Maminka.czBatole

10 Batolecích poprvé

Zuzana Labudová 21.  6.  2016
10 Batolecích poprvé
Život batolete je plný zvratů a novinek. Co všechno vaše dítě mezi prvními a třetími narozeninami zažije poprvé?

Záchvat vzteku

Možná bude svým prvním záchvatem zlosti překvapeno ještě víc než vy. Na rozdíl od vás si ovšem nebude pamatovat, že ještě před pár týdny bylo sladkou panenkou s nekonečně roztomilým úsměvem a bezbřehou důvěrou ve své rodiče, zatímco nyní na něj bude mít každé vaše další NE stejný účinek jako rudý hadr na býka v aréně. Bude to těžké pro vás, ale stejně tak i pro něj! Zkuste to brát jako nutnou etapu vývoje, která dřív nebo později pomine a z vašeho dítěte bude zase pohodový parťák, s nímž se na většině věcí v klidu domluvíte. 

„Veselé“ období kolem 2 let aneb Jak přežít Terrible Twos

Nočník

První pokusy o cílené vyprázdnění spadají obvykle do druhého roku věku. Možná se vaše batole s nočníkem neskamarádí hned na první pokus, nepropadejte však hned panice. Znáte snad dítě, které by s plenkami navštěvovalo základní školu? 

Jak naučit dítě na nočník

Celý den vzhůru

Mnoho dětí přestane během batolecího období spát přes den, jiné si svůj odpolední šlofíček nenechají jen tak sebrat. Obecná rada neexistuje, je třeba řídit se individuálními potřebami konkrétního dítěte. Pokud se odpolední uspávání mění v hodinový boj, posléze dítě vysílením konečně usne a večer pro změnu máte problém ho uspat, protože si odpočinulo tak, že je k neutahání, zkuste spánek vynechat. Pár dní možná bude batole klimbat nad večeří, většina dětí se ale brzy s novým režimem srovná. 

Spánek: škodí ho moc i málo. Kolik je tedy „tak akorát“?

Pády a boule

Něco málo možná v tomto směru zažilo už při prvních pokusech o lezení či nejistou chůzi, ale teprve když se opravdu pořádně rozběhne, přijdou skutečně bolestivé šrámy, které zamávají nejen s jeho fyzickou schránkou, ale také s křehkou batolecí psychikou. Buďte mu nablízku, utěšte je a dejte mu najevo, že jste tu vždy pro něj jako klidný přístav připravený k přenocování po bouřlivé plavbě. 

Na co si dát u vody pozor? Úrazy páteře, alergické reakce a úžeh

Slova a věty 

Svahilština prvních slůvek se postupně promění v první zřetelné výrazy a nakonec i v poměrně komplikované věty. Užívejte si okamžiky prvních rádoby dospělých proslovů svého batolete a ty největší perly si určitě zapište. Jednou se jim společně zasmějete. Pokud chcete, aby vaše dítě správně mluvilo, věnujte mu čas, povídejte si s ním a čtěte společně knížky. Na společné promluvy není nikdy brzy, a přestože vaše dítě třeba neporozumí úplně všemu, vezme si ze vzájemně stráveného času to, co potřebuje. Asi už ani nemusíme opakovat, že na dítě by se nemělo šišlat. Na druhou stranu není třeba všechny jeho chyby opravovat nebo je nutit k opakování správného tvaru, postačí přirozená komunikace. 

Řešit vady řeči až ve škole je pozdě. Začněte ve třech letech

To jsem já!

K velkým milníkům patří také schopnost uvědomovat si sebe sama. Ba co víc, vlastní já je teď tou nejdůležitější věcí na světě. Batole se pozná v zrcadle nebo na fotografii a má k sobě veskrze velmi pozitivní vztah. Obdivuje se docela nekriticky, takže když o veškerých činnostech tvrdí, že je zvládne samo, nevychloubá se a prostě si věří. Nechte ho při tom, na pochybnosti má času dost. 

Jak dítě vnímá samo sebe
Dítě je na světě

Jak dítě vnímá samo sebe

Hurá do kolektivu 

Ještě ve dvou letech si bude hrát spíš vedle dalších dětí, ve třetím roce ale postupně objeví krásu hry s někým a na něco. Podporujte jeho socializaci častým pobytem mezi dětmi. Čím dříve ho naučíte radosti z kooperace, tím snadněji se po třetích narozeninách aklimatizuje ve školce. 

Kdy je čas začít chodit do školky?

Bez dudlíku

Batolecí věk by měl být také obdobím postupného odbourávání berliček a libůstek, k nimž typicky patří dudlík. Po třetím roce věku by dítě skutečně už dudlat nemělo, škodí to vývoji zubů i řeči. Věnujte proto dudlík společně třeba miminku kamarádky. 

Kdy a jak zahodit dudlík?

Brácha a proč? 

Mnoho dětí se ve třetím roce svého života dočká sourozence. Nutno dodat, že se tak většinou stane bez toho, aby se rodiče batolete ptali na jeho názor na potenciální příchod bratra nebo sestry. Pokud to jen trochu jde, věnujte se svému batoleti sesazenému z trůnu jedináčka co nejvíce. Sourozenecké rivalitě a žárlivosti se asi úplně nevyhnete, na druhou stranu rodiče dětí s věkovým rozdílem do tří let obvykle zpětně vzpomínají, že výhody tohoto uspořádání se dostavily opravdu až nečekaně brzy. 

Eliáš se narozením brášky se změnil v „monstrum“

Mimo domov 

Některé děti už v tomto věku poprvé přespí mimo svůj domov a svou postýlku, například u babičky. Postupné rozvolňování těsné vazby mezi matkou, respektive rodiči a batoletem je víc než namístě, proto rozvíjejte dobré vztahy s dalšími blízkými osobami, co to jen jde. Hlídací babička nebo dědeček se vám totiž vždycky hodí! 

Poprvé přes noc bez dětí: Jak to přežít a užít si?
Témata: Časopis Maminka, Děti, Batole, Chování a vztahy, Pozitivní vztah, Odbourávání, Obecná rada, Velký milník, Monstrum, Nejdůležitější věc, Batolecí období, Eliáš, Individuální potřeba, První záchvat, Nový režim, První pokus, Boule, Stejný účinek, Hlídací babička, Dědeček
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Lilia Khousnoutdinova s Karlem Janečkem čekají druhé dítě. Přišlo nečekaně
redakce
Slavní rodiče
GALERIE: Tohle se nepovedlo. Podívejte se na nejšílenější domácí cukrářské pokusy!
redakce
Výživa a stravování
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Vyzkoušeli jsme: Kočárek, který uveze čtyřleté dítě a přitom projede úzkými dveřmi
redakce
Testujeme s dětmi
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod