Samovolný únik moči se objevuje už u dospívajících dívek. Bývá to následek zánětu dolních močových cest po započetí sexuálního života. U žen v produktivním věku je způsobena ochabnutím svalů a tkání kolem močové trubice z důvodu těhotenství, těžkého porodu nebo gynekologických operací.

Třetina žen trpí tzv. stresovou inkontinencí, přibližně čtvrtina urgentní inkontinencí. Ve věku 15 až 64 let je postiženo únikem moči až 30 procent žen.  To jsou alarmující čísla, o kterých se z důvodu studu příliš nemluví.

V důsledku inkontinence pak ženy trápí snížení až ztráta vzrušivosti a sexuální prožívání. U některých žen to dokonce vede k tomu, že nemohou dosáhnout orgasmu. Bolestivost při sexu také vede k tomu, že se sexu vyhýbají a trpí tím partnerský život. Problém má však jednoduché řešení, jen je třeba včasná diagnóza a pro nápravu dodržovat léčebná opatření.

Jak snadno zabránit úniku moči? Jaké cvičení pomáhá? Bojíte se operace?  Existuje nějaká účinná prevence? Mohou mi pomoci nějaké bylinky? Nejen na tyto otázky se můžete tento týden ptát urologa Václava Hynka z ústecké nemocnice.

DSC_1062.jpg

MUDr. Václav Hynek je hlavním lékařem urologické ambulance na Ústecké poliklinice Enroclinicum a. s. a specializuje se na dysfunkce dolních močových cest

V této poradně již nelze pokládat další otázky. Diskuze byla ukončena.