Maminka.czKnihy

10 super tipů na knížky do ruky i do uší pro děti a jejich rodiče

Lenka Knápková 25.  8.  2023
Máte doma dítko, které zapomíná poděkovat a pozdravit? Nebo jen hledáte metodu, jak naučit batole chodit na nočník? Přinášíme vám zajímavé tipy na knížky, které vám pomohou najít odpovědi na mnoho otázek nebo jen zpříjemní čas strávený s potomky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Knížky

Draka je lepší pozdravit. Daniela Krolupperová, Miloš Kratochvíl, inspirace: Eliška Hašková Coolidge, 268 Kč, Luxor.cz

Klepněte pro větší obrázek

Slušnému chování je potřeba se učit již od malička, autoři této knížky se rozhodli etiketu zapracovat do pohádkových příběhů pro děti. Je v nich ukryto poselství o tom, že má člověk vždy slušně zdravit, poprosit i poděkovat, že si musí po sobě uklízet, nesmí ničit věci, má se dělit s ostatními, nemá být lhostejný ke svému okolí. Navíc u každého příběhu najdete básničku a řadu vtipných a zábavných testů.

Video: Tip na dětskou knihu: Příběh velryby, která hledá přátele

Jak děti přicházejí na svět. Jana Martincová, Petra Kubáčková, 349 Kč, Luxor.cz

Klepněte pro větší obrázek

Kniha pomůže odpovědět na všetečné první otázky dítěte o početí a narození, a to moderně, pravdivě, jednoduše a s láskou. Publikace pomůže k tomu, aby děti vnímaly láskou naplněný vztah dvou dospělých lidí a akt zrození dítěte jako přirozenou součást lidského života. Tato kniha vznikla na základě skutečných hovorů matky s dětmi ve věku 2 až 5 let. 

Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši. Romana Suchá, 279 Kč, Alza.cz

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte pohlazení na duši a knížku, při které si děti lépe uvědomí své pocity, se kterými se dennodenně setkávají, tahle publikace ve vaší knihovně nesmí chybět. Každý z nás má ve své duši prý kouzelnou perlu a nikdo ji neumí objevit tak dobře jako víla Mušlenka. Právě pořádá slavnostní oběd, kam zve všechny svoje kamarády. Přisedněte si také ke stolu a poznejte skřítka Kuliferdu, draka Mraka, bubáčka Strašpytlíka a spoustu dalších neobyčejných bytostí. Společně zažijete zázračná dobrodružství i nebezpečné situace a najdete třeba odvahu a radost, které jsou důležité pro každý den.

Velký pokrok – už žádné plenky. Marion Cocklico, Svojtka, 249 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Nosí vaše dítě plínky a vy už pozorujete, že je zřejmě nejvyšší čas začít používat nočník nebo záchod? Krátký příběh o Martince a Marečkovi, kteří se už učí chodit na nočník, pomůže nejen dětem, ale zejména jejich rodičům. Na každé dvoustraně najdete radu, jak postupně své dítě učit fungovat bez plenek.

Kuk pod okénko: Co je to hovínko? Babyknihy.cz, 249 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Tematika vyměšování je pro děti fascinující, a tak pokud mají spoustu otázek, tato knížka vám pomůže s vysvětlováním. Co je to vlastně hovínko? Víš, že jsou brouci, kteří si dělají z hovínek kuličky a že králík svoje bobky dokonce jí? Na všechny všetečné otázky dětí na téma "co je to hovínko?" najdou bezradní rodiče odpovědi v této úžasné knížce s odklápěcími okénky. 

Povíš mi to? Ester Stará, 269 Kč, Albatros.cz

Klepněte pro větší obrázek

Potřebuje vaše dítko rozšířit slovní zásobu? Pak zkuste knihu speciální pedagožky, logopedky a autorky dětských knih Ester Staré, která nenásilnou a zábavnou formou podněcuje mluvení. Rozvíjí jak vyjadřovací schopnosti, tak slovní zásobu a jazykový cit. Děti se prostřednictvím rozmanitých konverzačních témat a netradičních úkolů učí utřídit si a zformulovat myšlenky, hrát si s jazykem a správně se vyjadřovat. Kniha vybízí k mluvení i svou grafickou podobou. Publikace je určena jak dětem a jejich rodičům, tak i logopedům a učitelům.

