Maminka.czVánoce

10 českých nejkrásnějších vánočních zvyků. Dodržujete je také?

Už naši předkové věděli, že Vánoce jsou magickým časem, který zjeví mnohá tajemství. Pojďme společně s dětmi oprášit 10 nejkrásnějších vánočních zvyků a možná i nahlédnout do budoucnosti.

Znáte všechny kouzelné české tradice?  Chcete-li se svými dětmi nasát vůni časů našich babiček a prababiček, dotknout se našich kořenů a ukázat svým dětem krásné české zvyky – hurá na to!

Mezi nejznámější vánoční zvyky, které se dodržují téměř ve všech rodinách, patří zdobení stromečku, rozkrajování jablka a vkládání šupinky do peněženky. Vánočních tradic je však mnohem více.

Hvězdička v jablku přinese zdraví

Nejznámějším a technicky naprosto nenáročným vánočním obyčejem je krájení jablíček. Jablko se překrojí příčně v půli (ne od stopky k „bubákovi“!) a poté se zkoumá, zda je ve středu hvězdička – ta prý předznamenává zdraví v příštím roce. Neblahým znamením je naopak červík či jádřinec ve tvaru kříže.

Jablečná jadérka prozradí počasí v příštím roce

Dvanáct jadérek z jablka dáme do misky s vodou – kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců. Jablka by měla být tuzemská.

Pantofel přinese ženicha

Házení pantoflem či botou bylo osvědčeným prostředkem, jak zjistit, zda nebude nadcházející rok pro nezadanou dámu rokem, který jí přinese partnera. Žena by se v takovém případě měla postavit zády ke dveřím, do pravé ruky vzít botku a hodit ji za sebe. Pokud bota míří špičkou ke dveřím, bude svatba! V opačném případě se vdavek nedočká.

Černý ořech černou budoucnost značí!

Podobně jako z jablíček můžeme věštit také z vlašských ořechů. Každý člen rodiny si vezme jeden ořech a rozlouskne ho. Černý vnitřek předznamenává neštěstí a smutek, zdravý oříšek naopak štěstí a radost.

Lodičky z ořechů nás dovezou k rodinné pohodě

Do celých skořápek od vlašských ořechů přilepte tekutým voskem malé svíčky. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Svíčky zapalte a lodičky dejte do umyvadla plného vody. Pokud se lodičky drží u sebe, bude rodina pohromadě. Jestliže se nějaká vzdálí, vydá se její majitel do světa.

S medem na tvářích na vás budou druzí „medoví“

Tento obyčej bude bavit zejména nejmenší! Na Štědrý den bychom si měli namazat tváře medem, jen tímto způsobem zaručíme to, že nás budou mít druzí rádi!

Roztavte olovo, popusťte fantazii

Sady k lití olova lze již běžně zakoupit, a to včetně návodu a často i nápovědy, co by který tvar měl předurčovat. Pokud nemáte „odborné instrukce“, je jen na vás a vaší fantazii, co vám ve vodě ztuhlé tvary prozradí o vaší budoucnosti. Nemáte-li olovo, lijte do vody vosk!

Kolik dárků pro děti na Vánoce je tak akorát? Příliš velkým množstvím jim bereme radost

Vánočka a hrášek štěstí

Někdo peče vánočku tradičně 22. prosince, jiný výhradně na Štědrý den. Ať tak či onak, nezapomeňte do vánočky ukrýt zrnko suchého hrachu, kdo jej najde, bude mít celý rok štěstí!

Vánočka tvarem připomíná Ježíška v povijanu, byla proto symbolem nového života a plodnosti, a tak nesměla chybět v žádném štědrovečerním menu. Navíc se věřilo, že její křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami. Proplétání copů vánočky má totiž symbolický význam – spodní nejsilnější prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. V prostředním jsou spleteny rozum, vůle a cit. Vrchní dva zapletené prameny symbolizují vědění a lásku.

Jak na vánočku z domácí pekárny?

Šupinky z kapra se vyplatí!

V žádném případě nezapomeňte schovávat do peněženky šupinu z vánočního kapříka, ta vám zajistí dostatek financí pro příští rok! Při štědrovečerní večeři se dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášely po celý rok dostatek peněz. Dříve to bývalo ještě spojeno s hojností úrody a sklizně.

Darujte jmelí, darujte štěstí

Darovali jste svým blízkým jmelí? Ne? Ještě to můžete napravit. Darované jmelí ochraňuje před nemocemi a přináší do domu spokojenost a štěstí. Rovněž se také traduje, že žena, která má u sebe kousek jmelí, snadněji otěhotní. Jmelí se v Čechách obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl. Spolu s ním se v domě usídlí také štěstí a odvaha.

Adventní věnec

Tradičním symbolem adventu je také adventní věnec, který má v různých oblastech odlišnou podobu. Věděli jste, že každá svíčka má své jméno? První je tzv. svíce proroků, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská?

Napište nám, jaké vánoční zvyky a tradice dodržujete u vás doma.

Maminka
Témata: Vánoce 2020, Váš domov, Rodina, Vánoce, Tradice, Osvědčený prostředek, Olovo, Van, Hrášek, Bubák, Ořechy, Vosk, Kapr, Štědrý den, Adventní věnec, Jablka, Poslední rok, Ženich, Facebook, Domácí pekárna, Take, Rodinná pohoda, Nejkrásnější, Chcete-li, Pravá ruka

Mohlo by vás zajímat
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Těhotenství s kapesníkem u nosu: Čemu se vyhnout, když jste alergička?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!

Horoskopy

Střelec V tomto čase byste měli myslet sami na sebe, protože to tak dělá každý člen rodiny. Zpočátku vás to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tomáš, Thomas, Tom

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné