[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Únik moči je nepříjemný intimní problém, o kterém se ženy často i stydí mluvit, natož ho řešit. A u mnoha z nich přetrvává. Některé studie dokonce říkají, že jedna ze tří matek je inkontinentní.
„Tyhle potíže výrazně ovlivňují psychiku žen a třeba i sexuální život, zažívají nepříjemnosti i bolesti, ovlivněný je tak i partnerský život,” říká kondiční a fitness trenérka a nutriční poradkyně Lucie Luksová.
„Inkontinence po porodu se rozcvičit dá,” říká rozhodně Lucie Luksová. Pověstné ALE tkví především v tom, že ženy s řešením problému otálejí. Roli hraje stud i málo času na sebe v době, kdy je miminko malé a režim se teprve rodí.
„I já jako trenérka obvykle inkontinenci odhalím sama třeba u žen, které ke mně chodí cvičit. Přijdou s něčím jiným, chtějí se třeba dostat do formy a často odbíhají na toaletu,” popisuje častou zkušenost odbornice.
Inkontinence po porodu není nic výjimečného, po porodech je to přirozená záležitost.
„Svaly se těhotenstvím a porodem rozestoupí a je třeba vše dostat zpět na své místo a do formy. Aby znovu fungovalo celé pánevní dno a pohybový aparát,” upřesňuje Lucie Luksová. „Navíc je třeba počítat s tím, že je tělo zatíženo péčí o dítě. Miminko nosíme, chováme, přebalujeme, nabírá na váze.”
Jednoduše se to potom dá shrnout tak, že „samo od sebe” se nic příliš nespraví.
Mluvit o tom, že inkontinence „odezní” se dá podle Lucie Luksové pouze v případě žen, které byly vždycky zvyklé cvičit.
„Jsem zastánkyní prevence. Když žena cvičí už v těhotenství – a tím myslím jakoukoliv kontrakci svalů, posilování pánevního dna, ne skákání na trampolíně – a vrátí se k tomu včas po porodu, je to otázka času. Ostatním doporučuji vyhledat trenéra nebo fyzioterapeuta. Podle míry potíží se pak určí, jak problém řešit,” doplňuje trenérka.
Jaké metody se k vycvičení potíží s únikem moči používají? A proč se nestydět a klidně oslovit muže trenéra? Podívejte se na video.