Maminka.czKam s dětmi

12 skvělých dětských hřišť, která byste neměli minout

Simona Procházková 29.  5.  2023
Chystáte se s dětmi na výlet do Prahy, Brna nebo Ostravy? Asi nebude nijak náročné najít lokace, které by zaujaly právě vás, ale všichni rodiče dobře vědí, že v určitém věku se cestování s dětmi orientuje zejména podle toho, kde je nejbližší hřiště. Máme pro vás tipy na originální a úžasná místa, které určitě přijdou vhod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

PRAHA

Vybrat ve stověžaté metropoli jen pár nejlepších hřišť je nelehkým úkolem. Níže uvedená hřiště by pro vás ale nemělo být problematické navštívit z centra Prahy hromadnou dopravou, v některých případech to jde i pěšky cestou z vlakového nádraží. Díky návštěvě některých míst si můžete navíc prohlédnout zajímavá pražská zákoutí nebo si užít unikátní výhledy na Prahu.

VIDEO: Dovolená v ČR: Kam se podívat v okolí Liberce a kam dojedete i na kole?

Dětské hřiště U Draka

Významným rozpoznávacím prvkem oblíbeného hřiště na kraji Riegrových sadů je velká prolézací soustava s domkem, několika skluzavkami, hrazdami či šplhací tyčí, kterým vévodí červená hlava draka. Atrakcí je tu celá řada včetně několika pískovišť, vše na bezpečném pogumovaném povrchu. Hřiště je oplocené, otevřeno denně od 8.30 do 21.00. Výhodou je také možnost využití WC a přebalovacího pultu. Návštěva hřiště U Draka se dá snadno spojit s prozkoumáním nedaleké Rajské zahrady, v níž najdete několik výškově oddělených teras s výhledem na město, příjemné útočiště s umělou říčkou a jezírkem, stejně tak volně přístupnou venkovní posilovnu, víceúčelové hřiště či kavárnu.

Adresa: Riegrovy sady 28, Praha 2, Vinohrady

Dostupnost MHD: 7 minut pěšky ze zastávky tramvají Vinohradská tržnice

Dětské hřiště Parukářka

Oblíbený žižkovský vrch Parukářka nabízí hned tři dětská hřiště. My chceme zmínit především oplocené hřiště v západní části parku, které by mohlo zabavit co nejširší věkovou skupinu dětí. Hřiště je charakteristické dvěma velkými skluzavkami a dřevěnými vagony s mašinkou k volnému prozkoumání. Samozřejmostí jsou kolotoč, pískoviště, pružinové houpačky nebo lanová pyramida pro starší návštěvníky. Pokud máte starší děti hledající adrenalin, určitě je zaujme dvanáct metrů dlouhý tobogán vinoucí se po svahu vrchu Svatého Kříže. Je označován jako nejdelší skluzavka v Praze a je vhodný pro děti od osmi let. Oceníte také krásný výhled na panorama města s nepřehlédnutelnou Žižkovskou televizní věží.

Adresa: Českobratrská 2778/1, Praha 3, Žižkov

Dostupnost MHD: 8 minut pěšky ze zastávky tramvají Olšanské náměstí

Folimanka Playground

Známý komplex sportovišť a hřišť v parku pod Nuselským mostem na pomezí Vinohrad, Nuslí a Nového Města je minimálně podle názvu povědomý řadě mimopražských návštěvníků. Dětské hřiště tu najdete na břehu potoka Botiče, oblíbené jsou vodní prvky v okolí jako kašna s vodotrysky nebo sestava tří jezírek se sochami a mini vodopády. V oplocené části jsou k dispozici řada prolézacích prvků, lanovka, několik skluzavek, houpačky s pružinami a další. V blízkosti můžete využít toalety v domku správce nebo se občerstvit v nedaleké osvěžovně či kiosku. Park osloví i starší sourozence nebo rodiče, jelikož jsou tu street-workoutové hřiště, skatepark a také hřiště s umělým povrchem na míčové hry.

Adresa: Park Folimanka, Praha 2, Vinohrady

Dostupnost MHD: 6 minut pěšky ze zastávky Ostrčilovo náměstí

Park Gutovka

Relaxačně-sportovní areál Gutovka nabízí nepřeberné množství aktivit a herních prvků pro malé děti, teenagery i dospělé, může se tak stát útočištěm pro rodinu klidně na celé odpoledne. Velkým lákadlem pro děti je vodní svět s ikonickými skluzavkami a tobogány. Děti si zde mohou v praxi zkoušet různá zařízení pro hry s vodou, stavění hrází, vytahování stavidel, pump a vahadel. Letos se bude vodní svět po zimě otevírat 1. června na Den dětí. V blízkosti můžete navštívit lanové centrum, kde jsou mimo jiné trasy pro nejmladší návštěvníky. Klasické oplocené dětské hřiště je umístěno strategicky u restaurace a nabízí pískoviště s celou řadou prolézaček, skluzavek nebo s jezdící pomou. Dospělí mohou využít kluziště, které mimo klasickou zimní sezonu s ledovou plochou funguje jako in-line plocha. Většina atrakcí v Gutovce je k dispozici zdarma, některé jsou za poplatek.

Adresa: Gutova 39, Praha 10, Strašnice

Dostupnost MHD: 4 minuty pěšky ze zastávky Strašnická

Dětské hřiště U Vodárny

Na tomto moderním hřišti vás hned upoutá nepřehlédnutelná vyhlídková věž, kterou mohou děti pořádně prozkoumat. Nechybí ani barevná nafukovací trampolína, houpačky, skluzavky a vodní fontána. Příjemným bonusem je tartanový povrch hřiště, popřípadě možnost využití toalet s přebalovacím pultem. Hřiště je otevřeno denně od 8 do 19 hodin. V bezprostředním okolí se to jen hemží vyhlášenými kavárnami, pokud přijdete v rozmezí mezi středou a sobotou, můžete navštívit také nedaleké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Adresa: Slezská 1486, Praha 2, Vinohrady

Dostupnost MHD: 3 minuty pěšky ze zastávky Jiřího z Poděbrad

GALERIE: 30 bizarních dětských hřišť. Tobogán ze sloního zadku, houpačky za ostnatými dráty a další neuvěřitelné šílenosti

BRNO

V Brně naleznete množství menších či větších dětských hřišť v nejbližším okolí centra, některá z níže doporučených jsou dále od středu města. Není ale problém se k nim dopravit městskou hromadnou dopravou a možná se i pro některé místní stanou zajímavými tipy, jak si ozvláštnit život s dětmi ve městě.

Zámecké hřiště v Zámeckém parku

Poměrně novým přírůstkem na poli brněnských dětských hřišť je Zámecké hřiště v Medlánkách, které vyrostlo v roce 2020 na popud občanů jako projekt participativního rozpočtu města Brna. Prostor bývalého hřiště v Zámeckém parku byl kompletně revitalizován a herní prvky jsou tematicky sjednoceny s okolím s ohledem na historický i přírodní charakter parku. Devízou plotem obehnaného hřiště je umístění ve stínu vzrostlých stromů, což zpříjemňuje pobyt v létě. Dominantou se stal velký dřevěný prolézací zámek, oblíbené jsou trampolíny a nechybí ani klasické prvky jako kolotoče, houpačky pro malé i větší děti, nebo dokonce relaxační lehátka pro rodiče. V blízkosti hřiště se nachází zámecká restaurace se zahrádkou, v okolí také kavárna nebo pivovarská restaurace.

Adresa: Hudcova 309, Brno-Medlánky

Dostupnost MHD: 1 minutu pěšky ze zastávky Medlánky

Sportovní areál Hroch

Na pomezí Komína, Žabovřesk a Jundrova se v blízkosti cyklostezky podél Svratky rozprostírá sportovní areál Hroch. Kromě několika hřišť vhodných pro řadu míčových her najdete v areálu hřiště pro malé i větší děti. Dominantou jsou barevné nafukovací bubliny-trampolíny, a to s rozdělením na ty pro menší děti do 5 let věku a na ty pro starší. Kromě trampolín jsou tu k objevování vysoká pyramida na lezení, lanovka, řada houpaček, prolézaček i dvě pískoviště. Areálu vévodí parník, ve kterém sídlí stánek s občerstvením a příjemným posezením. Prostor hřiště je ve všední dny otevřen od 14 do 20 hodin a o víkendech od 10 do 20 hodin.

Adresa: Veslařská 220/28, Brno-Jundrov

Dostupnost MHD: 7 minut pěšky ze zastávky Vozovna Komín

Dětské hřiště 3D Sevastopolská

Barevné hřiště, které svým vzhledem upoutá už z fotek, najdete v nenápadném vnitrobloku u Mateřské školy Bosonožská v městské části Starý Lískovec. Lákavý pestrobarevný povrch je pogumovaný, ideální pro bezpečné zkoumání ostrůvků plných trampolín, skluzavek nebo tunelů. Celé hřiště je obehnáno dopravními trasami pro malé cyklisty a jezdce na koloběžkách či odrážedlech, s přechody pro pěší. Odpočinek si můžete dopřát na lavičkách se stolečky, a pokud vám bude scházet klasické hřiště s pískovištěm, najdete ho v pirátském stylu vedle základní školy opodál.

Adresa: Sevastopolská, Brno-Starý Lískovec

Dostupnost MHD: 5 minut pěšky ze zastávky Dunajská

Dětské hřiště Pellicova

Hřiště si vysloužilo přívlastek “nejdelší v Brně”, protože se rozprostírá v celé délce úpatí kopce pod hradem Špilberk. Nepatří k nejmodernějším, ale je výjimečné je svou polohou, odkud můžete obdivovat domy v Pellicově ulici nebo se parkem vydat na výšlap ke Špilberku. Kromě street-workoutové zóny tu najdete lanovku a barevné betonové sochy zvířat, které slouží jako prolézačky. Zadní část hřiště je oplocena a vhodná pro nejmenší návštěvníky. Rodiče potěší hospůdka U Alberta s pivy ze stejnojmenného kočovného pivovaru. Za nepříznivého počasí je možné na kopci u Špilberku navštívit Středisko ekologické výchovy Hlídka, které nabízí spoustu aktivit pro děti, včetně malé herničky a chovu zvířat.

Adresa: Park hradu Špilberk, Pellicova, Brno

Dostupnost MHD: 7 minut pěšky ze zastávky Šilingrovo náměstí

6 výletů na unikátní místa v Česku, která byste měli s dětmi objevit. Vyrazí vám dech

OSTRAVA

Podle všeho momentálně v ostravské městské části Radvanice vzniká největší hřiště v zemi, které by mělo být hotové letos. Následující výběr je ale ze stávajících lokalit. Zaujmou vás určitě propojení vnitřního a venkovního hřiště, unikátní stavba v prostorách zoo nebo moderní hřiště před ostravským výstavištěm.

Dětský ráj Ostrava

V ostravském Dětském ráji se snoubí veřejné venkovní dětské hřiště spolu s vnitřní hernou, kde je k dispozici i kavárna. Vstup do herny je zpoplatněn, konají se tu i různé volnočasové kroužky pro děti a prostor je možné využít pro pořádání dětských oslav. Dětský ráj naleznete nedaleko tenisových kurtů a aquaparku v Komenského sadech, které se řadí mezi nejrozsáhlejší městské parky v republice. Na venkovním hřišti nechybí moderní soustava prolézaček, dvě pískoviště, lanovka nebo altánek a je možné využít toalety s pitnou vodou.

Adresa: Sadová 1365/2, Moravská Ostrava a Přívoz

Dostupnost MHD: 6 minut pěšky ze zastávky Nová radnice

Hřiště s nadzemním dětským hradem

Impozantní třípatrová lanová stezka v podobě nadzemního dřevěného hradu s klouzačkami a tobogány – to zní jako dostatečné lákadlo! Pro mladší děti jsou určeny menší přízemní stezka, domečky nebo pružinová houpadla. Komplex najdete v areálu ostravské zoo u občerstvení a kavárny. Návštěva hřiště podléhá otevírací době zoologické zahrady, na druhou stranu je tu hřišť hned několik i s klasickými houpačkami a pískovišti nebo originálními plastikami zvířat pro děti.

Adresa: Michálkovická 197, Slezská Ostrava (Zoo Ostrava)

Dostupnost MHD: 7 minut pěšky ze zastávky Zoo

Dětské hřiště Černá louka

Středně velké moderní hřiště najdete na výstavišti Černá louka, nedaleko od historického jádra Ostravy. Hřiště je oplocené a v zimě se uzavírá v 18 hodin, v létě ve 20 hodin. Děti se zabaví na věžové soustavě se skluzavkou, pružinových houpačkách nebo pískovišti. Pobyt na hřišti zpříjemňují stínění i povrch v podobě kombinace tartanu a mulčovací kůry s dlažbou. Opodál najdete několik venkovních posilovacích strojů pro dospělé. V letní sezoně přijde určitě vhod občerstvení ve stylových kontejnerech, kde jsou k dispozici i toalety s pitnou vodou.

Adresa: Černá louka 78, Moravská Ostrava a Přívoz

Dostupnost MHD: 7 minut pěšky ze zastávky Karolina

Tip: Tato úžasná hřiště vybral portál Travelking.cz, kde najdete spoustu dalších nápadů a tipů, kam se můžete vydat za zábavou, na výlet či dovolenou s dětmi. Při výběru bylo důležité, aby všechna hřiště byla dobře dostupná městskou dopravou, výborně hodnocena uživateli a aby měla k dispozici nějaký ojedinělý prvek navíc.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Děti, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Cestování, Prázdniny, Zajímavosti, Léto s dětmi, Za zábavou, Výlety, Zoo, Atrakce, Špilberk, Zastávka, Svratka, Propojení, Praha, Brno, Přívoz, Kavárna, Pískoviště, Dětské hřiště, Hřiště, Výlet, Dostupnost, ZOO Ostrava
Mohlo by vás zajímat