Maminka.czKojenec

10 věcí, s nimiž bojují čerství rodiče

Regina Rothová 12.  7.  2015
Pustili vás přednedávnem z porodnice domů a vaší unavenou myslí zmítá spousta otázek a pochybností? Pak jste tu na správném místě a čtěte dál…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Neoblékám ho moc, nebo naopak málo? 

„V porodnici mi sestry zakázaly větrat a zavírat topení, prý to dceři škodí,“ vzpomíná třicetiletá Jarka. „Když jsme přijely domů z porodnice, nevěděla jsem, co jí mám dávat na sebe. Byl zrovna únor, ale celkem teplo. Nakonec dcera strávila první měsíce svého života v bodíčku, pyžamu s dlouhým rukávem a v zavinovačce nebo alespoň pod lehkou dekou. Švagrová nechávala dceru naopak jen v bodíčku a ponožkách, čímž mě zneklidňovala, jestli svoje dítě nepřehřívám.“ Podle odborníků byste měla vždy zkontrolovat dětský zátylek. Pokud je teplý a suchý, je vašemu miminku dobře. Je-li studený, jednu vrstvu přidejte. Jestli vaše novorozeně naopak leží v propoceném oblečení, máte jistotu, že jste to s množstvím oblečeného prádla trochu přehnala. 

2. Nemá málo mléka?

Pokud váš novorozenec přibírá na váze, což vám potvrdí vaše pediatrička, je vše v pořádku. „Kojenec se nemůže přepít, stejně jako maminka nemá nikdy slabé mléko. Má přesně takové, jaké její dítě potřebuje. Kojte tak často a dlouho, jak váš potomek potřebuje, a do šesti měsíců mu nic jiného než mateřské mléko dávat nemusíte,“ vysvětluje laktační poradkyně Jitka Vávrovská. 

3. Zvládnu ho přebalit? 

Jen klid. Miminka sice vypadají křehce, ale jsou celkem odolná, vezměte si jen nápor, který musejí přežít během porodu. Takže vaše převlékání, přebalování a manipulování miminko obvykle vydrží, a pokud brečí, pak z jiného důvodu. 

4. Ty pupínky jsou v pohodě?

Na kůži novorozence se v průběhu prvních čtyř týdnů objeví řada kožních projevů, které během krátké doby zmizí. Například potničky, puchýřky, kůže se může i loupat. Na hlavičce se také mohou v průběhu prvního roku objevit žlutavé šupinky, na které vám pediatr doporučí speciální emulzi či krém. Určitě sáhněte po těch z lékárny, běžně dostupné kosmetické olejíčky příliš nefungují. Stroupky se poté odstraňují kartáčkem na vlasy, ale až v okamžiku, kdy to půjde lehce. 

5. Proč pořád křičí? 

Postupem času se naučíte rozeznat, co váš kojenec právě potřebuje, ale v prvních měsících jste obvykle odkázáni na metodu pokus omyl. Intenzita pláče dosahuje vrcholu zhruba ve třech měsících, poté začíná pomalu klesat. „Existují děti, a není jich málo, které pláčou častěji a déle, než je obvyklé. Tyto děti většinou spí kratší dobu a méně tvrdě. Totéž platí pro jejich unavené rodiče, kteří navíc mívají obavy o zdraví dítěte,“ upozorňuje Helena Chvátalová v knize 300 rad pro první rok s dítětem, a jestliže žádné doporučené postupy nezabírají, doporučuje obrátit se na Poradnu pro rodiče nadměrně křičících kojenců v Motole. 

6. Chci spát!

Je logické, že pokud k miminku několikrát za noc vstáváte, nedostatek spánku se stane jedním z vašich zásadních témat. Některé maminky navíc nedokážou spát se svým dítětem přes den, protože podvědomě očekávají, že sotva usnou, jejich malý terorista je opět probudí. Vy-užijte tedy všech příležitostí, kdy se můžete věnovat spánku sama. 

7. Má smysl na něj už teď mluvit?  

Ano! Mluvení je pro novorozence stejně důležité jako dotek a to, že zatím moc nereaguje, neznamená, že vás nevnímá. Výzkumy ukazují, že děti, na které rodiče často mluví a kterým zpívají, začínají mluvit dříve a lépe než jejich vrstevníci. 

8. Může spát v naší posteli? 

Odborníci se v tomhle ohledu dělí na dva tábory. Někteří jsou striktně proti tomu, jiní to naopak doporučují. „Během prvních šesti měsíců je nejbezpečnější místo pro dítě v postýlce u rodičů v ložnici. Ke kojení si můžete vzít dítě samozřejmě do své postele, ale poté jej vraťte do jeho postýlky, především pokud jste nadmíru unaveni. Zvlášť nebezpečné je spát s dítětem na posteli pro jednoho nebo na pohovce,“ uvádí Annette Kast-Zahn ve své knize Každé dítě může dobře spát. Podle výzkumů hrozí dětem spícím s rodiči v jedné posteli vyšší riziko SIDS. Druhá část odborníků ale tvrdí, že i v přírodě spí matky se svými mláďaty pohromadě a že dítě ve spánku potřebuje cítit teplo a tlukot matčina srdce. 

9. Co když onemocní?

„Když jsme přišli se synem z porodnice, tříletá dcera měla zánět průdušek,“ vzpomíná dvaatřicetiletá Klára. „Měla jsem hrozný strach, že syna nakazí, zároveň jsem ji nechtěla nemocnou odkládat k babičce. Syn to nakonec nechytil, ale o dva měsíce později, když dcera přinesla ze školky virózu, dostal horečku.“ S teplotou do 38 stupňů se dítě obvykle popere samo, nad 38 stupňů dobře zabírá střídání léků s ibuprofenem a s paracetamolem. Tyto léky se však obvykle mohou užívat až od 3 měsíců, v případě horečky u menšího dítěte tedy raději vždy navštivte pediatra. 

10. Takhle to bude napořád?

„Seděla jsem v křesle s nepřítomným výrazem, syn brečel průběžně celý den, já jen občas, prsa mě bolela, chyběl mi můj starý život, manžel se skoro bál chodit z práce domů, v jakém stavu nás najde, a já jsem se cítila tak mizerně jako nikdy předtím ani potom,“ líčí první týdny po porodu třiatřicetiletá Radka. „Nejhorší byl pocit, že takhle už to bude asi navždy. Samozřejmě nebude, od tří měsíců se začalo vyjasňovat. Takže pokud se dostanete do stejného stavu, opakujte si, že brzy bude zas dobře!“ 

Odborná spolupráce: Jitka Vávrovská

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Kojenec, Novorozenec, Praktické rady, Rodiče, Žlutavě, Zátylek, Nejbezpečnější místo, Tříletá dcera, Věc, Malý terorista, Annette, Švagrová, Zásadní téma, Boj, Starý život, SIDS