Odhaduje se, že až 50 % žen nemá dostatečný přísun železa
Železo patří mezi minerální látky, bez nichž se zdravý lidský organismus neobejde. Železo umožňuje transport kyslíku z plic ke všem buňkám v těle, tvoří součást krevního barviva, bílkovin ve svalech i některých důležitých enzymů.
Nedostatkem železa trpí o něco častěji ženy než muži. Nejohroženější skupinou jsou těhotné, dále pak ženy s velmi silnou menstruací, kojící maminky, ale i veganky a vegetariánky s chybně sestaveným jídelníčkem.
„Nedostatečná saturace organizmu železem a následná anémie se může projevit zejména v těhotenství. Dle výsledků některých studií nemá více jak 50 % žen dostatečný přísun železa a anémií z nedostatku železa může trpět asi 15 % žen. U netěhotných k tomu přispívají ztráty krve při menstruaci, v těhotenství jsou potom nároky na potřebu železa zvýšeny,“ upozorňuje gynekolog Pavel Calda v odborném magazínu Gynekologie a Porodnictví.
Anémie (chudokrevnost), která vznikla v důsledku nedostatku železa, může dle odborníků vést dokonce až k předčasnému porodu či poporodním depresím. Problém se bohužel ve výjimečných případech týká i novorozenců anemických maminek:
„K důsledkům na straně plodu a novorozence patří nízká porodní hmotnost a horší duševní a psychomotorická výkonnost," upozorňuje gynekolog Pavel Calda. Jaké symptomy mohou na nedostatečný přísun železa upozornit?
10 nejčastějších příznaků nedostatku železa
Nedostatečné množství železa ve stravě se projevuje mnoha nespecifickými symptomy, které však mohou poukazovat i na jiné zdravotní potíže. Nedostatek železa tedy spolehlivě potvrdí, či vyvrátí pouze laboratorní vyšetření krve. A jaké jsou ony zmíněné příznaky?
- Neustálá únava, pocit ztráty sil a energie
- Opakující se infekční onemocnění
- Suchá pokožka a popraskané rty (i tzv. „koutky“)
- Bolesti hlavy
- Bledost kůže a sliznic
- Dýchavičnost
- Poruchy termoregulace
- Špatná kvalita vlasů a nehtů
- Poruchy soustředění
- Nepříjemné pocity v ústech
Avšak pozor, dlouhodobá konzumace potravinových doplňků s obsahem železa se bez předchozího vyšetření krve nedoporučuje! Vždy je v rámci prevence vhodnější vyhledávat zdravé a kvalitní potraviny bohaté na železo, než preventivně „zobat“ tabletky.
(Doporučené denní dávky železa najdete například ZDE.)
Nejbohatší zdroje železa
Železo se o něco lépe vstřebává z živočišných zdrojů než z rostlinných, což je pochopitelně vhodné zohlednit ve vegetariánsky či vegansky zaměřeném způsobu stravování. Mezi nejbohatší zdroje živočišného původu patří zvířecí játra, vaječný žloutek, dále pak maso, zejména hovězí a vepřové.
Nicméně játra hospodářských zvířat chovaných často v neutěšených podmínkách jsou zvláště pro těhotné vcelku diskutabilní potravinou.
Velmi bohaté i pestré jsou však i rostlinné zdroje železa čítající sójovou mouku, mořské řasy, pšeničné klíčky, sezamová a slunečnicová semínka, luštěniny (červená čočka, fazole), ořechy, pivní kvasnice, melasu, ovesné vločky a řadu dalších potravin.