby se vysvědčení nestalo pro děti traumatem, je k němu třeba přistupovat pečlivě. Především s dítětem probrat jeho úspěchy a neúspěchy. Jak to udělat, aby příští rok nedocházelo k nějakým excesům. Děti za vysvědčení rozhodně netrestejte a vyvarujte se i výhrůžek typu „nechoď mi se špatným vysvědčením na oči...“ 

O tom, jak se s vysvědčením svého dítěte vyrovnat a jak jak zlepšit jeho výsledky, bude naše poradna tento týden, tentokrát s jednou se spoluautorek projektu akademie rodičovství - Katkou Novotnou.

Foto_pas_2013.JPG

Akademie rodičovství poskytuje ucelené informace na téma výchovy. Pomáhá ve svých kurzech tvořit vlastní pohled na výchovu. Kateřina Novotná se v projektu specializuje na rodinné poradenství. Koučování a mentoringu se věnuje už patnáct let.

lenka
Dobrý den,

Je vhodné kvůli špatnému vysvědčení omezit dítěti počítačové hry?
Kateřina Novotná

Dobrý den Lenko,


omezení počítačových her za špatné vysvědčení chápu z vaší otázky jako trest. Tresty z dlouhodobého hlediska poškozují sebeúctu, poškozují vztah mezi vámi a vaším dítětem. Dítě si odnáší vzorce - mít moc je důležitější než chovat se správě a cokoliv provedu se vyřeší trestem. Pak už jen děti kličkují, aby se vyhnuly trestům a neřeší školu a školní výsledky jako takové. Děti cítí strach, vzdor, zlost, nepochopení, nespravedlnost, neschopnost.... A myslím, že o to vám nejde.


Co pro vás jako rodiče vysvědčení znamená?


Znamená to jen shrnutí půlroční práce nebo vyvrcholení půlroční práce? A jaká jsou vaše očekávání s jakým vysvědčením dítě přijde domů? A jak máte nastavenu zodpovědnost za školu? Pokud má zodpovědnost za školu vaše dítě - pak i vysvědčení k tomu patří. A není třeba dítě odměňovat či trestat. Je to jeho vysvědčení. Pokud však máte zodpovědnost vy nebo téma zodpovědnosti za školní výsledky není domluveno, pak je třeba zvolit takové nástroje, které vaše dítě dovedou k vámi očekávaným výsledkům.


Dovolím si doporučení na závěr: nezničte si kvůli tlaku na výkon/školní prospěch to nejcennější - vztah a důvěru se svým dítětem.


Mějte se moc hezky s díky. Katka Novotná


Lena
taková poradna měla být když jsme chodila já do školy.Dneska bych si nepamatovala ,že za 4 - 4 rány měchačkou a za 5 -5 ran měchačkou. Asi to brát tak ,že se snažit dítěti poradit dřív než vyhrožovat ne?
Kateřina Novotná

Dobrý den, Leno,


jj, vyrůstali jsme v době s heslem "škoda každé rány, která padne vedle". A dnes jsme součástí revoluce ve výchově. Pokud na to chcete jít trochu jinak, než-li vaši rodiče tak nabízím:


Než-li začne příští školní rok udělejte si doma rodinnou poradu a zkuste si s dítětem promluvit o svých očekávání a ptejte se na jeho názor a představy. Hledejte společnou cestu a rozdělujte komptence.  Učte své dítě samostatnosti – předejte mu kompetence. Podpořte ho v jeho snažení. Pouze, pokud bude mít vaši důvěru, vyroste z něj sebevědomý jedinec. Buďte trpělivá a důvěřujte mu. Pokud se rozhodne, že si chce sám připravovat svačiny, na prvním stupni ho ještě kontrolujte, ale nepokládejte za špatně splněný úkol, pokud vy byste ji připravila jinak. Na druhém už nechce celou věc pouze na něm.


Předejte svému dítěti vaši představu o jeho studijních výsledcích a chování ve škole – zjistěte, jaká je jeho představa, jaké výsledky od sebe očekává. Vytvořte společnou dohodu do prvního vysvědčení. Klaďte na něj pouze takové nároky, na které skutečně stačí, nestresujte ho zbytečně nadhodnocenými cíli. Ne vždy vysoké cíle motivují k lepším výkonům. Popovídejte si o mimoškolních aktivitách – zeptejte se, co by vašeho potomka bavilo a řekněte mu své představy. Najděte společnou cestu pro zájmové kroužky, mimoškolní aktivitu a trávení volného času. Myslete i na čas volna a odpočinku.


Promluvte si o tom, co se stane, pokud vaše dítě něco nesplní – již dopředu si společně s dětmi řekněte, co nastane, pokud vaše dítě dohodu nedodrží a ověřte si, že s tím Vaše dítě souhlasí. V tomto bodě je podstatná důslednost Vaše i partnera. Na druhé straně ale nezapomínejte na pozitivní hodnocení, pokud vaše dítko své úkoly plní, nebo se o to alespoň maximálně snaží.


Nezapomínejte oceňovat a všímat si, co se dítěti daří. Dávejte mu zpětnou vazbu. Například: “Všimla jsem si, že máš nachystaný penál do školy. Vidím, že sis celý týden nezapomněl/a nachystat svačinu.” Dětem tím dáváte najevo svůj zájem.


Mějte se moc hezky. S díky. Katka Novotná