Maminka.cz19. týden těhotenství

16. - 20. týden (5. lunární měsíc)

, Časopis Maminka
24. 3. 2009
16. - 20. týden (5. lunární měsíc)
Tělesný tuk se usazuje na určitých místech, například na hýždích, bocích a na břiše. Důležitá je komunikace s miminkem. Hlaďte si bříško, na dítě mluvte, zpívejte mu nebo pouštějte hudbu. Děti, které ještě v děloze slýchaly hlas svých rodičů, se po narození nechají údajně snadněji ukonejšit!

NASTÁVAJÍCÍ MATKA

V tomto stadiu je ve vaší děloze přibližně 200 ml plodové vody. Děloha se neustále zvětšuje, aby vytvořila dostatečný prostor pro děťátko a placentu, sahá přibližně 5-6 cm pod pupek v 16. týdnu a 1-2 cm pod pupek ve 20. týdnu těhotenství. Zduřené a citlivé prsy značí, že mléčná žláza zahájila svoji funkci. Zvyšuje se prokrvení prsou a na kůži jsou patrné prosvítající žilky. Srdeční výdej je zhruba o 30-40 procent větší než před těhotenstvím. Díky tomu se může vyskytnout krvácení z nosu nebo dásní.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Poševní výtok: kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?

Placenta, životně důležitý orgán, se vyvíjí ruku v ruce s plodem. V 17. týdnu je již dostatečně velká a uspořádaná v hustou síť krevních cév, které tvoří obrovský povrch, na němž dochází k výměně živin a odpadních produktů metabolismu. Další významný vývojový krok je tvorba zásob hnědého tuku - speciální tuková tkáň důležitá pro termoregulaci.

ROSTOUCÍ PLOD

Děťátko drží vzpřímeně hlavičku. Díky vývoji mimických svalů mhouří oči, mračí se, usmívá a otevírá pusinku. V kostech je obsaženo již tolik vápníku, že jsou viditelné rentgenem. Šestnáctý týden je důležitý pro různá vyšetření. V osmnáctém týdnu vás čekají první pohyby. Jestli jste těhotná poprvé, pak si musíte ještě týden nebo dva počkat. Plod ve vašem bříšku začíná být neposedný - kope nohama, mění všelijak polohy. Už slyší a zvyká si na zvuk srdečních ozev matky a krve proudící pupečníkovými cévami. Délka plodu v šesnáctém týdnu je 16 cm, hmotnost 200 g. V týdnu dvacátém je to již 25 cm a 280 g.

LÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY

O prohlídce v 16. týdnu jsme psali již minule. V případě normálního těhotenství vás další těhotenská poradna čeká až ve 20. týdnu. Kromě běžných vyšetření - měření hmotnosti, krevního tlaku, orientačního vyšetření moči, vás čeká pohmatové vyšetření - zhodnocení stavu děložního čípku a určení výšky děložního fundu-tedy jeho vzdálenosti od pupku. Nejdůležitějším ze všech vyšetření v tomto období je ale ultrazvukový screening.

Jedná se o podrobné sonografické vyšetření polohy plodu, jeho velikosti - konkrétně rozměrů hlavičky, bříška a kosti stehenní, určení uložení placenty a množství plodové vody. Zejména pak zkušený sonografista musí u vašeho děťátka prohlédnout podrobně všechny orgány s maximálním zaměřením na srdeční anatomii. Toto ultrazvukové vyšetření by mělo vyloučit závažnou srdeční vadu plodu, proto by mělo být součástí vyšetření i zhodnocení srdeční frekvence.

Její hodnoty se pohybují mezi 120-160 údery za minutu, je vhodné posoudit i pravidelnost srdeční akce. Podrobně by měla být vyšetřena mozková i obličejová část hlavy, trup a bříško s vnitřními orgány, také postavení končetin. Jednoznačně lze určit též pohlaví plodu. Záleží jenom na vás, jestli se chcete raději nechat překvapit!


Praktické rady

  • Kolem 16. týdne, kdy pominulo hlavní nebezpečí potratu, byste měla o jiném stavu informovat svého zaměstnavatele. Podmínky mateřské dovolené jsou stanoveny zákonem, stejně jako práva těhotné ženy. Informujte se o tom.
  • Pokud v práci přicházíte do styku s nebezpečnými chemickými látkami (v kadeřnictví, laboratoři, čistírně...), informujte o tom svého lékaře.
  • Při kancelářských profesích dodržujte časté přestávky. Přístroje jako počítač nebo kopírka vyzařují nepatrné množství záření, které může být pro plod škodlivé.
  • Při práci vždy seďte a pokud to podmínky dovolují, dejte si nohy nahoru.
  • Často svačte, zmírníte tím nevolnost a získáte potřebnou energii - vhodné jsou sušenky, čerstvé ovoce nebo ořechy...
Témata: Časopis Maminka, Normální těhotenství, Luna, Kost stehenní, Lunar, Nepatrné množství, Měsíc, Lunární měsíc, Odpadní produkt

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Beran V druhé půlce týdne jste stále stejně aktivní jako na v pondělí. Ať už sáhnete na cokoliv, podaří se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alena, Sven, Belinda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné