Maminka.cz19. týden těhotenství

16. - 20. týden (5. lunární měsíc)

, Časopis Maminka
24. 3. 2009
16. - 20. týden (5. lunární měsíc)
Tělesný tuk se usazuje na určitých místech, například na hýždích, bocích a na břiše. Důležitá je komunikace s miminkem. Hlaďte si bříško, na dítě mluvte, zpívejte mu nebo pouštějte hudbu. Děti, které ještě v děloze slýchaly hlas svých rodičů, se po narození nechají údajně snadněji ukonejšit!

NASTÁVAJÍCÍ MATKA

V tomto stadiu je ve vaší děloze přibližně 200 ml plodové vody. Děloha se neustále zvětšuje, aby vytvořila dostatečný prostor pro děťátko a placentu, sahá přibližně 5-6 cm pod pupek v 16. týdnu a 1-2 cm pod pupek ve 20. týdnu těhotenství. Zduřené a citlivé prsy značí, že mléčná žláza zahájila svoji funkci. Zvyšuje se prokrvení prsou a na kůži jsou patrné prosvítající žilky. Srdeční výdej je zhruba o 30-40 procent větší než před těhotenstvím. Díky tomu se může vyskytnout krvácení z nosu nebo dásní.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Poševní výtok: kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?

Placenta, životně důležitý orgán, se vyvíjí ruku v ruce s plodem. V 17. týdnu je již dostatečně velká a uspořádaná v hustou síť krevních cév, které tvoří obrovský povrch, na němž dochází k výměně živin a odpadních produktů metabolismu. Další významný vývojový krok je tvorba zásob hnědého tuku - speciální tuková tkáň důležitá pro termoregulaci.

ROSTOUCÍ PLOD

Děťátko drží vzpřímeně hlavičku. Díky vývoji mimických svalů mhouří oči, mračí se, usmívá a otevírá pusinku. V kostech je obsaženo již tolik vápníku, že jsou viditelné rentgenem. Šestnáctý týden je důležitý pro různá vyšetření. V osmnáctém týdnu vás čekají první pohyby. Jestli jste těhotná poprvé, pak si musíte ještě týden nebo dva počkat. Plod ve vašem bříšku začíná být neposedný - kope nohama, mění všelijak polohy. Už slyší a zvyká si na zvuk srdečních ozev matky a krve proudící pupečníkovými cévami. Délka plodu v šesnáctém týdnu je 16 cm, hmotnost 200 g. V týdnu dvacátém je to již 25 cm a 280 g.

LÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY

O prohlídce v 16. týdnu jsme psali již minule. V případě normálního těhotenství vás další těhotenská poradna čeká až ve 20. týdnu. Kromě běžných vyšetření - měření hmotnosti, krevního tlaku, orientačního vyšetření moči, vás čeká pohmatové vyšetření - zhodnocení stavu děložního čípku a určení výšky děložního fundu-tedy jeho vzdálenosti od pupku. Nejdůležitějším ze všech vyšetření v tomto období je ale ultrazvukový screening.

Jedná se o podrobné sonografické vyšetření polohy plodu, jeho velikosti - konkrétně rozměrů hlavičky, bříška a kosti stehenní, určení uložení placenty a množství plodové vody. Zejména pak zkušený sonografista musí u vašeho děťátka prohlédnout podrobně všechny orgány s maximálním zaměřením na srdeční anatomii. Toto ultrazvukové vyšetření by mělo vyloučit závažnou srdeční vadu plodu, proto by mělo být součástí vyšetření i zhodnocení srdeční frekvence.

Její hodnoty se pohybují mezi 120-160 údery za minutu, je vhodné posoudit i pravidelnost srdeční akce. Podrobně by měla být vyšetřena mozková i obličejová část hlavy, trup a bříško s vnitřními orgány, také postavení končetin. Jednoznačně lze určit též pohlaví plodu. Záleží jenom na vás, jestli se chcete raději nechat překvapit!


Praktické rady

  • Kolem 16. týdne, kdy pominulo hlavní nebezpečí potratu, byste měla o jiném stavu informovat svého zaměstnavatele. Podmínky mateřské dovolené jsou stanoveny zákonem, stejně jako práva těhotné ženy. Informujte se o tom.
  • Pokud v práci přicházíte do styku s nebezpečnými chemickými látkami (v kadeřnictví, laboratoři, čistírně...), informujte o tom svého lékaře.
  • Při kancelářských profesích dodržujte časté přestávky. Přístroje jako počítač nebo kopírka vyzařují nepatrné množství záření, které může být pro plod škodlivé.
  • Při práci vždy seďte a pokud to podmínky dovolují, dejte si nohy nahoru.
  • Často svačte, zmírníte tím nevolnost a získáte potřebnou energii - vhodné jsou sušenky, čerstvé ovoce nebo ořechy...
Maminka Roku 2019
Témata: Časopis Maminka, Luna, Měsíc, Lunární měsíc, Odpadní produkt, Normální těhotenství, Lunar, Nepatrné množství, Kost stehenní

Mohlo by vás zajímat
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!

Horoskopy

Vodnář Neztrácejte čas a udělejte si na konci týdne se vším pořádek. Je to potřeba. Byla by velká škoda udělat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu