[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Krevní oběh novorozence je ještě nedokonalý, takže nestačí zásobovat krví okrajové části těla. Namodralé zbarvení kůže je viditelné hlavně po delším spánku, děťátko obvykle zrůžoví, jakmile se pořádně nadechne nebo rozpláče. Nožičky a ručičky mohou být modravé i déle.
Proto je dobré okamžitě po porodu nasadit miminku rukavičky i ponožky, termoregulace terpve musí dozrát.
Video: Podívejte se na první momenty s miminkem po narození
Vysvětlení lékařky: „Periferní modravé zbarvení je reakcí na termální zátěž při porodu. Ustoupí nejpozději do 48 hodin po porodu. Pokud by přetrvávalo, bylo by nutné vyloučit srdeční vadu nebo respirační či infekční onemocnění.“
Většina dětí má po porodu na kůži zad, někdy i ramenou, hrudníku či krku, skutečně jemné chmýří, kterému se říká lanugo. Nemějte strach, nejde o žádnou hormonální poruchu a chmýříčko brzy zmizí (nejpozději do konce šestinedělí).
Někteří rodiče jsou naopak vyděšení z toho, že jejich syn nebo dcera nemají vůbec žádné vlásky. I zde vás můžeme uklidnit – je totiž úplně jedno, jestli se vaše miminko narodilo jako plešatec nebo mánička. Na budoucí kvalitu a množství vlasů to totiž nemá žádný vliv.
Vysvětlení lékařky: „Lanugo skutečně zmizí samo, a to již v kojeneckém věku. Nejčastěji se objevuje u tmavovlasých a snědých novorozenců.“
Bělavé uzlíky velikosti malé špendlíkové hlavičky má na nosíku a tvářích většina novorozenců. Ani zde to není nic závažného, krupička brzy vymizí.
Vysvětlení lékařky: „Odborně se tato krupička nazývá milium a jsou to vlastně potní žlázky ucpané mázkem. I tento znak novorozence ustoupí bez jakékoli léčby.“
Pokud se vám zdá, že vaše novorození holčička či chlapeček mají oteklá prsíčka, nemusíte se děsit.
Vysvětlení lékařky: „Je to takzvaná Halbanova reakce, tedy hormonální zvětšení prsních žláz u děvčat i chlapců. Tato reakce přetrvává několik týdnů – jde o odezvu na hormony od matky. Někdy se může objevit i sekrece mléka, to v žádném případě nevymačkávejte. Léčba není potřebná, pouze kdyby se vyskytl zánět.“
„Pindíka má malinkého po mně, ale po kom má ty obří kulky, to teda nevím.“ Tahle vtipná reakce tatínka ilustruje obavy mnoha rodičů.
Vysvětlení lékařky: „Velký šourek u chlapců může být způsoben tzv. vodní kýlou, která většinou sama ustoupí, vyžaduje pouze sledování. U dívek je zvětšení velkých stydkých pysků způsobeno hormonální reakcí, všechno se ale brzy upraví, nebojte.“
Měkké spoje mezi kostmi tak reagují na tlak při průchodu porodními cestami. V žádném případě to neznamená, že by dítě trpělo nějakými bolestmi, a už vůbec nemá krátkodobé zúžení lebky vliv na mozek.
Jde pouze o kosmetickou záležitost, i když může maminku trochu vyděsit. Někdy dočasně deformovaný tvar hlavičky vypadá trochu hororově...
Vysvětlení lékařky: „Tvar hlavy miminka často odpovídá způsobu porodu – měkké části jsou prosáklé, švy podsunuté. Šišatost ustoupí během pár dní.“
Zatímco nos dospělého je tvořen kostí, nosík novorozence drží pouze chrupavka. Opět to souvisí s hladším průchodem děťátka porodním kanálem.
Vysvětlení lékařky: „Nosík může být asymetrický vlivem tlaku během porodu, důležité je ověřit průchodnost nosu. Opět se to samo upraví.“
Oči novorozence jsou napuchlé, protože je těsně před porodem v okolních tkáních zadržována voda. Část otoku mohl způsobit rovněž porodní tlak. Přebytečná voda se vstřebá během několika dní.
Vysvětlení lékařky: „Otoky očí jsou patrné skoro u všech novorozenců, je to naprosto normální a spontánně to zmizí. Časté jsou také popraskané žilky v bělmu, které se ztratí asi do dvou týdnů.“
Důvodem je dlouhý pobyt miminka v plodové vodě a čím déle po termínu porodu se miminko v děloze udrželo, tím svraštěleji po narození vypadá. Pokožka miminka se však narovná ještě během prvního dne. A vaše dítě bude vypadat jako vyžehlené s pevně vypjatou kůží.
Vysvětlení lékařky: „Také svraštělá kůže a její olupování jsou častým znakem novorozence, zejména toho přenášeného. Osobně doporučuji přísadu do koupele Oilatum nebo Linola, eventuálně promaštění kůže, ale podle mých zkušeností není vhodný dříve doporučovaný olej přímo na kůži, ten se hodí spíše na masáže.“
Některé maminky hned v porodnici vyděsí červené nitky v plence jejich miminka.
Vysvětlení lékařky: „Červené skvrnky v plence jsou nejčastěji urátové krystalky v moči. U novorozenců je to normální.“