Maminka.czNovorozenec

10 kroků pro správný bonding

Zuzana Labudová 16.  9.  2014
Klokánkování neboli bonding je metoda, která spočívá v přikládání novorozenců, zejména těch nedonošených, na nahý hrudník jejich rodičů. Pomáhá navázat vzájemný kontakt mezi rodiči a novorozencem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seznam kapitol
1. Jak správně provádět bonding

Podle odborných studií se pomocí klokánkování mimo jiné prudce zvyšuje šance na přežití extrémně nedonošených dětí – matčina hruď je tedy něčím podobným, čím je pro malé klokánky matčina kapsa. Prostředí v klokaním vaku se totiž nápadně podobá podmínkám v lidské děloze.

Zázrak na porodním sále

Neobyčejně silný příběh popsal časopis Reader´s Digest. Britce Kate se narodila 14 týdnů před termínem porodu dvojčata. Zatímco holčička jevila známky života, chlapec podle lékařů umíral, a proto jej dali Kate do náručí, aby se s ním rozloučila. Kontakt s maminčiným tělem a její hlas malého Jamieho probral, takže začal pravidelně dýchat a brzy i otevřel oči. Když poté potřela svůj prst mlezivem vytékajícím z bradavky, chlapec ho ochotně olizoval.

Lékaři následně byli nuceni uznat, že těsný kontakt s matkou zřejmě nezralého novorozence přiměl k životu. Po jedenácti týdnech si rodiče obě děti odvezli domů a v osmnácti měsících již nikdo nepoznal, na jak tenkém vlásku Jamieho život visel.

Bonding: První spojení, které má zásadní vliv na kojení a vývoj

10 kroků k bondingu podle psycholožky Michaely Mrowetz:

  1. Ihned po porodu by mělo být novorozené dítě položeno matce na nahý hrudník, v případě porodu císařským řezem lze miminko přiložit k tváři matky, aby cítilo vůni její kůže.
  2. V následujících nejméně dvou, ideálně dvanácti hodinách by pokud možno přímý kontakt novorozence a matky (v případě porodu sekcí nebo při extrémní únavě matky ji může zastoupit otec) neměl být vůbec přerušován.
  3. Děťátko by mělo být ošetřeno přímo v porodním boxu na těle matky a ihned poté zabaleno společně s matkou do jedné teplé osušky. Vůně matčina těla přináší dítěti nepopsatelně příjemné pocity, proto se doporučuje sprchovat si horní část těla co nejdéle po porodu a nepoužívat přitom parfémovanou kosmetiku.
  4. Co nejvíce by měl být podporován kontakt matky a dítěte „skin to skin“, tedy kůže na kůži.
  5. Podporován by měl být také oční kontakt maminky s miminkem, zejména vhodnou polohou a podložením hlavy matky při poloze vleže. Jestliže novorozenec musí být v inkubátoru, osvědčuje se používání webové kamery a sdílení fotografií a videí v pravidelných intervalech.
  6. Pro následující kojení je zcela zásadní první přisátí děťátka. K němu by mělo dojít podle vlastního tempa miminka – prvních třicet minut mohou oba aktéři porodu klidně odpočívat a seznamovat se. Není třeba spěchat a násilně dítěti strkat bradavku do úst a nutit je sát. Klidně můžete počkat, až si prcek začne strkat pěstičky do pusinky a kývat hlavičkou ze strany na stranu.
  7. Důležité je zajistit mamince pohodlnou polohu – vyzkoušejte více možností: postel, křeslo, podložení polštáři. Najděte tu, která vám nejvíce vyhovuje.
  8. Zdravotnický personál by se měl k novopečené mamince, respektive oběma rodičům, chovat klidně, vstřícně a nenarušovat intimitu právě vzniklé rodiny. Když praxe za touto teorií pokulhává, neváhejte a ustanovte partnera nebo dulu prostředníkem mezi vámi a zdravotními sestrami: máte plné právo na klid a ohleduplný přístup.
  9. Jakákoli vyšetření novorozence (Apgar skóre, poslech stetoskopem, podvázání pupeční šňůry) je dobré provádět přímo na těle matky, nebo v její bezprostřední blízkosti, tedy za jejího dohledu.
  10. První minuty s novorozencem jsou naprosto neopakovatelné, proto Michaela Mrowetz radí: Nedívejte se na mobily (esemesky počkají), dívejte se na své miminko a do jeho očí – tento jedinečný okamžik vašemu miminku a vám žádné fotografie ani videa později nezprostředkují.

(Další informace k bondingu naleznete v časopise Maminka 9/2014)

Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Bonding, soudní spor, Read, Porodní box, Silný příběh, Apgar, Druhý případ, Zrychlené dýchání, Dosavadní praxe, Aktéři, Přímý kontakt, Zdravotní péče, Ústavní péče, Novorozené dítě, Bond, Fyziologický porod, Zdravotnický personál, Křeslo, Nemocniční personál, Apgar skóre, Michaela Mrowetz, Pochybení