Maminka.czŠkolák

10 věcí, které se změní s nástupem dětí do školy

Dana Packová 4.  9.  2015
10 věcí, které se změní s nástupem dětí do školy
První dny školní docházky už máte zdárně za sebou. Takže, co se vše změnilo?

1. Samostatnost

Začíná to zápisem. Školáka najednou berou ostatní jinak. Předpokládá se, že umí napsat svoje jméno a zná svoji adresu, ví, jak se jmenují jeho rodiče a co dělají. Dále se očekává, že ovládá základy slušného chování i stolování, osvojil si hygienické návyky, umí se obléknout (zaváže si i tkaničky a zapne knoflíky) a je celkově samostatný.

„Děti už nemohou počítat s tím, že jim paní učitelka bude oblékat punčocháče nebo nakrájí maso ve školní jídelně. Je na rodičích, případně na vychovatelce v mateřské škole, aby tyto dovednosti s dětmi natrénovali, pokud jim ještě nejdou,“ říká Martina Studentová, která se stará o třídu předškoláků v Dětském centru Žirafa v Roztokách. 

2. Naladění

V době, kdy se naše dítě chystá do školy, bychom vše, co je s ní spojené, měli vykreslovat pozitivně. Škola by se neměla v jeho představách stát místem, kde se má bát učitele i spolužáků. 

Snažme se vyzdvihovat to dobré a hezké, co se tam děti naučí a co zažijí: „Koupíš si sám zmrzlinku a spočítáš si, jestli na ni máš dost peněz.“ Nebo: „Budeš mít nové kamarády, se kterými si pohraješ na hřišti.“ Ostatně, jak mluvíme doma my sami o své práci? Jako o místě, kde nás všechno a všichni štvou? Dítě to vnímá a na klidu mu to nepřidává. Nyní potřebuje mít doma pocit bezpečí a jistoty.

3. Denní režim

Den celé rodiny bude probíhat úplně jinak než dosud. Do školy není možné přijít o deset minut později, jako to šlo ve školce. Váš potomek bude muset zřejmě vstávat o něco dřív, než byl zvyklý, a ještě o něco dřív, jestliže do školy budete dojíždět. Vstávání začněte trénovat zhruba 14 dní před začátkem školy. S tím souvisí i nutnost chodit dřív spát.

Do denního rozvrhu musíte začlenit i domácí přípravu (ano, i v neděli), návštěvu kroužků, ale i odpočinek. „Myslete na to, aby se dítě nepřetěžovalo. Příprava do školy by měla být pravidelná, raději deset minut denně než dvakrát týdně hodinu,“ radí Martina Studentová.

4. Jídlo

Lékaři a odborníci na výživu na nás stále apelují, že pokud dítě ráno nejí, je ve škole a po celý den více unavené, hůře se soustředí a podává celkově horší výkony. Dávejte ráno na stůl to, co má dítě rádo, ať do sebe aspoň pár soust vpraví.

Rodiče musí více přemýšlet i nad svačinou, kterou dítě už nedostane od „tet“ jako ve školce. Když ji zapomene doma, bude hlady až do oběda. Přidejte i sušenku a kousek ovoce, aby se mělo do čeho zakousnout ve školní družině. Dbejte na pitný režim. Napít se až čaje nebo mléka při obědě opravdu nestačí!

 5. Družina a kroužky

Zvažte, do kolika hodin nechávat dítě v družině, aby mělo čas si odpočinout a udělat domácí úkoly. Výhodou je, že se v rámci družiny dítě dostane zhruba na dvě hodiny ven, a že se tedy „vyřádí“.

Kroužky vyberte a vyváženě, aby potomek měl dostatek tělesného pohybu i tvůrčí a duševní činnosti. Naplánujte je tak, aby bylo dost času na ně dojít nebo dojet. Pokud vaší dcerce nebo synovi končí vyučování v poledne a má se ještě v klidu naobědvat, nezařizujte kroužek, který začíná už ve třináct hodin. Nebude to stíhat.

6. Prázdniny

Své představy o dovolené odteď podřizujete škole a jejímu harmonogramu. Sbalit se uprostřed května a odjet na čtrnáct dní, jako to šlo ve školce, není už dost dobře možné. Naštěstí jsou tu nejrůznější prázdniny, svátky a ředitelská volna, které do svých plánů můžete šikovně začlenit.

Hodně přemýšlet musí rodiče o letních prázdninách. Tady jim mohou pomoci pobytové anebo příměstské tábory. Pokud máte možnost poslat dítě na tábor s kamarádem nebo více spolužáky, využijte ji.

7. Domácí příprava

Zkušené vychovatelky v mateřských školách dnes dávají předškolním dětem jednoduchá domácí cvičení, aby „aklimatizace“ v první třídě proběhla co nejpřirozeněji. Úkoly nemusíte dělat přímo s dítětem, stačí, abyste byli poblíž, kdyby potřebovalo poradit.

A také více než kdy dřív bychom měli dítě chválit, i když se mu něco nepovede. Chodí ještě na logopedii? Všímejte si, jaké dělá, nebo naopak nedělá pokroky, a pomozte mu, aby se naučilo dobře mluvit. Je to důležité i pro jeho sebevědomí. 

8. Spolužáci

Děti jsou často nešťastné, že se nebudou ve škole vídat se svými spolužáky ze školky. Při zápisu některé školy zohledňují, že děti přecházejí ze školky společně, a zařadí je do stejných tříd. Ne vždy je to ale možné, a tak se musíte soustředit na vytváření nových vztahů. Ale pokud bydlíte blízko, může se dítě dál se „starými“ kamarády vídat třeba na hřišti.

 9. Náklady

Připravte se na to, že vás nyní čekají mnohem větší výdaje. Jen batoh nebo aktovka, penál, kufřík a přezůvky uberou slušnou část z rodinných financí. A bude hůř... Už proto vybírejte společně a podle představ dítěte. Vaše dítě ví nejlépe, s čím bude ve škole „in“, a s čím si bude připadat jako „ichtyl“ (neboli podivín ve slangu dnešních školáků).

To ovšem neznamená, že koupíte vše, co si dítě usmyslí. „Pokuste se nepodlehnout módním trendům. To, co frčelo ve školce, už ve škole nemusí být v kurzu. Dinosauři i koníci jsou sázkou na jistotu,“ dodává Martina Studentová.

10. Pokojíček 

I zařízení dětského pokoje se musí podřídit potřebám školáka. Vhodně situovaný psací stůl se zásuvkami a ergonomická židle jsou nezbytností. Spousta dětí si pak stejně dělá úkoly u kuchyňského stolu, aby byly poblíž rodičům, ale měly by se naučit, že mají „svůj“ pracovní kout.

V dětském pokoji uvolníme také místo pro učební pomůcky a nové hračky, nejlépe tak, že dáme pryč vše, s čím si dítě už nehraje. Batolecí telefon na kolečkách už váš školák opravdu tahat nebude… 

Tipy, jak zařídit pokojíček školákovi
Témata: Rodina, Děti, Školák, Školy, Základní škola, Družina, Náš, Aktovka, Nový vztah, Zásuvka, Nástup, Módní trend, Denní rozvrh, Kufřík, Podivín, Penál, Věc, Duševní činnost, Psací stůl, Starý kamarád, Slušné chování
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tyhle hračky by Ježíšek nosit neměl. Tady je výběr těch opravdu šílených, pobavíte se!
redakce
Hračky pro děti
Herečka Jennifer Love Hewitt je potřetí matkou! Její bříško pobavilo fanoušky i všechny na porodním sále
Formánková Simona
Instagram
Tyhle projevy chování u dětí nikdy neignorujte. Co s nimi?
Procházková Simona
Výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Patricie Pagáčová se dočkala miminka. A má krásné jméno!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod