Maminka.czTěhotenství

Jste alergička a obáváte se, jak zvládnete těhotenství? Dejte na doporučení lékařů

Prvním pravidlem je, aby těhotná nepřerušila protialergickou léčbu. Z tohoto důvodu je nutné, aby budoucí maminka navštívila ihned po potvrzení těhotenství svého lékaře, se kterým se poradí o vhodnosti užívání léků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenství může alergii zhoršit, ale nemusí

Alergická onemocnění jsou chronická a pokračují u ženy i v těhotenství. Řada hormonálních změn spojených s graviditou ovlivňuje mnoho procesů v organismu, a proto může ovlivnit i průběh alergického onemocnění.

V některých případech se obtíže zlepší, jindy naopak. Je to velmi subjektivní a nelze odhadnout, jak bude organismus reagovat. Pak následuje i zcela individuální řešení u každé pacientky. Vždy platí: Pokud je žena přecitlivělá na nějaký alergen, těhotenství to nezmění.

Jak působí alergie v těhotenství na plod?

„V případě, že je alergie v době těhotenství silná, rozvinutá, může ohrozit miminko. Například při neléčeném průduškovém astmatu může miminko vlivem zúžených průdušek dostávat méně kyslíku, než kolik potřebuje.

Tato skutečnost pak může ohrozit vývoj miminka. V těchto případech je na místě léčba alergie či průduškového astmatu, která miminko neohrozí. Pro dítě je jednoznačně větší riziko neléčená matka,“ říká MUDr. Lenka Mišunová, PhD na webu Proalergiky.cz.

Alergie v těhotenství: Léčbu nezastavujte, ale upravte se svým lékařem na míru

Jak chránit miminko?

1. Je třeba se vyhýbat alergenům, na které je žena přecitlivělá.
2. Musí dodržovat doporučený režim léčby stejně jako před otěhotněním.
3. Pokračovat v zavedené léčbě po poradě s alergologem.
4. Pokud partneři potomka plánují, bylo by vhodné, aby počali v období, kdy je nejméně alergenů. První trimestr by tak proběhl právě v této pro alergiky klidné části roku. Plod je v tomto stadiu těhotenství nejzranitelnější a riziko potratu je nejvyšší, jakákoli zbytečná zátěž je tedy nevhodná. Mluvíme o sezonním výskytu pylů (přibližně květen – srpen). Žena, která je alergická na pyly, by proto měla otěhotnět ideálně na podzim či v zimě, pak by po celý první trimestr nemusela užívat žádné antialergické léky. A když nastane obávaná pylová sezona, je vývoj plodu už dokončen, poté pouze roste a sílí a případné léky ho negativně neohrozí.

Alergie a dědičnost

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 70 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Alergie může propuknout kdykoliv během života i v jiné formě, než se vyskytuje u rodičů.

Video: Jak se proměňuje ženské tělo v těhotenství

Jak působí alergie v těhotenství?
Alergie v těhotenství
Těhotenská poradna

Alergie v těhotenství

Témata: Těhotenství, Miminko, Alergie, První pravidlo, Lék, Vývoj plodu, Užívání léků, MUDr., Jak, Pylová sezona, Alergické onemocnění, Zbytečná zátěž, Individuální řešení, Sezónní výskyt, Organismus, Obava, Kyslík, Doporučení lékařů, Průduškové astma, Ženské tělo, Doporučení, Dědičný základ, Riziko potratu, Léčba, Budoucí maminka