Maminka.czDětské nemoci

10 nejčastějších zdravotních problémů miminek. Jak je vyřešit?

1.  11.  2020
Příchodu malého děťátka se jistě všichni nemůžou dočkat. Pokojíček, kočárek, oblečení i plenky – vše nakoupeno a připraveno. Jenže s radostmi z malého drobečka však přichází i starosti, když je třeba rozklíčovat, proč miminko pláče a co tím chce svému okolí sdělit. Málokdo například ví, že i úplně zdravé novorozeně propláče průměrně hodinu až tři každý den, je to totiž jediný způsob komunikace, který miminko v prvních měsících má. Víte, jaké jsou nečastější příčiny pláče?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Bolesti zoubků

Obávané bolesti při prořezávání zoubků kolem půl roku děťátka jsou strašákem většiny rodičů. Poměrně často jsou doprovázeny i zvýšenou teplotou a průjmy. Bolesti se dají zmírnit zakoupením gumového kousacího kroužku, případně jemnou masáží dásní prstem a bylinkovými čaji. Dobrým tipem jsou také kousací korále nebo kousátka, například od koralky.cz – ty nabízí velký výběr nezbytností pro miminka. 

2. Reflux

Jde o samovolný a opakovaný návrat obsahu žaludku, tzv. ublinkávání. Pokud se jedná o výjimečnou situaci a děťátko jinak prospívá, není důvod k obavám. Problém nastává v případě, když dítě zvrací proudem, je neklidné a podrážděné. To už může signalizovat nemoc, kterou není radno přehlížet.

Reflux u dětí často může za rýmu, záněty uší i kašel. Napadlo by vás to?

Řešením pro kojené děti potom může být například Nutriton, který obsahuje vlákninu ze svatojánského chleba. 

3. Zrychlené dýchání

Na prvním místě je nutno říci, že dítě dýchá rychleji než vy, což je zcela v pořádku. Nicméně pokud se rychlost dýchání ještě zvýší, dýchání je trhavé a dochází až k lapání po dechu, je nutné zpozornět. Může totiž jít o zápal plic či bronchitidu.

4. Bolavé bříško

Bolest bříška, křeče či prdíky zná téměř každá maminka. Jedná se o typický příznak dětských kolik. Ty mohou být způsobeny intolerancí laktózy, protože novorozenci nemají plně vyvinuté trávení. Naštěstí jsou na trhu přípravky, které dodají chybějící enzym laktázu a vyřeší tak samotnou příčinu vzniku koliky. Vyzkoušejte například dětské kapičky Coliprev.

5. Horečka

Pokud tělesná teplota u dítěte mladšího půl roku stoupne nad 37,5 °C měli bychom být v pozoru. Horečka totiž signalizuje boj těla s infekcí, kterou rozhodně není radno brát na lehkou váhu.

Horečka u kojence – jak správně měřit teplotu? A srážet, nebo ne?

Obzvláště, když se přidají bolesti, křeče, letargie, vyrážka či zvracení, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékaře. Jak ale miminku měřit teplotu? Vsaďte na špičkovou technologii a vyzkoušejte bezkontaktní čelní teploměr (například od značky FamiDoc). Teplotu změříte během vteřiny a přesně!

6. Kašel

U kašle je důležité sledovat celkový zdravotní stav. Štěkavý kašel může totiž znamenat zánět hrtanu, spolu s nachlazením může předznamenávat nachlazení či chřipku, v případě pocitu nedostatku vzduchu a lapání po dechu může znamenat i černý kašel. Pro zmírnění obtíží používejte zvlhčovače vzduchu a dbejte na dostatek tekutin.

7. Vyrážka

Pokud se objeví nepříjemná vyrážka, určitě stojí za zvážení začít používat nedráždivá a hypoalergenní mýdla, začít prát v citlivějším pracím prostředku a dbát na dostatečnou hydrataci pokožky miminka. Pokud vyrážka nezmizí, případně se přidají horečka a puchýře, je nejvyšší čas zajít k lékaři.

8. Zácpa

Frekvence vyprazdňování u miminek je velmi různá, proto o zácpě mluvíme v případě, že je stolice tvrdá s bolestivým průchodem. Doporučováno je přidání více tekutin a vlákniny, případně masáž bříška, která napomůže mechanickému rozpohybování střev.

9. Ucpaný nos

Ucpaný nos je častým projevem při rýmě. Jak si tedy poradit v tomto případě? Ideální je použít zvlhčovač vzduchu a odsávačku hlenů, která uleví. Pokud různé rýmičky a nachlazení řešíte i s většími dětmi, vsaďte na kompresorový inhalátor. Nejlépe takový, který si poradí díky odsávačce i s rýmou. Například Omron DuoBaby je určený jak pro miminka, tak i pro větší děti.  

10. Průjem

Průjem je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Většinou se jedná o následek alergie na některou z potravin, které snědla maminka před kojením. V takovém případě je nutné držet dítě v klidu a hlavně dbát na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pokud se potíže do 24 hodin nezlepší a přidá se horečka či zvracení, zajděte ke svému pediatrovi.

Horečka u kojence – jak správně měřit teplotu? A srážet, nebo ne?
Škytavka u miminek: Proč se objevuje a jak se jí zbavit?
Témata: Zdraví, Miminko, Děti a nemoci, Kočárek, Nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Kašel, Zvlhčovač, Probiotika, Průjem, Omron, Přidání, Horečka, Vyrážka, Škytavka, Tekutina, Nutriton, Děťátko, Zdravotní problémy, Problém, DuoBaby, Nachlazení, Bříško, Zdraví na Heureka.cz