Zlobivé pohádky. Zuzana Pospíšilová, 299 Kč, Grada.cz

Klepněte pro větší obrázek

Originální pohádkové příběhy vyprávějí o nejrůznějších podobách zlobení. Zlobí tady lidé, zvířata i věci. Vláďa se posmívá, myška je lakomá, žížala dělá naschvály, navigace je zlomyslná, hraběnka je věčně nespokojená… Zkuste hádat, jak to s těmito zlobidly dopadne! Moderní pohádky pobaví a také poučí. Ideální pohádky na čtení před spaním.

Tipy na zajímavé audioknihy:

Žirafa Amálka pro děti trpící revmatem

Klepněte pro větší obrázek

K poslechu zdarma na kanálu YouTube nebo ke stažení také zdarma na https://www.revmaliga.cz/ke-stazeni/audiokniha-zirafa-amalka/.

Knížky mohou pomoct i dětem, které trpí různými nemocemi. První česká audiokniha s názvem Žirafa Amálka pro děti s revmatem pomáhá těmto dětem hravou a zábavnou formou. Dětem vysvětluje, jak se nemoci přestat bát a že na ni nejsou samy. „Tištěná verze vznikla už v roce 2020 a doposud udělala radost desítkám dětí. Řadě z nich ale jejich zdravotní stav neumožňuje držet knihu v rukou, proto jsme se rozhodli Amálčin příběh posunout dál a profesionálně ho nahrát. Nemocné děti si tak mohou knihu poslechnout kdykoli samy,“ říká David Kříž, koordinátor projektů spolku Revma Liga ČR, který stojí za vznikem audioknihy.

Verunka a kokosový dědek                                                                                                             

Klepněte pro větší obrázek              

Ke stažení v aplikaci Audioteka, měsíčně 199 Kč.

Když se vám dědeček nadělí na Štědrý den v balíčku z Haiti, je jasné, že nepůjde o obyčejného příbuzného. Oblíbený pohádkový příběh Pavla Šruta Verunka a kokosový dědek nyní ožívá v audioknižním zpracování. Malé posluchače nadchne nejen hravými efekty, ale i poutavou hudbou a interprety, které znají z oblíbených pořadů. Hlas vypravěčky je oblíbená Magdalena Reifová, Verunku namluvila Ivana Korolová Veselá, dědečka Jaromír Meduna a hvězdné obsazení doplňuje Barbora Hrzánová.

Audiokniha pro rodiče:

Rodiče, neblbněte!

Klepněte pro větší obrázek

Ke stažení v aplikaci Audioteka, měsíčně 199 Kč.

Tak už nám to zase začíná a nový školní rok je tu. Máte pocit, že už teď z toho všeho šílíte, děti jsou po prázdninách rozjívené, cloumá s nimi puberta, a vy nevíte, jak to vše zvládnete? Poslechněte si zajímavé postřehy, užitečné rady i cenné osobní zkušenosti s rodičovstvím a výchovou. V každém třicetiminutovém díle se s vámi o své zážitky podělí zajímaví hosté, jako jsou herečky a zasloužilé mámy Klára Pollertová Trojanová či Aňa Geislerová, herci a tátové Martin Zahálka, Jiří Dvořák nebo Matouš Ruml. Své zkušenosti přidá i moderátorka a herečka Adéla Gondíková.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Děti, Batole, Rodiče, Knihy pro děti, Kniha, pohádka, Knihy, Aňa Geislerová, Jiří Dvořák, Tipy na čtení, Nočník, Daniela Krolupperová, Knížka, Grada, Strašpytlík, Audiokniha, Matouš Ruml, Ester Stará, Jana Martincová, Miloš Kratochvíl, Svojtek, YouTube, Adéla Gondíková, Tip, Hovínko, Knihy na Heureka.cz