Maminka.czChování a vztahy

2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?

1. 2. 2015
2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?
Ovlivňuje pořadí a pohlaví dítěte ve skupině sourozenců osobnost dítěte? Jsou jedináčci opravdu systematičtí a benjamínci baviči?

„Pořadí narození dětí v rodině má velký vliv na utváření osobnosti, na výběr zaměstnání či výběr partnera a samozřejmě také na pozdější výchově vlastních dětí. Sourozenecká konstelace má bezesporu zásadní význam na utváření a formování celé osobnosti.“ tvrdí například populární psycholog, publicista a autor mnoha bestselerů Kevin Leman.

Samozřejmě, že takzvané sourozenecké konstelace nejsou jediným určujícím atributem, který utváří osobnost dítěte. Nicméně mnohdy mohou rodičům (ale třeba i pedagogům) velmi pomoci chápat své děti a pomáhat jim v oblastech, v nichž jsou nejisté.

„Jedináček, prostředníček a benjamínek“ – každý je jiný!

Mezi rodiči je již několik let velmi populární kniha Sourozenecké konstelace od psychologa Kevina Lemana. Desetiletími praxe a zkušenostmi ostřílený autor se v ní zamýšlí nad tím, nakolik formování osobnosti ovlivňuje sourozenecké pořadí, počet a pohlaví sourozenců, ale i věkové rozestupy mezi jednotlivými sourozenci.

Leman například tvrdí, že jedináčci (a také prvorozené děti) jsou obvykle velmi zodpovědnými a systematickými jedinci. Naopak nejmladší děti v rodině bývají často „baviči a šaškové“, zkrátka malí komedianti, kteří se rádi předvádějí a disponují talentem získávat si své okolí. Umí se spolehlivě prosadit, umí si mnoho věcí kreativně zařídit.

Zatímco jedináčci a prvorození mají rádi věci na svém místě a vítají řád, nejmladší děti v rodině jsou spíše jejich opakem. Osobnostně značně různorodou skupinou jsou prý prostřední děti, které se však v hojné míře vyznačují vynikajícími vyjednávajícími schopnostmi.

2 jedináčci v jedné rodině, i to je možné!

Jenže pořadí není vše! Svou roli ve formování osobnosti hraje i věkový rozestup mezi dětmi. Někteří psychologové dokonce uvádějí, že například rozestup více než 5 let znamená pro obě děti vyrůstat jako jedináček. Neméně důležitá je i skutečnost, zda v daném pořadí přišel na svět chlapec, nebo dívka. Jinak se „bude hníst“ osobnost jedné dívky mezi třemi kluky, jinak benjamínka s dvěma staršími sestrami.

Letem klučičím světem: Aneb 2 a více bratrů

Rodiče dvou a více kluků se obvykle mohou těšit na více či méně intenzivní soupeření. Starší bývá většinou vůdcem (občas i ochráncem) a samozřejmě mu dělá dobře obdiv mladšího bratra. Nepatří-li však mladší bratr mezi submisivní jedince, postupem času se vzepře autoritě a vzájemné soupeření se může stupňovat – avšak nemusí jít vždy o agresivní formy!

A na co si dát u více kluků pozor? Dle Lemana mohou být někdy více nejistí ve společnosti dívek než chlapci, kteří vyrůstali vedle sester či sestry. A protože je v takových případech jedinou ženou v rodině matka, bude právě ona první ženou, která jim zprostředkuje první detailní pohled do ženského světa. Někteří psychologové se dokonce domnívají, že jejich vzájemný vztah předurčuje chování k budoucí partnerce!

Letem holčičím světem: Aneb 2 a více sester

Prvorozená holčička mívá – někdy dokonce celý život – tendenci chovat se k mladší sestře či sestrám jako matka. Což v ní buduje nejen pocit zodpovědnosti, ale i určité nadřazenosti. Děvčata prý ale spolu nesoupeří tolik jako kluci, s výjimkou jakéhosi soupeření o otcovu pozornost. Tatínek by měl být tedy velmi obezřetný v rozdělování své pozornosti!

Holčičky, které se narodily brzy po sobě, si mnohdy zachovají intenzivní a blízký vztah po celý život.

Povedená dvojička, kluk a holčička

Kupříkladu chlapec s výrazně starší sestrou se možná celý život bude cítit a chovat tak, jako by měl dvě matky. Submisivnímu jedinci potom logicky hrozí, že bude nenapravitelným „mamánkem“ se sklonem k hledání dominantní partnerky.

Jistá výhoda smíšené sourozenecké dvojice je v tom, že každý ze sourozenců může bezprostředně a přirozeně nahlížet a snažit se porozumět světu opačného pohlaví a vzájemně se tak podílet na přirozeném budování svého mužského či ženského ega.

Témata: Chování a vztahy, Rodina, Prvorozená holčička, Klučičí svět, Brát, Soupeření, Vzájemný vztah, Benjamínek, Sourozenecká konstelace, Budoucí partner, Populární psycholog, Kevin Leman, Kevin Lemana, Populární kniha, Konstelace, Bratr

Mohlo by vás zajímat
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Ryby Rozhodně nepatříte mezi ranní ptáčata, ale dneska máte chuť potěšit rodinu snídaní a prima návrhem na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Petra, Petruše, Záviš

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu