Maminka.czDětský jídelníček

12 osvědčených tipů, jak přimět děti jíst zeleninu. Snadný trik s nálepkami málokdo zná

Vanda Stöckbauerová 8.  2.  2024
Ovoce a zelenina jsou klíčovou součástí dětského jídelníčku. Kromě vitaminů jsou výborným zdrojem vlákniny, která je důležitá pro dobré trávení. S příjmem ovoce většinou nebývá problém, ale zeleninu některé děti odmítají. Vybíravým jedlíkům je třeba trochu pomoct. Jak na to?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V nedávném příspěvku na Instagramu se certifikovaný výživový kouč Levi Jensen podělil o jednoduchý nápad. Na videu je vidět, jak na syrovou zeleninu a ovoce lepí nálepky oblíbených postaviček a jeho malá dcera si vmžiku nadšeně vybírá červenou papriku s nálepkou Elsy a s chutí se do ní zakousne.

„Věděli jste, že umístění postaviček na potravinářské výrobky výrazně ovlivňuje chuťové preference dětí a výběr svačin? Obchodníci s potravinami to vědí již léta a využívají toho k tomu, aby přilákali děti k vysoce zpracovaným potravinám. Proč to tedy nevyužít k tomu, aby se pro naše děti staly atraktivní zdravé potraviny?“ píše v příspěvku.

Video na sociální síti vyvolalo velkou diskusi. „Opravdu to funguje. Na jogurty, které děti nechtěly, jsem nalepila nálepky Elsy a najednou je chtěly," uvádí jedna uživatelka.

„Proto v Nizozemsku zakázali prodávat potraviny s kreslenými postavičkami,“ píše další.

Někdo však nešetří kritikou: „Moje děti jedí brokolici a zeleninu a nedívají se na Disneyho. Tohle je ta nejhloupější věc, jakou jsem kdy viděl.“

VIDEO:  Margit Slimáková: Drahé okurky nekupujte. Tady jsou 4 tipy, jak mít za pár korun nálož vitaminů

Než začnete olepovat zeleninu nálepkami, je lepší zkusit pár osvědčených tipů.

 1. Jděte dětem příkladem. Nejlepším způsobem, jak dítě povzbudit, aby jedlo zeleninu, je nechat ho, aby vidělo, jak si na ní pochutnáváte. 
 2. Nenechte se odradit. Je normální, že děti při prvním ochutnání řeknou, že jim některá zelenina nechutná. Pokud váš potomek nemá rád určitý druh, zkuste mu nabídnout malé množství s jiným zdravým jídlem, které má rád. Stále ho povzbuzujte, aby zkoušel a ochutnával další druhy.
 3. Zapojte dítě do přípravy. Pokud dítě zapojíte do plánování a vaření zeleninových jídel, je pravděpodobnější, že bude chtít jíst zeleninu, kterou pomáhalo připravovat. Může si vybrat druh zeleniny, který chce vyzkoušet, a pomoct vám s mytím, krájením nebo vařením.
 4. Začněte brzy. Zvyknout děti na chuť zeleniny je snazší, pokud s ní začnou co nejdříve. I když jídlo zpočátku budou plivat a víc zeleninové kašičky bude na bryndáku a jídelní židličce, každá lžička se počítá.
 5. Vsaďte na kreativní prezentaci. Zelenina může být prezentována atraktivním způsobem. Vytvořte z ní například tvary, obrázky nebo jídla s vtipnými názvy, které děti osloví. 
 6. Zkuste různé kulinářské způsoby přípravy. Dětem se může líbit zelenina připravená různými způsoby. Můžete ji podávat syrovou s dipem, pečenou, grilovanou nebo přidanou do polévek či těstovinových jídel.
 7. Experimentujte se svačinami. Aby byla zelenina pro dítě atraktivnější, nakrájejte ji na menší kousky a dejte do hezké svačinové krabičky. Jiné děti mají pro změnu raději zeleninu přímo na pečivu.
 8. Vytvořte zdravé návyky. Vytvořte domácí rituály, které podporují konzumaci zeleniny, například pravidlo, že každý slaný pokrm musí obsahovat aspoň kousek zeleniny.
 9. Buďte trpěliví a vytrvalí. Změna stravovacích návyků může být postupný proces. Buďte trpěliví a nepřestávejte nabízet zeleninu, i když ji děti zpočátku odmítají.
 10.  Zapojte děti do zahradničení. Pokud máte možnost, zapojte děti do pěstování zeleniny. Sledování růstu a sklizeň vlastní zeleniny je můžou motivovat k ochutnávání.
 11.  Vytvořte pozitivní atmosféru. Jídlo by mělo být příjemnou a pozitivní zkušeností. Při večeři si povídejte, vysvětlete dětem, že je zelenina zdravá. Nikdy jim ale nevyhrožujte, netrestejte je ani je nestrašte.  Buďte trpěliví a kreativní a uvidíte, že i vaše děti se stanou fanoušky zdravých jídel.
Zelenina do jídelníčku dětí patří. Jak je naučit, aby ji na talíři nebojkotovaly?
Témata: Jídelníček, Dětský jídelníček, Instagram, jídlo, Děti a jídlo, Potraviny, strava, Disney, Elsa, Ovoce, Děti, Tip, Vláknina, Margit Slimáková, Nálepka, Zelenina, Vitamín, Nizozemsko, Potraviny na Heureka.cz