[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Koupání může být nejen zábavné, ale pro dítě i stimulující. Což vysvětlovat prckovi asi nemá moc význam, ale využít toho faktu můžete – i pro svůj lepší pocit, až budete tu povodeň vytírat. Jasně, vždycky to nejde, někdy je to šup šup sprcha a alou do hajan! My ale doporučujeme vyhradit si na koupání čas a udělat z něj vás společný rituál. A na pořádnou koupací party samozřejmě potřebujete ty správné propriety – a čím barevnější, tím lepší! Tady jsou naše tipy, jak udělat z malého koupání velkou zábavu.
VIDEO: Maminka v porodnici - Jak vykoupat miminko
Děti vodní hračky prostě milují! Ideální jsou opravdu ty přímo určené na vodní radovánky, které jsou vyrobeny z pečlivě testovaných materiálů. Při jejich výběru mějte vždy na paměti bezpečnost. Hračky by měly odpovídat věku dítěte a neobsahovat malé dílky, které by mohlo spolknout. Taková loďka, kačenka nebo stříkací pistole jsou klasika, ale současný trh nabízí mnohem víc! Barevné pěny, šumivé bomby, speciální křídy nebo voděodolné pastelky… Některé hračky navíc podporují rozvoj jemné motoriky.
Voda je ohromně zajímavý živel a vana se může stát takovou malou laboratoří. Dejte dítěti plastovou naběračku, trychtýř, misku… a ponechte mu prostor být kreativní. Ať pozoruje, co se stane, když je naplní vodou. Nebo může přelévat vodu z jedné nádoby do druhé a pozorovat, jak volně teče. Pro dítě bývají vlastnosti tekutin až hypnotizující.
S koupací pěnou je ohromná zábava, to všichni víme. Pěnovým kadeřím či vousům prcek určitě neodolá. Z pěny se dají uplácat i zvířátka a vystavit je různě okolo vany. Dítě si s nimi může hrát, přemisťovat je a zkoumat, jak se pěna chová ve vodě. Pomocí pěnových „cihel“ se dají vytvořit hradby, přístavy a další báječné stavby. Do nich můžete spolu s dítětem zasadit nějaký příběh a rozehrát úplnou hereckou etudu. Při troše šikovnosti jdou z pěny vytvořit bubliny, které se dají i chytat. Pozor, některé pěnivé přípravky mohou vysušovat, proto volte produkty určené přímo pro citlivou dětskou pokožku.
Zaexperimentujte s potravinářskými barvami. Dají se přidat přímo do koupele, ale nejúžasněji dokážou svá kouzla rozehrát právě přímo v pěně. Děti fascinuje, když do vany přidáte několik kapek potravinářské barvy různých odstínů - nadšeně je rozvíří rukama. Zároveň je to edukativní, protože si dítě uvědomuje, jak se barvy mísí a vytvářejí nové odstíny. Nebo můžete připravit malé misky či hrnečky s vodou a do každého přidat jinou potravinovou barvu. A dítě si pomocí štětců nebo prstů maluje na stěny vany. Ano, máte pravdu – je pak nepořádek. Ale dobrá zpráva je, že potravinové barvy jsou rozpustné ve vodě, a tedy jdou snadno smýt. A pokud na to přece jen nemáte odvahu, existují i speciální dětské pěny a barvy na koupání, které navíc krásně voní.
Dokáže ji skvěle vytvořit hudba, ideálně s vodní tematikou. Třeba: „Plavu si, ani nevím, jak, vždyť nemám prsa, nemám znak…“ Nebo: „Koukej, kapky se koulí, mám jich na dlani víc než ty. Jsi paní vod. Já ptám se tě, jsou-li tvým dlaním mé kapky vhod…“ Však vy na nějakou fajn skladbu přijdete. Anebo doprovázejte vodní zážitek povídáním o zvířatech, která plavou a žijí v řekách nebo mořích.
Pěna do koupele: Léty osvědčená klasika do vany pobaví snad každé dítě. V obchodě sáhněte po takové, která neobsahuje mikroplasty, pouze jemné čisticí složky, které dětské pokožce dodají potřebnou péči, a navíc krásně voní.
Šumivá koupel: V poslední době jsou velmi oblíbené tzv. koupelové bomby. Ty se ve vodě postupně rozpouštějí, šumí a lehce ji zabarví. Některé nabízejí uvnitř dokonce i překvapení v podobě hračky. Kromě těchto zábavných efektů obsahují šumivé koule také výživné látky pro lepší hydrataci pokožky a příjemně voní.
Koupelové perly: Díky obsahu nezávadných potravinářských barviv vodu pěkně zabarví a promění koupel v opravdovou barevnou senzaci. Jejich složení bývá obohaceno o přírodní složky (heřmánek, měsíček apod.), a tak pečují o citlivou dětskou pokožku.
Sůl do koupele: Stejně jako koupelové perly i dětské soli do koupele často obsahují potravinářská barviva. Pod vodou navíc pěkně bublají a dělají tak koupel ještě zábavnější.
Praskající koupel: Tyto přípravky při rozpouštění uvolňují barvu, vůni, ale také třeba hydratační látky, minerály, vitamíny či oleje. Ale hlavně: jak se rozpouštějí, začnou uvolňovat malé bublinky vzduchu, které se dotýkají pokožky a vytvářejí efekt praskání. Což je prostě sranda!
Pro další konkrétní tipy na vyzkoušené výrobky se podívejte do GALERIE v úvodu článku.
Koupání ve vaně může být pro děti velmi zábavné, ale pozor, také nebezpečné. Vždy byste měli dodržovat těchto sedm zásad: