Maminka.czKojení

10 rad, jak se vyhnout zánětu v prsu

13. 3. 2015
10 rad, jak se vyhnout zánětu v prsu
Tipy, jak předcházet zánětu v prsu, vám pomůže projít obdobím laktace bez obrovských příjemností, které tato komplikace způsobuje.

Nepříjemné napětí v prsou, řezavá bolest a mnohdy i horečka; tato nemilá trojice patří mezi nejčastější nepříjemné symptomy zánětu v prsu (mastitidy).  Zánět navíc často provází i celková slabost, výjimkou nejsou ani nevolnosti, k teplotě až horečce se může přidat i zimnice. Neblahý stav trápí nejen tělo, ale i duši; nemocná a vyčerpaná maminka se obává nejen o své zdraví, ale přirozeně i o zdraví svého kojeného děťátka.

Dvě hlavní příčiny zánětu

Porodní asistentka Romana Gogelová uvedla: „V praxi se nejčastěji setkáváme se zánětem prsní žlázy, vzniklém na základě nedostatečného vyprázdnění prsní žlázy po kojení, nebo infekce působící zánět vnikne do mléčné žlázy poraněnou bradavkou.“ Nicméně i tak zůstává v některých případech příčina zánětu nejasná; zánět se zkrátka někdy objeví, i když miminko pije rádo, jemně a prsa jsou po kojení evidentně prázdná, bez poranění a jakýchkoliv defektů.

Zánět nebo retence?

Mastitida se někdy zaměňuje s méně závažnou komplikací, tzv. retencí – ucpaným mlékovodem. Ač mohou retenci provázet velmi podobné příznaky jako zánět, lze ji zpočátku (po konzultaci s lékařem) vyřešit i samoléčbou. Ostatně retence je mnohem častější komplikací laktace, než závažnější zánět.

Hlavní rozdíly mezi retencí a zánětem jsou, že zánět obvykle provází horečka okolo 38 °C a více a jeho původcem bývají baktérie. Mastitida kojící maminku velmi vyčerpává, některé příznaky jsou dokonce podobné chřipce; dostavuje se celková únava, zimnice, nevolnost někdy i zvracení! Prso bývá oteklé, začervenalé a značně bolestivé, část nejprve z vnější strany. Zvětšené mohou být i přilehlé uzliny.

Počínající retence se hlásí zatvrdlinou a napětím až bolestí v prsu, obvykleji probíhá bez teploty a celkové slabosti. „Zánět prsu je provázen nejčastěji pocitem intenzivního napětí v prsou, řezavou bolestí, zarudnutím, teplotou, někdy i třesavkou… Je to stav, který ohrožuje pokračování laktace a pro maminku je velmi bolestivý a vyčerpávající,“ tvrdí Gogelová.

10 rad, jak předejít zánětu prsu

  • Nejdůležitější prevencí je správná technika kojení, tu může zkontrolovat už v porodnici dětská sestra. V domácím prostředí pomůže laktační poradkyně či proškolený pediatr. Varovným signálem, že cosi není v pořádku, bývají poraněné bradavky!
  • Velmi důležité je pečlivě dodržovat hygienu a také nenechávat dvorce dlouho ve vlhku (mlékem vlhká podprsenka, dlouhou dobu neměněné nebo nevhodné prsní vložky apod.). 
  • Dbejte na dostatečné vyprazdňování prsou – neomezujte své dítě v kojení, neprodlužujte uměle pauzy mezi kojením apod.
  • Popraskané bradavky si žádají náležitou péči, nikdy ji nezanedbejte! Každé zranění na prsu je potencionální vstupní branou infekce – pečlivě dbejte na čistotu rukou!
  • Nenoste těsné oblečení, podprsenku pečlivě vybírejte (vhodnější je prádlo z bavlny).
  • Při jakémkoliv náznaku zatvrdliny v prsu, prso před kojením nahřejte a jemně masírujte směrem k dvorci. Při kojení zvolte polohu, kdy bude brada miminka směřovat k postiženému místu.
  • Máte-li vpáčené bradavky, kontaktujte laktační poradkyni už v těhotenství, poradí vám, jak prsa na kojení připravit a jaké pomůcky vám mohou pomoci. Navíc se možná dozvíte, že dle nejnovějších průzkumů nejsou ani vpáčené bradavky závažnou překážkou v kojení – vždyť miminko saje celý dvorec, nejen bradavku! Věřte svému tělu, schopnostem i děťátku.
  • Negativní roli u všech fyzických problémů sehrává stres. Z hlediska celostního přístupu ke zdraví a nemocem je v případě problémů s kojením důležitý i váš přístup a vnitřní naladění k samotnému aktu kojení a samozřejmě i vztah k děťátku.
  • Mějte se ráda a skutečně si važte svého těla a neuvěřitelné schopnosti porodit a kojit dítě; vaše tělo si v tomto období zaslouží rozmazlovat! Dbejte tedy na pitný režim a zdravou životosprávu.
  • A babská rada nakonec; naše babičky v rámci prevence doporučovaly po kojení potřít bradavku mateřským mlékem a nechat ho zaschnout – mnoha maminkám se tento postup osvědčil.

Zánět prsu se obvykle velmi úspěšně léčí antibiotiky (v počátečních fázích jej lze vyléčit i bez nich – samozřejmě po konzultaci s lékařem). Zánět rozhodně neznamená, že úžasné období kojení končí, kojit samozřejmě budete i během léčby. Jak přesně postupovat vám poradí váš lékař. Při problémech se velmi osvědčuje pomoc laktačních poradkyň a národní linky kojení (ne všichni pediatři jsou laktačními odborníky).


Tady vám pomohou

Národní linka kojení: 261 082 424, ve všední dny od 09.00 – 13.00 hod.

Seznam laktačních poradců ČR

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti, Kojení, Mnohá maminka, Správná technika, Babská rada, Retence, Jak, Fyzický problém, Těsné oblečení, Řád, Zánět, Nedostatečné vyprázdnění, Dostatečné vyprazdňování, Vyčerpaná maminka, Varovný signál, Celková slabost

Mohlo by vás zajímat
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí

Horoskopy

Blíženci Procházíte výjimečným profesním děním, které vás posune o velký kus dopředu. Nadřízený je z vaší píle a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaromír, Jaromíra, Mercedes

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné