Maminka.czKojenec

10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič

Simona Procházková 24.  1.  2022
Zdroj: Istock
10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič | Zdroj: Istock
První týdny s novorozencem, to je většinou divoká a bláznivá jízda. Netrvá ale dlouho a vše se časem srovná (připomínejte si to v okamžicích, kdy padáte nevyspáním a vyhlížíte pověstné světlo na konci tunelu). Jak si život s miminkem usnadnit? Zde je pár vyzkoušených triků, které se ostatním maminkám osvědčily.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Olej (nejen) na zadeček

Nechcete jen celé dny lítat mezi vyvařováním lahviček a dudlíků, špinavým prádlem, úklidem a vařením? Jak to udělat, aby vám zbývalo více času na mazlení a pusinkování s vaším voňavým uzlíčkem a vzájemné poznávání? Toužíte se více soustředit na něžné chvilky plné lásky než na domácí povinnosti a nepadat při tom únavou? Zvládněte svou novou roli jako zdatný profesionál!

VIDEO: Necháváte miminko vyplakat? Nedělejte to! Škodí to jeho vývoji

První stolice u novorozenců, tzv. smolka (nevzniká ještě kvůli potravě, ale z látek, které dítě polykalo v děloze – z epitelové tkáně, lanuga, hlenu, plodové vody, žluči a vody), umí být dost odolná a její odstranění nejen z oblečení, ale také z pokožky miminka může být pěkná dřina. Použijte trochu mandlového nebo kokosového bio oleje, nalijte na bavlněný tamponek nebo látkovou plínku a zlehka jím utřete zadeček dítěte. Pokožku navíc krásně zjemní.

Najděte tu správnou plenku

Používejte vždy správnou velikost jednorázových plenek. Nesnažte se v rámci úspory pořídit například o číslo větší s tím, že to ničemu nevadí a kojenec do nich rychle doroste. Ne! Doceníte to v případě menší nebo větší „exploze“. Věřte, že elastické upínací pásky na bocích plenek tam nejsou jen pro ozdobu (i když jsou na nich obvykle více než roztomilé motivy), ale mají svou nezastupitelnou funkci. Brání protečení nechtěných tekutin mimo plenku až… Existuje mnoho míst, kde moč ani různobarevné novorozenecké exkrementy mít nechcete, že? Při přebalování ukládejte veškeré použité ubrousky do špinavé plenky, kterou až poté vysunete zpod zadečku dítěte, zabalíte, zalepíte a vyhodíte. Pak můžete okamžitě použít plenku čistou a je hotovo.

Trik při krmení

Usíná vám malý hladovec během kojení? Stává se to poměrně často a existuje snadná pomoc, jak ho nenásilným způsobem vzbudit, aby se dostatečně najedl. Položte ho na zádíčka, začněte opatrně svlékat dupačky nebo bodýčko a vyměňte mu plenku. Chladnější vzduch, který se během tohoto procesu dostane k holé pokožce, by ho měl spolehlivě probudit. Navíc takzvaně zabijete dvě mouchy jednou ranou, budete moct pokračovat v krmení, a ještě budete mít odbyto přebalení do suchého.

Novorozenecký screening by mělo absolvovat každé dítě. Co všechno prozradí?

Léky v dudlíku

Obyčejný dudlík, který seženete v téměř každé lékárně, může posloužit jako užitečný pomocník, když si nevíte rady s malým marodem, který odmítá pozřít potřebné léky, kapky nebo sirup. Dutý prostor v dudlíku můžete využít jako zásobárnu těchto léků. I přes malý a pomalý průtok jde o super vychytávku, která dítko uklidní, a nakonec do něj léky vpravíte, i když to bude samozřejmě trvat delší dobu. Kreativní řešení!

Malý cyklista

Trpí váš mrňousek na koliky, bolí ho bříško, má křeče? Vedle nahřátých pytlíčků s třešňovými pecičkami můžete zkusit nenáročný, ale účinný cvik, který většinou dokáže uvolnit nahromaděné plyny a přinést úlevu. Položte miminko na podložku na záda a pokrčenýma nožičkama opatrně otáčejte krouživými pohyby, jako byste simulovali jízdu na kole (zabírání nohou do pedálů šlapek), kolínka směřují od sebe.

Kouzlo zavinutí

Pokud jste fanoušci zavinovaček a chystáte se se zavinováním začít, dělejte to správným způsobem. Zavinovací dečku umístěte na postel nebo přebalovací pult. Položte na ni miminko, ruce mu dejte opatrně podél těla. Pevně převiňte přes dítě pravý nebo levý cíp dečky (nebo velké látkové pleny) tak, aby ruka byla napevno u těla. Když je zavinovačka delší, klidně okraj zastrčte pod tělíčko. Pak přehněte spodní okraj – nohy nechte volnější, aby mohlo prokopávat. Přehněte druhý okraj (opět ruka podél těla) a nakonec celou zavinovačku převiňte stuhou. Dejte si stuhu napůl, je dobré si tuto polovinu poznačit fixem, abyste ji nemuseli pokaždé hledat. Začněte na hrudníku, kam položíte stuhu v polovině. Potom přetáhněte stuhu pod miminko (postupujte směrem dolů), nad miminko a pod, kde stuhu zavážete na mašli. Měli byste skončit zhruba u stehen. Tím se vše zpevní a utáhne.

Kojenecká kolika dokáže potrápit. Takhle ji zvládnete!

Nedržte ho vzhůru

Novorozenci prospí až 16 hodin denně, z toho tedy až 8 hodin během dne. Není na tom nic divného, takže se neznepokojujte. Největší chybou, kterou můžete udělat, je snažit se dítě „násilím“ udržet vzhůru co nejdéle, třeba v domnění, že když bude spát hodně během dne, čeká vás pak probdělá noc. Miminka si sama určují svůj spánkový rytmus a pro zdravý vývoj potřebují kvalitní spánek. Pokud do něj budete zasahovat, dosáhnete jen toho, že dítko bude podrážděné, plačtivé a v okamžiku, kdy budete chtít, aby spalo, kvůli přetažení a narušenému režimu to zkrátka nepůjde.

Nesprintujte hned k postýlce

Uložili jste dítě do postýlky, nakrmené, přebalené, vykoupané, rozsvítili jste noční lampičku, dali mu pusu na dobrou noc a odešli z místnosti... Pokud se snažíte nastavit pravidelný usínací rituál, zkuste vydržet a neběhat k postýlce pokaždé, když se ozve sebemenší náznak kňourání nebo vzlykání. Stejně tak v případě, že děťátko spí. Okamžitým sprintem do pokojíčku ho můžete snadno vyrušit a vzbudit i v případě, že si jen lehce zaplakalo ze spánku. Vyčkejte chvilku, než zjistíte, zda zvuky samy neutichnou. Nelekejte ho hned mluvením, nesahejte na polospící miminko, nechte ho, ať se zcela probudí bez vašeho přičinění.

Novorozenecká žloutenka: Jak ji poznat a kdy je nutná léčba?

Spěte s ním

Když jsem byla těhotná, dostala jsem od kolegyně radu k nezaplacení, kterou se údajně řídila i ona sama, maminka tří dětí. Nedá na ni dopustit. Považuje ji za jedno z nejlepších rozhodnutí, která kdy udělala, a já s ní musím souhlasit – když vaše miminko usne, jděte si s klidným svědomím lehnout a odpočinout spolu s ním, nebudete litovat! Dobijete baterky pro další maraton, praní i vaření určitě počká. Pryč s výčitkami, že vám přetéká koš s prádlem na žehlení nebo jste už týden neutřela prach z nábytku!

Myčka nebo ventilátor

Už jste slyšeli o tzv. bílém šumu? Odborně řečeno je to signál s různým frekvenčním rozsahem, laicky jde např. o šumění moře, zvuk motoru auta, jedoucího vlaku nebo zapnutého vysavače či fénu, zvuky deště, zurčícího potoka, napouštění vany, o zpěv ptáků v lese a mnohé další. Je prokázáno, že když je dítě v úplném tichu, jeho spánek je zpravidla lehčí a snadněji ho probudí jakýkoli rušivý hluk. Sežeňte si nahrávku s bílým šumem, existují i mobilní aplikace, využít můžete také puštěnou pračku, myčku nebo stojanový ventilátor (který se samozřejmě nachází jinde než v bezprostřední blízkosti spícího kojence).
 

Témata: Novorozenec, Kojenec, Děti, Miminko, Praktické rady, Spánek, Miminko, Šestinedělí, Po porodu, Vaření, fanoušci, Plenka, Novopečený rodič, Tunel, Pedál, Zadeček, Dudlík, Olej, Šmolka, Dřina, Stuha
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy