Maminka.cz Kojenec, 2. měsíc

Kojenec, 2. měsíc

Miminko ve věku kojence už není tak zcela bezbranné jako po porodu. Najednou začíná dávat najevo, že vás potřebuje a že mu je s vámi dobře.

Jeho zájem o okolí a lidi kolem je stále zřejmější, fascinují ho tváře a pokaždé, když se objevíte v jeho zorném poli, tak vás bude dychtivě pozorovat. Poslouchá pozorně, co mu povídáte a začíná kopat nohama. Pokud ho zvednete, přestane plakat, a když se s ním budete mazlit, uklidní se.

Výbavička

Co všechno budete potřebovat? Máte-li první dítě, asi budete mít „velké oči“ a budete chtít malému dopřát to nejlepší. Ale ne všechno ve dvou měsících dítě potřebuje. Rozhodně nešetřte na postýlce a dobré matraci. Aby se miminko cítilo v postýlce dobře, pořiďte k mřížkám ochranné polstrování, aby ho netlačily. Nad postýlku můžete zavěsit pohyblivou nebo hrající hračku, abyste působila na rozvoj smyslů.

Hodit se vám bude také taška na přenášení (bývá součástí kočárku), klokanka nebo šátek na přenášení miminka. Nošení v šátcích a klokance se dítěti bude líbit, protože bude cítit vaše teplo. Nedoporučuje se však dlouhé nošení. Určitě si také pořiďte přebalovací pult s úložným prostorem, nebudou vás bolet záda. A navíc se do něj vejde spousta věcí, jako plenky, kosmetika a podobně.

V druhém měsíci vás zřejmě také potká to, na co každý rodič netrpělivě čeká - první pořádný úsměv.

Miminko vás potřebuje jako sůl, potřebuje vaši blízkost a dotyky. Potřebuje to všechno k tomu, aby se učilo nové věci. Každodenní péče není ve druhém měsíci snadná, navíc jste ještě v šestinedělí a můžete trpět poporodním splínem, kdy na vás všechno padá a máte pocit, že jste špatná máma. Nebojte se, nejste.

I matkou se musíte naučit být. Na druhé straně miminko zatím neleze a klidně ho můžete na chvíli položit na hrací kobereček a nic se mu nestane. Ovšem pod vaším dohledem.

Bojíte se s miminkem ve druhém měsíci ven? Přestože je pro dítě teplo velmi důležité, nemusíte se bát. Vystavovat však dvouměsíčního novorozence velmi nízké teplotě byste měla jen krátce. Krátká procházka s kočárkem při teplotě 10 °C mu neublíží, oblečení a přikrývky udrží po určitou dobu jeho teplotu.

Nevystavujte ho rozhodně chladu v době hlubokého spánku. Stejně tak nechoďte na dlouhé procházky, když fouká silný vítr nebo je léto a rtuť teploměru je příliš vysoko. V parnu nepoužívejte v kočárku střechu, ta totiž udržuje nad miminkem teplý vzduch. Ve druhém měsíci můžete začít chodit na hodiny kojeneckého plavání do baby klubů.

Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení

Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení

Růst miminka

Každé dítě je jiné, a tudíž každé i jinak přibývá na váze. Porodní váha je jen odrazovým můstkem pro další růst. Děti průměrně přibývají tempem asi 30 gramů za den zhruba do tří měsíců. Není ani tak důležitá velikost přírůstku, ale pravidelnost.

Dítě krmte podle toho, jak si samo vyžádá. Pokud máte pocit, že přibývá přece jen málo, můžete zajít do kojenecké ambulance dětského lékaře, kde miminko zvážíte před kojením, pak ho nakojíte a znova zvážíte po kojení. Ale nepanikařte, dítě přibývá ve skocích, jeden týden může přibrat i 350 gramů a další třeba jen 100 g. Důležité je, jak prospívá celkově.

Fyzický vývoj

  • V poloze na bříšku se dítě už pomalu protahuje a dokáže se opřít o předloktí. Přitom trošku zvedne hlavičku, kterou s lehkým pokyvováním udrží několik minut nahoře.
  • Ručičky už nemá neustále sevřené v pěst. Pokud použijete ruce dítěte, abyste ho vytáhla z lehu do sedu, hlava se mu zvrátí, ale ne docela.
  • Začíná se „rozvalovat“, když je na zádech nebo břiše, některé děti drží hlavu, když je držíte ve svislé poloze a některé se dokonce pokoušejí převrátit z bříška na záda.
  • Prakticky všechny děti mají vůli otevřít ruku, uchopit prst, který jim dáte do dlaně, většina umí bouchnout do předmětu celou rukou a některé děti si už cucají prsty.

Duševní vývoj

  • Dítě se může koukat koutkem svého oka, jeho oči pracují společně a pohybují se za předměty.
  • Zajímá se o hrany, rohy a křivky. Už umí zaostřit na blízké předměty, třeba na vaši bradavku.
  • Dítě otočí hlavu doprava nebo doleva v reakci na hlas, který z té strany přichází. Reaguje na vysoké tóny a zajímají ho obličeje.
  • Většina dětí rozezná svou matku a některé už sledují předmět oběma očima najednou a otočí hlavu za zvukem v úrovni ucha.

Společenský vývoj

  • Prakticky všechny děti se umějí usmát a vydávat jiný zvuk než pláč.
  • Většina umí používat různé druhy pláče pro různé základní potřeby a některé se zapojují do konverzace a vydávají hrdelní zvuky.
  • Miminka potřebují komunikovat, ale umějí to zatím jen pláčem, smíchem či broukáním. Broukat si budou s každým, kdo o to bude stát.
  • Miminko je rádo, když si hledíte tváří v tvář a projevuje zájem, když se setkáváte očima.
  • Písničky s patřičnými činnostmi pomáhají dětem naučit se předvídat, co přijde dál. Když zpíváte, seďte vždy na stejné židli a vždy provádějte stejnou věc na stejném místě.

Pokračování: Kojenec, 3. měsíc »

Není kojenecké plavání zbytečné? Lektorka vyvrací 4 nejčastější námitky proti vaničkování!
Miminko
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Přebalování krok za krokem. Praktický návod pro novopečené maminky
přebalování

Diskuze