„Vůbec není ostuda, když si jako rodič přiznáte, že tábor je pro vás východisko, jak pokrýt volné prázdninové dny a nenechat dítě samotné doma, napospas televizní obrazovce a internetu. Zkrátka není tolik dnů dovolené, aby pokryly celé prázdniny, a prarodiče nejsou stále k dispozici.
Ale v žádném případě není třeba brát tábor jako nouzové řešení. Vyberete-li ho dobře, vrátí se vám děti nejen nadšené z nových zážitků a kamarádů, ale i mnohem samostatnější,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí a s organizováním táborů má letité zkušenosti.
Právě z nich vycházela, když sestavovala následující seznam rad, které vám pomůžou vybrat tábor, na nějž budou děti rády vzpomínat.
Společný výběr
Tábor pečlivě vybírejte společně s dítětem. Soustřeďte se na jeho zájmy i zaměření tábora. Například je dobré zkontrolovat si téma celotáborové hry pro daný běh, aby korespondovala nejen se zájmy dítěte, ale i s vaší výchovou.
Jak poznat dobrou úroveň
Ledacos o kvalitě tábora napoví doba jeho existence i dlouhodobá účast jeho pořadatelů. Samozřejmě osvědčeným měřítkem jsou reference a také doporučení od kamarádů.
Dostatečná zralost
Dobře zvažte, zda je tábor pro dítě vhodný vzhledem k jeho věku a vyspělosti. Většina se zaměřuje na děti po první třídě, které už umí číst a psát a plně si užijí táborové hry. Speciální organizace se zase zaměřují na tábory pro předškoláky, jimž zcela přizpůsobí program, ubytování, stravování a většinou i délku pobytu (7–10denní).
Blízké tváře
„U předškolních dětí bych vřele doporučila účast se „známými lidmi“. Pokud třeba dítě chodí celoročně na zpívání, na plavání, na kurz keramiky…, poptejte se, zda tato organizace nepořádá nějaké tábory. Jestliže dítě zná lektora, hned se mu jede na tábor radostněji. Ideální je, jede-li dítě na tábor se sourozencem anebo s kamarádem.
Zvládne noc bez rodičů?
Pokud zjistíte, že dítě trápí fakt, že bude nocovat mimo domov, zvolte raději příměstský tábor, kdy děti spí doma a přes den docházejí na aktivity. Pokud dítě jede na klasický tábor, můžete mu pomoct třeba tím, že ho předtím necháte častěji přespat u kamaráda, u babičky…
Vyprávějte si s dětmi
Důležité je si o životě na táboře vyprávět. Dítě rádo uslyší vaše zkušenosti a vtipné zážitky. Ty můžete ještě doplnit čtením podobně zaměřené knížky. Zkrátka udělejte maximum pro to, aby se dítě opravdu těšilo.
Zjistěte si, co děti čeká
Většina organizátorů táborů dává na internet fotografie z dřívějších ročníků – určitě je dítěti ukažte, aby se seznámilo s místem, kam pojede, a aspoň přibližně vědělo, co může očekávat.
Překvapení na cestu
„Loučení usnadní poctivě zabalený balíček, který dítěti věnujete před nástupem do vlaku či autobusu a který si smí rozbalit až po odjezdu. Může tam mít malou hračku, novou baterku, pár bonbonků… Zkrátka něco, co mu udělá radost a rozptýlí případné smutnění po vašem rozloučení,“ dělí se o svou dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová.
Pozdrav v předstihu
Napište potomkovi pohled s časovou rezervou, tedy ještě před odjezdem na tábor, aby na něj čekal hned ten den, kdy přijede.
Sliby-chyby
„Neslibujte dítěti, že pro něj na tábor přijedete, když se mu tam nebude líbit. A kdybyste přeci jenom měli nějaké poplašné zprávy přímo od něj, spojte se nejprve s vedoucím a porovnejte jeho informace se zprávami od dítěte.
Pokud se opravdu potřebujete ujistit, že je vše v pořádku, využijte tzv. návštěvy natajno, kterou řada táborů nabízí. Tajná mise, kdy dítě o vaší přítomnosti neví, vás určitě uklidní. Ale rozhodně nevyhledávejte setkání s potomkem – opětovné loučení by mohlo přinést jen další neplechu.
Bez plyšáka ani krok
Nezapomeňte přibalit dětem oblíbenou hračku. Vždy se velmi hodí při usínání, ale i v průběhu dne, když je třeba dítě utěšit kvůli malé bolístce nebo rozptýlit, když se mu stýská.
Pomoc nablízku
„Pokud posíláte na tábor mladší děti, ověřte si, že budou ubytovány v pokojích, kde v těsné blízkosti nebo přímo s nimi na pokoji spí někdo z dospělých. U malých dětí je obvyklé, že se v noci vzbudí, nevědí, kde jsou, a je zapotřebí, aby jim okamžitě někdo pomohl se zorientovat, dojít na toaletu nebo je prostě jenom pohladil,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.
Mobil – ano, či ne?
Při pobytu na táboře se zvláště u malých dětí musí se steskem počítat, ale určitě to není argument pro to, aby si předškoláci nebo děti na prvním stupni brali mobily na tábor. „Chválím každý tábor, který má tuto informaci v podmínkách. Pokud zůstane mobil doma, pomůže to hlavně rodičům.
Může se totiž stát, že dítě si prožije svých 10 minut smutnění, zavolá vám, bude plakat do telefonu, ale pak si půjde radostně hrát. Jenže to vy už nebudete vědět, zato se budete několik dnů trápit. A o spokojených chvilkách děti většinou zprávy nepíšou. Ty pak rovnou vyprávějí doma,“ dělí se o své zkušenosti Štěpánka Štrougalová.
Variantou jsou příměstské tábory
Pokud si nejste jisti, že vaše dítě zvládne týdenní pobyt bez vás, můžete nejprve vyzkoušet příměstské tábory. Ty bývají většinou tematicky zaměřené, takže si můžete zvolit takový typ, který odpovídá zájmům vašeho dítěte.
Pokud máte doma malého sportovce, můžete zvolit sportovní tábor (takové pořádá v Praze například Monkey´s Gym) nebo specializované tábory například se zaměřením na plavání, jaké nabízí právě Juklík, nebo cyklistický, gymnastický či s výukou jízdy na kolečkových bruslích.
Malí vědátoři zase ocení tábory se zaměřením na poznávání a objevování. Takové organizuje například Věda nás baví, kteří pořádají i příměstský tábor přímo v ZOO Praha.
Můj osobní tip je příměstský tábor Sportkids, kde se děti učí v Letenských sadech v Praze jezdit na kole, bruslích nebo skatebordu. Loni jsem tam přihlásila syna, který byl nadšený nejen z náplně kurzu, ale také z instruktorů. Letos už má kromě staršího syna poslanou přihlášku a zaplacený kurz i mladší, tří a půl letý Adámek.
Video: Jak vybrat vhodnou cyklosedačku na kolo pro dítě