Maminka.czChování a vztahy

„Manžel mě týrá.“ Neignorujte první nenápadné signály, trpí tím i děti

redakce 28.  7.  2017
 „Manžel mě týrá.“ Neignorujte první nenápadné signály, trpí tím i děti
Média v těchto dnech informovala o smutném příběhu tanečnice Adély Šeďové, která se otevřeně přiznala k tomu, že ji roky týral manžel. Podle evropské studie Agentury pro základní lidská práva (FRA) a dalších studií v ČR některou z forem domácího násilí mohla zažít až každá třetí žena.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tak vysoké číslo nás zarazilo, ale statistika mluví jasně. „Mezinárodní výzkum násilí na ženách sděluje, že v ČR během svého života zažije násilí ze strany svého partnera až 38 % žen.  Dle výzkumu Světové zdravotnické organizace z roku 2013 zažilo celosvětově nějakou formu fyzického či sexuálního násilí ze strany partnera
35 % žen,“ říká Zdena Prokopová, statutární zástupkyně neziskové organizace ROSA- centrum pro ženy, z.s., které se specializuje na pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem.

Status Adély Šeďové odkryl domácí násilí

Na případ, který jako první zveřejnily Krajské listy, upozornila také zpěvačka Monika Absolonová, která zveřejnila na svém Facebooku odkaz na článek
o domácím násilí s názvem Už nebudu mlčet. Odporný případ domácího násilí; Hůlkova expřítelkyně se svěřila, jak ji týrá manžel. Zlomil jí nohu, připravil o práci a...

„Jsou to dva roky, co jsem odešla od manžela kvůli stupňujícímu se domácímu násilí a jeho nevěře. Nepomohlo roční docházení do spolku pro týrané ženy ani prosby a když mi zlomil nohu, prostě jsem vzala děti a odešla. Měla jsem připravený byt a zázemí. Manžel se začal omlouvat a brát vše zpět a dokonce uznal své chyby. Nevěřila jsem mu a nevrátila se,“ napsala Adéla Šeďová na svůj Facebook,  který citovaly právě zmíněné Krajské listy.

Adéla Šeďová patřila mezi známé české tanečnice, největší popularitu jí přinesl muzikál Dracula. Jednu dobu také chodila se zpěvákem Danem Hůlkou. Po svatbě se však naplno rozhodla věnovat rodině. I když se zdálo, že vede spokojený rodinný život, opak byl pravdou.

To však není nic neobvyklého. Obětem domácího násilí může trvat mnoho let, než přiznají sobě nebo okolí, jak na tom opravdu jsou. Bohužel někdy se o takovém jednání nedozví ani nejbližší okolí.

Statistika domácího násilí v rámci zemí EU

Agentura FRA ( Agentura pro základní práva) v roce 2013 provedla největší studii na výskyt domácího a genderově podmíněného násilí v rámci zemí EU. Byla realizována na vzorku 1400 žen v každé zemi EU. Ta ukázala, že v ČR zažilo fyzické či sexuální násilí 32 % žen (průměr v EU činí 33 % ), sexuální zneužívání 12 % žen (průměr v EU je 12 % znásilnění), nebezpečné pronásledování během svého života zažilo 9 % žen (v EU činí průměr 18 %).

Domácí násilí se týká i úspěšných žen

Domácí násilí máme často mylně spojené s představou, že se dotýká žen, které působí na své okolí jako tzv. "domácí puťky".  O to víc nás překvapí, když se s ním potýkají i úspěšné a zdánlivě sebevědomé ženy.

Násilí na ženách se týká všech žen, nerozhoduje zde věk ani vzdělání. I úspěšné ženy ve svém zaměstnání nebo profesi mohou být týrané. Závisí to na jejich partnerech. Je velmi obdivuhodné, pokud se právě úspěšné ženy rozhodnou svěřit se svým problémem násilí ve vztahu. Za násilí nemohou, není to jejich vina. Odpovědnost má vždy ten,  kdo se násilí dopouští, tedy násilný partner,“ vysvětluje Zdena Prokopová.

První náznaky domácího násilí začínají nenápadně

Zdena Prokopová také říká, že je důležité, aby si ženy všímaly prvních náznaků omezování, jako jsou například partnerova přání, aby se žena nelíčila, nechodila vyzývavě oblečena, nevyhledávala kamarádky...

 „Vesměs domácí násilí začíná nenápadně – omezováním , psychickým násilím, výhružkami a fyzickým násilím, které může končit velkými zraněními, ale i smrtí. Při domácím násilí jde o moc a kontrolu násilného partnera nad ženou (obětí), “ vysvětluje Zdena Prokopová.

 

Odpovědnost má vždy ten,  kdo se násilí dopouští, tedy násilný partner.

 

Ani po odchodu od partnera není vyhráno

Odchodem ženy od násilného partnera bohužel násilí nekončí, ale může se ještě více stupňovat. Proto fungují např. utajené azylové domy (jeden takový má v Praze i organizace ROSA), kde je taková žena s dětmi v bezpečí a je jí komplexně pomáháno situaci zvládnout.

 Vždy je důležitá spolupráce s týranou ženou, aby pochopila v čem se nachází, uvědomila si, jak probíhá domácí násilí (cyklus násilí  kdy se střídají období výhrůžek, násilí, ale pak klidu a omluv), aby věděla, že se jedná o trestné činy, na které nemá nikdo žádné právo,“ upozorňuje Zdena Prokopová.

Domácí násilí se dotýká i dětí

Děti, které byly svědky domácího násilí, jsou samy psychicky týrány a je to pro ně nesmírné trauma. Zdena Prokopová říká, že právě na děti se nesmí zapomínat a je důležité vyhodnotit nebezpečí, které ženě a dětem může hrozit, a stanovit tzv. Bezpečnostní plán.

 „Tyto děti si to bohužel přenášejí do dalšího života. Chlapci mohou takové vzorce chování opakovat, dívky mohou zase opakovat chování oběti," dodává na závěr odbornice z organizace ROSA.

Na koho se v případě domácího násilí obrátit? www.rosa.cz, www.nenechtesiublizovat.cz, www.bkb.cz

Video: „Miminko si nemohlo zabrečet.“ Ukázka dokumentu ČT o domácím násilí

Pochodem vchod proti násilí
GALERIE: Týrání dětí ve jménu sportu. To je čínská škola gymnastiky
Kdo nežárlí, nemiluje?
Chování a vztahy

Kdo nežárlí, nemiluje?

Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, znásilnění, Česká republika, FRA, První náznak, Násilí, Fyzické násilí, Odbornice, Rodinný život, Signál, Úspěšná žena, Ukázka, Vysoké číslo, Evropská unie, Smutný příběh, Manžel, Obdiv, Prokop, Rosa, Partner, Facebook, Psychické násilí, Cyklus, Česká televize
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Nenechte se vystrašit! Toto je 9 nejčastějších těžkostí mateřských začátků
Brožová Lenka
Miminko
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci