Maminka.czTipy na výlet

11 úžasných míst ve středních Čechách, která byste neměli při výletování minout

Simona Procházková 20.  5.  2023
Počasí se podle předpovědí má již snad konečně umoudřit, tak neseďte doma a vyrazte s rodinou na výlet. Byli jste už na České Sibiři, v Brdech, na Konopišti nebo v Prčicích? Děti budou nadšené z geoparku či plavby parníkem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Česká republika nabízí nespočet krásných míst pro výlety. Víte, že i kousek za Prahou můžete objevit přírodu ve stylu Divokého západu, rozlehlé vodní plochy i historicky zajímavé objekty? Máme pro vás bohatou inspiraci, stačí si jen vybrat.

VIDEO: Výlety do Posázaví

Zámek Konopiště

Na zámku žil na přelomu 19. a 20. století František Ferdinand d'Este, který ho jako poslední majitel z řad šlechty nechal přestavět do současné podoby. V rámci prohlídkových okruhů rychle pochopíte, že byl skutečně vášnivým lovcem. Uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, knihovnu, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Za návštěvu stojí také nádherný zámecký park se spoustou exotických dřevin, po něm vás provede několik naučných stezek.

Pokud chcete zabavit děti, podnikněte s nimi Výlet s tajenkou za medvědy a Bílou paní. Trasa je nenáročná, její délka je pět kilometrů. V turistickém informačním centru na Konopišti nebo v nedalekém Benešově si vyzvednete mapku a křížovku, a pokud se vám podaří splnit úkoly a vyluštit tajenku, dostanou děti malou odměnu.

Lom Velká Amerika

Jedná se o fascinující místo nedaleko Berouna a Karlštejna, které rozhodně stojí za návštěvu. Tento vápencový lom, který je dlouhý asi 800 metrů, 200 metrů široký a až 100 metrů hluboký, je zatopen průzračně modrou vodou, na jeho dně se nacházejí dvě navzájem propojená jezírka. I když je přístup do lomu zakázán, lze si ho bezpečně prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště nebo také z pěšin, které vedou kolem něj.

Místo je zajímavé nejen pro své přírodní krásy, ale také pro historický význam. Zdejší lomy byly totiž dříve cílovou stanicí politických vězňů a staly se kulturním dědictvím, které bylo využito v mnoha filmech. Mimo jiné zde byly natáčeny scény do kultovních filmů Limonádový Joe, Akumulátor a nově také Jan Žižka. 

Česká Sibiř

Jde o oblast na rozhraní středních a jižních Čech, která je umístěna zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem. Dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získalo toto místo kvůli poměrně drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Krásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny, kdo rádi tráví volné chvíle v přírodě. Turistické trasy a cyklotrasy vás zavedou na taková místa, jako jsou například zámek Vrchotovy Janovice, hora s rozhlednou Velký Blaník, zřícenina hradu Zvěřinec, pivovar Vítek z Prčice či soubor staveb lidové architektury osada Ounuz pod Javorovou skálou.

Hřebenovka Českým Švýcarskem: Úžasný rodinný výlet plný nezapomenutelných zážitků

Přehrada Slapy

Slapská přehrada je jedním z devíti vodních děl na Vltavě označovaných jako Vltavská kaskáda. Během druhé světové války zde byla vybudována Štěchovická přehrada, pod jejíž hladinou zmizel oblíbený cíl turistů: slavné Svatojánské proudy.

Kolem Slap objevíte celou řadu míst, kde si můžete půjčit lodě různých typů, šlapadla nebo paddleboardy. Najdete zde i spoustu pláží, kde můžete strávit krásný slunečný den. Všem milovníkům golfu je určeno golfové hřiště Golf Park Slapy sv. Jan. Za bližší prozkoumání určitě stojí místa, jako jsou Rabyňská vyhlídka, rozhledna Veselý vrch nebo zřícenina hradu Kozí hřbet u vesničky Radíč, děti se vydovádí v lanovém parku v obci Slapy.

Brdy a Příbramsko

Oblast Brd, to je téměř sto kilometrů dlouhý pás lesů a vzácné přírody spojené s historií nepřístupného vojenského prostoru. Jsou tu desítky kilometrů stezek pro cyklisty i pěší. Společně s okolními městy tvoří ráj pro milovníky klidu a pohody. Rozhodně tady nepotkáte davy výletníků a kromě krásné přírody zde najdete i zajímavé historické památky. K turistickým magnetům patří například hojně navštěvovaný barokní poutní areál Svatá Hora u Příbrami.

Zavítat můžete i do méně známé památky, a to do loveckého zámečku Tři trubky. Ten se nachází poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka a vybudován byl na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem. Mezi zajímavosti určitě patří to, že zde ve 30. letech 20. století krátkou dobu pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 pak i jeho nástupce Edvard Beneš.

Zámek Loučeň

Barokní zámek zasazený do rozlehlého anglického parku nenabízí jen klasické prohlídky, čekají vás tu rovněž prohlídky kostýmované, čokoládové, večerní nebo dětské. Provede vás některý z členů knížecí domácnosti, třeba kněžna Marie, princezna Karolína, Bílá paní nebo komorník. Ti ukážou, jak se na zámku kdysi žilo a stolovalo nebo jaké měly šlechtické děti hračky. Ratolesti si můžou vyzkoušet, jak se sedí u knížecí prostřené tabule či jak najít dveře do tajné komnaty. V rámci Čokoprohlídky se pak dozvědí, jak vznikla čokoláda, a samozřejmě ji ochutnají. Zdejší raritou je zámecký park s unikátním labyrintáriem, celkem tu najdete 12 labyrintů a bludišť. Něco dobrého na zub si dejte v restauraci Vtipná kaše, kde nabízejí kromě tradiční české kuchyně také jednu sladkou specialitu – čápy s mákem. Co se pod tímto názvem ukrývá? To budete muset zjistit sami.

V průběhu května vyprávějí příběhy ze zámeckého života kromě průvodců i květiny. Každá z nich vypráví svůj jedinečný příběh a v doprovodu knížecího komorníka, kněžny nebo samotného knížete Alexandra se můžete těšit na krásný zážitek. Možná vás překvapí, co vše se dá květomluvou vyjádřit a naznačit. Květ(n)omluvou bude v máji žít i zámecký park. Užijete si zábavné putování za květinami celého světa. Při příchodu dostanete speciální květinovou mapku, při putování budete řešit tajenku, dozvíte se zajímavosti ze života květin  a na závěr si odnesete originální dárek od zámecké květinové víly Jiřinky.

Plavba parníkem na Vltavě

Na vltavských vodách začala plavební sezona. Užijte si tradiční plavbu na Slapy, bude to nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu. Cestou vás čekají kouzelná příroda a unikátní scenerie v okolí Vltavy, zážitek z proplutí plavebními komorami a odpočinek spojený s občerstvením na palubě. Celodenní výlet lodí je skvělou příležitostí k relaxu od každodenního shonu. Dejte si v lodní restauraci něco dobrého k pití a kochejte se okolní krajinou. Parník vyplouvá z pražského Rašínova nábřeží, přistoupit (případně vystoupit) se dá na Zbraslavi, v Měchenicích, v Davli a Štěchovicích, cílovou zastávkou jsou Slapy Třebenice.

6 výletů na unikátní místa v Česku, která byste měli s dětmi objevit. Vyrazí vám dech

Geopark Říčany

Každou neděli v květnu a červnu mohou děti i dospělí strávit příjemné odpoledne v říčanském geoparku, odpoledne bude zpestřené hledáním zkamenělých dinosauřích kostí a trilobitů, rýžováním pravých českých drahokamů – granátků, průzkumem jeskynního systému, lovením nosorožce, zkoumáním hmyzu a mnoha dalšími aktivitami. Návštěvníci tak mají možnost zábavným a hravým způsobem poznávat geologické zajímavosti z celé České republiky. Vezměte sem své školáky, zaručeně se i vy sami něco nového dozvíte a přiučíte.

Pochod Praha–Prčice

Letos již 56. ročník slavného turistického pochodu Praha–Prčice vypukne v sobotu 20. května. Jde o nejznámější a velmi populární dálkový pochod, jehož historie sahá do roku 1966. Trasy pro pěší výletníky měří od 23 do 70 kilometrů, nejdelší začíná v Praze. Cestou po jakékoli trase se pokocháte malebnou středočeskou krajinou, dáte si trochu do těla a v cíli vás čeká odměna v podobě proslulé „botičky“ a také občerstvení na prčickém náměstí. Stačí si vybrat, na kolik kilometrů se cítíte, registrovat se a vyrazit.

Skanzen Vysoký Chlumec

Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby, najdete ve Vysokém Chlumci u Sedlčan. Příští sobotu, 27. května, tady bude probíhat celodenní program, při kterém vojáci, sedláci a řemeslníci přenesou skanzen do počátku 17. století. Dozvíte se a na vlastní oči uvidíte, jak se žilo lidem před třemi staletími, jak pracovali a čím se bavili, co pro ně znamenal příchod vojáků na kvartýr a která řemesla nemohla na vesnici chybět. Každou hodinu proběhnou také ukázky provozu mlýna. Program bude probíhat ve spolupráci s klubem vojenské historie Régiment de La Couronne 1742.

Hrusice a Cesta kocoura Mikeše

Pamatujete si na kouzelné pohlednice s obrázky malebné vesničky s kostelíčkem od Josefa Lady? Zajeďte si tato místa prohlédnout na vlastní oči. Objevte krásy Ladova kraje jen kousek za Prahou. Přibližně dvacetikilometrová stezka vede z obce Hrusice, rodiště slavného malíře a spisovatele, do Říčan. Během putování potkáte 12 zastavení s tabulemi s krásnými obrázky a s úryvky z Ladovy knížky o kocourovi Mikešovi. Jednotlivé zastávky se vztahují k místům, kde černý kocour Mikeš prožíval svá dobrodružství. Vzpomínáte si třeba, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo jak šel černý kocourek, který umí mluvit, do světa? Vydejte se po jeho stopách a navštivte místa, kde prožil svá pohádková dobrodružství. Zaručujeme, že bavit to bude nejen děti. A kdyby někoho z výpravy začaly bolet nožičky? Žádný strach, cestu si můžete na několika místech zkrátit a můžete nasednout na vlak nebo autobus, které vás pohodlně dopraví zpět k domovu.

Použité zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu, Anytime (anytime.cz)

 

 

 

Témata: Rodina, Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Za zábavou, příroda, Cestujeme, Výlety, zámek, zvěřinec, Atrakce, Jan Žižka, Třebenice, Mnichovice, Zámek Konopiště, Zbraslav, Karlštejn, Limonádový Joe, Josef Lada, Edvard Beneš, Radíč, Zámecký, Posázaví, Benešov