Maminka.czBezpečnost dítěte

12 praktických rad pro bezpečný pobyt u rodinného bazénu

Dita Mrázková 1.  8.  2021
Koupání k létu nezbytně patří. Někdo z nás už bazén na zahradě má. Někdo ho bude teprve stavět a někdo využívá plastový nezabudovaný na pár sezon. V každém případě se vám určitě bude hodit pár zkušených rad, aby si děti užily zábavu a vy trochu klidu bez obav.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Bazén na zámek, klika vysoko

Pokud teprve plánujete stavbu bazénu a u bazénu budou dveře, není vůbec špatné navrhnout kliku dveří ve výšce cca 160 cm. Za samozřejmost se považuje nejen možnost uzavření, ale především uzamknutí prostoru, kde se bazén nachází. Pokud bazén uzamknete, hodí se mít někde ve vyšší poloze háček, na který se klíč zavěsí a děti na něj nedosáhnou. Dveře k bazénu můžete také opatřit klikou s dětskou pojistkou.

Utonout lze i v pár centimetrech vody: 10 zásad bezpečného koupání

2. Zvuková signalizace

Vůbec není od věci instalace zvukového oznámení. Pokud se dveře otevřou, vydají zvuk, který hlásí, že „někdo vchází k bazénu“. Samozřejmě je zapotřebí mít možnost tuto signalizaci vypnout. Na hladině bazénu vám udělá neocenitelnou službu bazénový alarm. Okamžitě zahlásí jakýkoliv vstup do vody. A to případně i vstup domácího mazlíčka. A samozřejmě se alarm velmi hlasitě rozezní, pokud do bazénu vleze nebo spadne dítě.

VIDEO: Moje dítě se topilo, i když mělo kruh

3. Robustní bazénový kryt

Stejně tak u venkovního bazénu je nutné dohlédnout na jeho maximální zabezpečení. Pokud máte malé děti, určitě přemýšlejte o instalaci robustního bazénového krytu. Ideální je zvolit takový, který případně unese i dospělého člověka. Obyčejná plachta vám žádný bezpečnostní přínos nezaručí. Ba naopak. Pokud se do plachty zamotá třeba i zkušený plavec, může mít i on problém.

4. Ochranné prvky musí být aktivní

Pokud máte u bazénu bezpečnostní ochranné prvky, nezapomínejte je VŽDY po odchodu od bazénu znovu aktivovat a použít.

5. Chemické a desinfekční prostředky pod zámkem

Pozor také na bezpečné uschování chemických prostředků na čištění bazénu! Na to nikdy nezapomínejte. Děti jsou všímavé a třeba takový vločkovač jim může připadat pro hru velmi lákavý… 

6. Základní záchranné pomůcky

U bazénu by nikdy neměly chybět základní záchranné pomůcky. Především záchranný kruh, tyč, ale i větší PET lahev, která může v nouzi posloužit pro záchranu tonoucího. V dosahu by měl být vždy také funkční telefon.

7. Děti nespouštějte z očí

U bazénu mějte stále na paměti základní poučku: Děti předškolního věku máme na dosah, děti do 10 let na dohled. A co dělat, když se sejde větší skupina lidí? Vždy si jmenovitě řekněte, kdo děti u bazénu hlídá. Pokud se tak nestane, většinou pak hlídají všichni a zároveň nikdo.

8. Menší prostor snáze uhlídáte

Z bezpečnostních důvodů můžete bazén pro malé děti rozdělit na několik menších částí plaveckými drahami. Použijte třeba gumové lanko nebo provaz, na nichž jsou navlečena barevná kolečka, bójky nebo hračky. Zmenšíte tak dětem prostor pro hru (a sobě pro hlídání), a kdyby některému dítěti došly síly, má hned po ruce záchranný bod.

9. Odchod z bazénu se hlásí

Učte děti, že pokud odcházejí z bazénu někam jinam, třeba na hřiště nebo jenom na záchod, vždy vám musí tuto skutečnost oznámit. Pokud neustále počítáte hlavičky ve vodě a bude vám tam jedna scházet, mohlo by dojít ke zbytečné panice.

10. Pozor na matrace a velké nafukovací hračky

Děti nafukovací hračky přímo zbožňují, zvláště ty rozměrnější, na kterých můžou jezdit nebo z nich skákat do vody. Riziko je v tom, že pokud dítě zůstane pod matrací či velkou hračkou, může ztratit orientaci, zpanikařit… Při používání těchto hraček buďte proto ještě víc ve střehu!

I rodina s dětmi může mít na zahradě bazén a vířivku!

11. Nebezpečí nečíhá jen ve vodě

Mnoho úrazů může vzniknout i v okolí bazénu. A to i tehdy, pokud máte protiskluzovou podlahu. V zápalu hry mohou děti zapomenout, že se kolem bazénu jenom opatrně chodí, rychlým během může dojít k zakopnutí a úraz je na světě. Vysvětlete proto dětem, že kolem bazénu se chodí opatrně, pomalu, musí vědět, že podlaha klouže.

12. Znát pravidla první pomoci při tonutí

„Chodíte na kurzy plavání? To je skvělé, ale ani to není důvod, abyste nemuseli být neustále ve střehu. Děti jsou určitě šikovné, umí se ve vodě orientovat, poradí si s náhlým pádem do vody. Ale pokud se při pádu udeří, žádná plavecká dovednost jim nepomůže,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobic. Doporučuje připomenout si zásady první pomoci při tonutí. „Ať máte bazén zabezpečený jakkoliv, i tak by dítě mělo být vedeno k tomu, že k němu může jít pouze s dospělou osobou. Voda je báječný kamarád, ale jenom za určitých pravidel. A dítě by vždy mělo umět říct: ‚Maminko, tati, babičko, pojďte mě hlídat, jdu do vody‘.“

Tipy Štěpánky Štrougalové:

  • S dětmi začněte plavat hned po narození. V dnešní době se nabízí tolik rozmanitých aktivit pro několikaměsíční miminka. Proto, pokud máte tuto možnost, využijte ji. Ať už je to plavání, cvičení či různé hudební hrátky. V tomto období jde hlavně o plnohodnotné společné prožití času. 
  • Vyzkoušejte vaničkování. Tato aktivita je vhodná už pro děti od dvou měsíců. 
  • Na plavání můžou maminky své děti zvykat dokonce ještě dříve, než se narodí. Lekce pro těhotné, které vedou zkušené lektorky s dlouholetou praxí, je možné navštěvovat až do 38. týdne těhotenství. Vždy samozřejmě záleží na subjektivních pocitech každé ženy a vhodná je i předchozí konzultace s lékařem.


 

Témata: Děti, Batole, Rodina a vy, Předškolák, Školák, Praktické rady, Koupání, Bazén, Bezpečnost dítěte, Zahrada, pobyt, Štěpánka Štrougalová, Voda, Střeh, Baby Club Juklík, Hračky, Zábava, Plavání, Instalace, Léto, Zahrada na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat