[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Učení na nočník je v naší zemi tradičně velmi oblíbené téma, a tak se mnoha maminkám, zhruba od chvíle, kdy si děťátko samo sedne, začíná v hlavě nenápadně vynořovat snad předky naprogramovaná otázka:
„Už?“ Některé maminky nad ní jen mávnou rukou a pomyslí si, že je dost času, jiné se pomalu chystají na první posazení dítka na pohodlný, barevný a občas i vesele ozvučený nočník. Pokud se vše daří, mají všichni radost, v opačném případě, a není jich málo, je nočník zdrojem nervozity a nepříjemností, zvláště jde-li o „bobek“. Jeho odstranění z plen, pokožky či dokonce oblečení totiž ve většině rodin zvládají obvykle výhradně maminky…
Od jakého věku řešit s odborníky, že batole nezvládá velkou potřebu bez plen?
Mnoho dětí zvládne velmi dobře kontrolovat vyprazdňování střeva již před třetím rokem. Aby ne, tlak společnosti je velký – dítě jde do školky, fyziologicky je na zvládnutí potřeby většinou již zralé, osvojení si čistoty tedy nestojí nic v cestě.
Odborníci tvrdí, že okolo čtvrtého roku má až 97 % dětí své vyprazdňování naprosto pod kontrolou. „Nehoda“ se pochopitelně čas od času stát může, v jakých případech je však potřeba zbystřit?
„Jestliže se čtyřleté dítě pokaká vícekrát než jednou za měsíc, mluvíme o enkopréze. Pokakávání probíhá téměř výhradně během dne, zřídkakdy v polospánku ráno, krátce po probuzení,“ tvrdí erudovaní autoři útlé publikace s příznačným názvem Nenuťte mě na nočník, lékaři Miloš Velemínský mladší a Miloš Velemínský starší.
Trpí-li čtyřleté dítě enkoprézou, udělají jeho rodiče nejlépe, budou-li jeho problémy konzultovat s odborníky – tresty ani odměny v tomto případě patrně nepomohou.
„Pokakávání“ (enkopréza) mívá u starších dětí několik příčin, často jde o původy psychické či spíše psychologické, méně často o příčiny organické (zúžení konečníku atd.).
Enkopréza může mít několik podob; někdy ji provází zácpa, jindy ne, někdy ji předchází vzdor či vztek nebo naopak psychické vypětí a stres – a právě tyto aspekty by měly odborníka zajímat, aby mohl dítěti skutečně pomoci.
„Pokakávání je často způsobeno psychickými poruchami a špatnými zkušenostmi. Je prokázáno, že enkopréza může být projevem emocionální poruchy u dětí, které mají problémy se sociálním chováním… Dítě se pokaká v okamžiku vzteku, vzdoru, stresu – a ten může být skrytý nebo manifestní,“ vysvětlují lékaři v publikaci pro rodiče.
Video: Tohle na ně platí! Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů
Není zas až takovou raritou, že tříletý capart, který již mnoho činností i sociálních dovedností zvládá levou zadní, odmítá vykonávat velkou potřebu jinam než do pleny. Zkrátka a dobře; z rozumného batolete se na chvíli stává opět kojenec. Co v takové chvíli dělat, jakou taktiku zvolit?
„Podle mého názoru je vhodné dítěti vyhovět. Jinak dojde k návyku, při kterém bude zadržovat stolici… Ze zkušenosti vám můžeme říct, že k obratu dojde náhle a bez rizik,“ radí rodičům oba lékaři.