Maminka.czZdraví

12 věcí, které vám o novorozenci neřekli

, Časopis Maminka
11. 5. 2016
12 věcí, které vám o novorozenci neřekli
Špinavé pleny? Ano. Bezesné noci? Samozřejmě. Ale je toho víc, co vás v prvních dnech po porodu zaskočí. Vydejte se po stopách těch největších překvapení…

1. Jeho hlavička vypadá divně

Představy: Souměrná hlavička miminka

Skutečnost: Šišatá s otoky, boulemi podivného kuželovitého tvaru. Hlavička musí vytvořit prostor v porodních cestách pro zbytek těla a může dojít k jejímu pohmoždění. Díky tomu, že dítě nemá v době porodu ještě srostlou lebku, tvoří ji několik kostí spojených měkkým vazivem (takzvanými švy), je pružná.

Novorozenec má šest fontanel (měkkých vazivových útvarů). Čtyři malinké, vzadu malou trojúhelníkovou a největší kosočtvercová mezi čelní a temenními kostmi.

Tajemná fontanela. Kojenec jich má až 6!

2. Je nervózní, škube sebou

Představy: Klidný, spící novorozenec

Skutečnost: Lekavý uzlíček, kterého vlastní trhavé nekoordinované pohyby rozpláčou. Neumí ještě dostatečně ovládat vlastní tělo. Je to důsledek takzvaného Moroova reflexu (nazývá se také prudký, úlekový). Dítě při něm symetricky rozhodí ručky i nožky. Lékaři reflex využívají při kontrole psychomotorického vývoje.

3. Proč pořád kýchá!

Představy: Naprosto zdravý novorozenec

Skutečnost: Znervózňuje vás časté kýchání? Nebojte. Novorozenci kýchají obecně hodně, neznamená to hned nemoc či nachlazení. Jen si takhle čistí nos a dýchací cesty od prachu a dalších nečistot. Při sání novorozenec dýcháním uzavírá nosní dírky a poté si je kýchnutím zase otevře.

4. Je dole tak velký!

Představy: Symetrický roztomilý „pytlík“ odpovídající velikosti tělíčka

Skutečnost: Zcela nesouměrné veličiny. Nehledejte za tím genetiku ani koktejl mužských hormonů, ale prozaický otok. Jako důsledek tlaku během porodu a zadržování tekutin ve tkáních. Navíc čerstvě narozená miminka mají v krvi ještě zbytek máminých hormonů, které u kluků zvětší varlata, u holčiček stydké pysky. Otoky ustoupí v řádu dní.

5. Má neustále hlad

Představy: Spánek se bude střídat s krmením a zase spánkem.

Skutečnost: V prvních týdnech po porodu máte pocit, že neděláte nic jiného, než že kojíte. Příroda to zařídila chytře tak, že potřeba neustále sát vyvolává tvorbu mateřského mléka. Kojené děti proto častěji pijí, aby jejich mámy měly dost mléka. Navíc mateřské mléko je snáze a rychleji stravitelné. Počítejte s tím, že v etapách velkého růstového skoku bude vaše miminko vyžadovat vyšší příjem energie (poprvé už mezi 4. a 6. týdnem života).

6. Studené ruce a nohy i v létě

Představy: Sametově teploučká pokožka

Skutečnost: Někdy mramorovaná kresba na kůži, studené ruce i nohy. Oběhový systém se stále ještě dotváří, takže krev přichází přednostně do životně důležitých orgánů. Končetiny jsou až na posledním místě. Zachovejte klid: čím pohyblivější bude vaše dítě, tím lépe se bude prokrvovat. V prvních týdnech to snadno vyřeší ponožky.

7. Má krev v plence!

Představy: Správný počet klasicky počuraných plenek

Skutečnost: Tmavě narezlé až krvavé šmouhy. Tytéž hormony jsou stejně jako v případě varlat a stydkých pysků zodpovědné i za poševní výtok, který se u děvčátek může objevit. Tato minimenstruace trvá jen několik dní a je důsledkem vyšší koncentrace krve v moči. Jasně červená krev však vyžaduje okamžité řešení!

8. Mám pocit, že pořád kadí!

Představy: Čistý zadeček jen občas naruší stolice.

Skutečnost: Při každém krmení cítíte jasný signál stolice, může být velmi řídká, barvy světlé hořčice. To je znamení kojených dětí, ty na láhvi mají tmavší barvu a konzistenci řídké zmrzliny. Některá miminka mají stolici i dvanáctkrát denně, jiná jen párkrát týdně.

9. Má nehezký puchýř na rtech

Představy: Krásně vypnuté, červené, tvarované rty

Skutečnost: Nehezký hrbolek. Ve skutečnosti jde o sací mozol (může to být památka už z dělohy, kdy si plod cucal palec) z příliš intenzivního sání v prvních dnech. Zmizí buď náhle, nebo v průběhu několika měsíců.

10. Křičí stále stejným tónem

Představy: Mateřské instinkty mi naznačí, co chce můj potomek vyjádřit svým pláčem. Budu mu hned rozumět.

Skutečnost: Nepoznám žádný rozdíl! Je to hlad, bolest, strach, opuštěnost nebo nuda? Neorientujete se v typologii kojeneckého pláče a připadáte si jako špatná matka? Chce to čas, po několika dnech rozpoznáte drobné odlišnosti v hlasitosti, rytmu a tónu pláče. Hlavní je vaše pozornost a nekonečná láska. To je totiž to, co vaše miminko potřebuje nejvíc a o co se tak vehementně hlásí.

11. Divně dýchá

Představy: Pravidelné klidné dýchání

Skutečnost: Nepravidelnosti dechu vás občas pěkně vyděsí. Není divu, SIDS je pro většinu maminek velkým strašákem. Nepanikařte, pauzičky v dechu a následné rychlé dýchání jsou běžné. Kolem 6. týdne života by se situace měla ustálit. Pauza v dechu do 20 sekund je ještě považována za normální.

Rada: Nechte potomka spát na zádech, v místnosti rozhodně nekuřte, udržujte teplotu kolem 18 stupňů, větrejte, postel musí být bez měkkých podložek, peřin, dek a polštáře. Strach odbourá i monitor dechu.

12. Svléká se jako had

Představy: Čistá hladká pokožka novorozeněte

Skutečnost: Vyrážky, šupiny, zarudlá místa. V děloze byla kůže chráněna vrstvou mázku (vernix), po narození 12 na vzduchu vrchní vrstvička pokožky rychle vyschne a začne se odlupovat. Nejpatrnější je to na rukou a nohou, i když se tak děje po celém tělíčku. Šupinky nechte uvolnit a odpadnout. Za dva týdny bude miminko jako nové.

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Miminko, Výživa a stravování, Varlata, Zdravý novorozenec, Důležitý orgán, Špatná matka, Pysk, Kýchnutí, Temenní kost, Kresba, Pauza, Stydký pysk, Hořčice, Věc, Boule, Mužský hormon, Oběhový systém, Klidné dýchání, Jasný signál, Okamžité řešení, Odlišnost

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu

Horoskopy

Ryby Nedělní pohodičku nic nenaruší a vy se věnujete jen činnostem, které jsou zajímavé a hravé. V první…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné