[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Růstové bolesti umí v některých případech velmi vyděsit, své o tom ví například paní Alena: „Bylo to hrozné, byla jsem daleko od domova, zoufalá a strašně jsem se o syna bála. Byly jsme s kamarádkami a dětmi na dovolené v Itálii a můj tehdy tříletý syn tam proplakal dva večery a noci, strašně ho bolely nožičky. Ve dne se zdál kupodivu v pořádku, neměl teploty, žádná zranění, štípance – prostě nic, co by naznačovalo nějakou nemoc či úraz. V hlavě mi pochopitelně probíhalo několik hororových scénářů, naštěstí mi tehdy velmi pomohl jeden starší manželský pár z Ukrajiny, který bydlel ve vedlejším bungalovu. Pán byl dětský lékař na odpočinku – pro mne kouzelný dědeček z pohádky! Syna prohlédl, mě vyzpovídal, pro jistotuse mnou jel na ultrazvuk a rentgen do nemocnice. Tam jen potvrdili to, co kouzelný dědeček říkal od začátku – jedná se o růstové bolesti,“ vzpomíná Alena.
Maminky malých kojenců dobře znají bouřlivá období tzv. růstových spurtů, kdy se ze dne na den zdálo, že je mléka málo a z dítka se stává nenasytný otesánek. Jenže v kojeneckém věku naštěstí neprovázejí spurtová období bolesti, které některé děti trápí v období bouřlivého růstu mezi třetím rokem a pubertou. Postižené bývají zejména dolní končetiny.
U některých dětí lze pozorovat souvislost mezi bolestmi a větší fyzickou zátěží.
Zajímavé je, že bolest nevzniká, jak bychom očekávali přímo v kostech, ale je důsledkem napětí přilehlých měkkých tkání. Dobrou zprávou je, že růstové bolesti považují lékaři za nezávažný stav a není potřeba je nijak léčit (ale říkejte to vyděšené mamince tříletého mrňouska). Odborníci nicméně upozorňují na to, že vyřknutí diagnózy musí vždy předcházet odborná vyšetření, kdy budou vyloučeny jiné závažnější nemoci.
„Na růstové bolesti neexistuje žádný speciální lék. Někomu pomáhá jemná masáž postižené oblasti, jinému jen ujištění, že se nejedná o nic závažného. Dětští lékaři často doporučují suché nebo vlhké teplo (obklady), které u mnoha malých pacientů proti růstové bolesti pomáhá,“ uvádí neurolog Jiří Náhlovský. Mnozí lékaři dokonce zoufalým rodičům a uplakaným dětem doporučí užívání slabých analgetik, obvykle ve formě běžně dostupných sirupů. Někteří rodiče nedají zase dopustit na homeopatika. Mnohým dětem velmi pomáhá a uklidní je, když jim vše vysvětlíte. Nejlépe formou příběhu, pohádky či obrázku – jak nožička roste, natahuje se apod.