Maminka.czJen pro tatínka

10 přikázání úspěšného otce

Petr Pospíšil 11.  5.  2014
10 přikázání úspěšného otce
Tatínkové, přečtěte si deset přikázání, kterými by se měl řídit úspěšný otec. Není to snadné a každý ve spoustě věcí chybuje, ale to je v pořádku, žádný učený z nebe nespadl. Důležité však je, si chyby přiznat a pokusit se je napravit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je fakt, že v životě každého muže vždy přijdou okamžiky, kdy na svá předsevzetí zapomene. Proto je tu desatero, které jsem vytvořil. Abyste si ho třeba nalepili na ledničku a vždy věděli, kde si můžete připomenout, co k otcovské roli patří a co už rozhodně nikoli.

1. Jak to jde, s dětmi mluvte

Úspěšný otec se svými dětmi komunikuje efektivně, často a rád. Rozhodně je lepší mluvit než sedět před televizí a občas prohodit komentář k některé ze situací, jež se na obrazovce právě odehrávají. Jestliže chcete mít u dětí úspěch, naučte se nejen vyjadřovat své myšlenkové pochody, ale také naslouchat dětem, které se s vámi dozajista chtějí podělit o své sny, představy a podobně. Vytvořte si tedy z povídání, drbání a plánování vaši soukromou tradici a díky tomu se prakticky stanete dokonalým tatínkem. Děti totiž rodiče, kteří mají co říct, považují za „docela husté“.

2. Travte spolu čas

Ne u televize (jsme u ní zase), ale na zahradě, vyrazte na kolo, do zoo, prostě kamkoli se vám bude chtít. A jestli chcete být tátou na jedničku a máte víc dětí, dávejte si s nimi jednotlivě rande. Proč byste s dcerou nemohl na výlet na kole a se synem na fotbálek? Dejte dětem najevo, že děláte rád, co baví je. A že je dokážete oddělit a chápat, že nemusejí chtít žít pořád na jedné hromadě.

3. Stanovte pravidla a buďte první, kdo je dodržuje

Co ta tatranka v ruce, když je deset večer a dětem tvrdíte, že sladkosti se od páté večer nejedí? Pokud po dětech něco chcete, měl byste být první, kdo se podle vámi požadovaných pravidel bude chovat. Pokud chcete, aby vaše výchova byla konzistentní a odpovědná, pak si dávejte pozor na to, jestli své děti zbytečně neprudíte a nepoužíváte příliš často ono definitivní: Protože jsem táta a protože to tak chci. Stejně tak nemůžete hnát děti k učení s tím, že odpoledne je určeno na přípravu povinností, a sám si sednout k tabletu. To fakt nemáte nic jiného na práci než trápit děti tím, jak je svět nespravedlivý, až při pohledu na vás zblednou závistí?

4. Nezkazte své děti

Jestliže jim dáte, co jim na očích vidíte, je to jistě chvályhodné. Ale na druhou stranu – nerozmazlujete je příliš? Nebylo by lepší nechat děti, aby si na nové Nintendo vydělaly, a chtít, aby vám s přestavbou pokojíku na „dospělácký“ o víkendu pomohly? Kdo dostane vždy to, po čem touží, nemusí se nikdy snažit, aby tomu tak bylo. Pokud tedy víte jistě, že stejný standard jako dnes pojistíte a obstaráte pro své děti i za dvacet let, klidně je zahrňte materiální přízní. Pokud je však chcete vést k samostatnosti, naučte je, že nic není zadarmo.

5. Nechte děti mluvit vlastní jazykem

Děti poznávají svět a definují pocity z něj nejrůznějšími způsoby. Nechte je, aby si zvolily vlastní jazyk a používaly expresivní výrazy, pokud je považují za vhodné. A už vůbec se nepleťte do lásky a vztahů mezi spolužáky! Pokud nejde o šikanu, jako táta můžete naslouchat, případně poradit, ale nikdy ne řešit.

6. Čtěte si spolu

Vy díky dětské literatuře velice snadno omládnete, když své ratolesti necháte číst nahlas. Snadno v nich totiž probudíte touhu předvádět se a ta jim usnadní trápení s plachostí, až budou muset před spolužáky poprvé pronést svůj referát. Navíc děti, které dobře čtou, jsou v životě mnohem úspěšnější než ty, které hlasité čtení odmítají. To jste věděl? Pokud ano, jistě trávíte denně se svými dětmi alespoň deset minut nácvikem přednesu pro širší publikum.

7. Matku svých dětí milujte a respektujte

Ne, nemusíte spolu zůstávat ze zvyku nebo proto, že by rozvod děti pošramotil na duši. Jako chytrý táta ale víte, že ani hádky a tahanice, které máte za sebou, vás nijak neopravňují k tomu, abyste ženu, která vaše dítě přivedla na svět, jakkoli pomlouval a snižoval její autoritu. Jestli chcete, aby vaše dítě jednou mělo funkční vztah, pak musíte ukázat, že vztahy na zdravém základu a fungující s respektem mohou přežít, i když spolu dospělí lidé už nejsou. Nastavte pravidla tak, aby se z vašich dětí nestali citoví ztroskotanci. A to máte v rukou opravdu jen vy!

8. Vaše milenka není jejich matka

Pokud se váš vztah rozpadl, pak si dříve nebo později najdete novou partnerku. Je na vás, jestli ji budete dětem vnucovat jako novou maminku, nebo je necháte, aby si k maceše našly cestu samy. Upozorňuju, že varianta B je správná.

9. Měl byste znát kamarády svých dětí

A to dobře. Abyste věděl, s kým tráví volné chvíle, mohl predikovat, jestli jsou to přesně ti, kteří vezmou vaše ratolesti na balet nebo jim za školou nabídnou prvního jointa. Ideální tatínek se o svět, který obklopuje dítě, zajímá. Nehodnotí, jen vnímá potenciální rizika a je připraven případně zasáhnout.

10. Varujte je

Čím budou děti dospělejší, tím víc je upozorňujte na to, že svět vlastně není moc pěkné místo pro život a že se může stát tisíc průšvihů, aniž by se o ně nějak zvlášť přičinily. Že ale mají jednu obrovskou výhodu pro život. Tátu, který jako skála stojí vedle nich jen proto, aby se měly jak vyškrábat na břeh, kdyby se začaly topit.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Milenka, Nejrůznější způsob, Nintendo, Za školou, Příkaz, Chytrý táta