Maminka.czNovorozenec

10 překvapivých zajímavostí, které možná nevíte o svém miminku

Lenka Knápková 16.  8.  2023
Čím vším vás může vaše novorozené miminko zaskočit nebo překvapit? Přestože jste v těhotenství nastudovala štosy příruček, některá fakta a kuriozitky možná ještě stále netušíte. Připravili jsme si pro vás 10 zajímavostí o novorozených miminkách, které vás nejspíš hodně překvapí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mají více kostí než dospělý

Novorozenci mají přibližně 300 kostí, zatímco dospělý jich má kolem 210 až 230. Je to dáno tím, že během vývoje některé srostou. Kostra u embrya se začíná formovat již v 6. týdnu a je tvořena z vaziva a chrupavek. Během nitroděložního období i po narození, prakticky i během dospělosti se kostra mění a přizpůsobuje hmotnosti těla a rozložení orgánů.

Miminka jsou krátkozraká

Novorozenec dokáže zaostřit zrak pouze na 30 cm, svět ve větší dálce vidí jako rozmazanou skvrnu. Příroda to tak zařídila, aby ho podněty ze širokého okolí zbytečně nerozrušovaly po náročném porodu. V 6 měsících dosahuje zraková ostrost miminka jen 5 % ostrosti dospělého, trojrozměrné vidění má ale dítě dobře rozvinuté už v 1. roce života. Zrak srovnatelný s kvalitou zraku dospělého člověka bude mít dítě až přibližně v 7 letech, přičemž vývin oka končí u dvacetiletého člověka.

Video: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Kojenci vidí černobíle

Ačkoli je vývoj oka v děloze dokončen kolem 30. týdne, oči novorozence se potřebují vyvíjet i poté, co přijde na svět. Miminka po narození preferují kontrastní černobílé vzory. V prvních měsících tedy děťátko nejvíce upoutáte kontrastními barvami, jako jsou černá, bílá nebo červená. Proto jsou doporučovány i tzv. kontrastní kartičky.

Novorozencům netečou slzy

První týdny po narození novorozenci netečou při pláči slzy. Skutečné slzy ještě totiž miminka neumějí produkovat v dostatečném množství, protože nemají plně vyvinuté slzné kanálky. Ty se tvoří přibližně po jednom měsíci života.

Rodí se s úchopovým reflexem

To znamená, že i takto malilinkaté miminko dokáže sevřít předmět, který se dotkne jeho dlaně. Určitě jste si všimli, že vám umí například stisknout prst nebo pěkně čapnout dlaň.

Umí plavat a zadržovat dech

Miminka instinktivně vědí, jak zadržet dech. Novorozenci mají po příchodu na svět instinktivně zakořeněno dokonce i plavání, tuto schopnost ovšem po několika měsících ztratí.

Některá miminka se rodí se zuby

V těchto případech se jedná o tzv. neonatální zuby. Ty se vyskytují u jednoho z dvou až tří tisíc porodů. Miminko se spodními dvěma řezáky už má vlastně mléčné zuby, které mu většinou zůstávají. Vytrhnout se musí v případě, že se kývají, aby se dítě nezadusilo.

10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič. Tyhle triky se budou hodit

Kojenec pozná hlas mámy ihned po narození

Hlas mámy novorozenec bezpečně rozezná od hlasu cizích žen na 95 %. Pokud na něj matka mluví ještě před narozením, její hlas si zapamatuje. Prvních 10 dní po porodu miminko slyší tlumeně, je to kvůli plodové vodě v uších, ta postupně vysychá. Zajímavostí je, že čerstvě narozená miminka preferují ženský hlas před mužským.

Miminka mají cirkulární rytmy spánku

Polovina spánku miminek je v tzv. lehkém spánkovém cyklu. Tvrdší spánek kojence trvá přibližně 45 minut, poté se změní na lehčí spánek. V této době se buď probudí, nebo pokračuje dalším cyklem, opět přibližně 45 minut.

Mají nejradši potraviny, které jedla maminka, když je kojila

Některé výzkumy ukazují, že když miminka povyrostou, mají pak děti rády chutě a potraviny, které jedla jejich matka v době kojení.

Témata: Těhotenství, Porod, Po porodu, Mateřství, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Dítě je na světě, Šestinedělí, Kojení, Spánek, Zajímavosti, Zajímavost, Narození