Maminka.czChování a vztahy

2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?

1. 2. 2015
2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?
Ovlivňuje pořadí a pohlaví dítěte ve skupině sourozenců osobnost dítěte? Jsou jedináčci opravdu systematičtí a benjamínci baviči?

„Pořadí narození dětí v rodině má velký vliv na utváření osobnosti, na výběr zaměstnání či výběr partnera a samozřejmě také na pozdější výchově vlastních dětí. Sourozenecká konstelace má bezesporu zásadní význam na utváření a formování celé osobnosti.“ tvrdí například populární psycholog, publicista a autor mnoha bestselerů Kevin Leman.

Samozřejmě, že takzvané sourozenecké konstelace nejsou jediným určujícím atributem, který utváří osobnost dítěte. Nicméně mnohdy mohou rodičům (ale třeba i pedagogům) velmi pomoci chápat své děti a pomáhat jim v oblastech, v nichž jsou nejisté.

„Jedináček, prostředníček a benjamínek“ – každý je jiný!

Mezi rodiči je již několik let velmi populární kniha Sourozenecké konstelace od psychologa Kevina Lemana. Desetiletími praxe a zkušenostmi ostřílený autor se v ní zamýšlí nad tím, nakolik formování osobnosti ovlivňuje sourozenecké pořadí, počet a pohlaví sourozenců, ale i věkové rozestupy mezi jednotlivými sourozenci.

Leman například tvrdí, že jedináčci (a také prvorozené děti) jsou obvykle velmi zodpovědnými a systematickými jedinci. Naopak nejmladší děti v rodině bývají často „baviči a šaškové“, zkrátka malí komedianti, kteří se rádi předvádějí a disponují talentem získávat si své okolí. Umí se spolehlivě prosadit, umí si mnoho věcí kreativně zařídit.

Zatímco jedináčci a prvorození mají rádi věci na svém místě a vítají řád, nejmladší děti v rodině jsou spíše jejich opakem. Osobnostně značně různorodou skupinou jsou prý prostřední děti, které se však v hojné míře vyznačují vynikajícími vyjednávajícími schopnostmi.

2 jedináčci v jedné rodině, i to je možné!

Jenže pořadí není vše! Svou roli ve formování osobnosti hraje i věkový rozestup mezi dětmi. Někteří psychologové dokonce uvádějí, že například rozestup více než 5 let znamená pro obě děti vyrůstat jako jedináček. Neméně důležitá je i skutečnost, zda v daném pořadí přišel na svět chlapec, nebo dívka. Jinak se „bude hníst“ osobnost jedné dívky mezi třemi kluky, jinak benjamínka s dvěma staršími sestrami.

Letem klučičím světem: Aneb 2 a více bratrů

Rodiče dvou a více kluků se obvykle mohou těšit na více či méně intenzivní soupeření. Starší bývá většinou vůdcem (občas i ochráncem) a samozřejmě mu dělá dobře obdiv mladšího bratra. Nepatří-li však mladší bratr mezi submisivní jedince, postupem času se vzepře autoritě a vzájemné soupeření se může stupňovat – avšak nemusí jít vždy o agresivní formy!

A na co si dát u více kluků pozor? Dle Lemana mohou být někdy více nejistí ve společnosti dívek než chlapci, kteří vyrůstali vedle sester či sestry. A protože je v takových případech jedinou ženou v rodině matka, bude právě ona první ženou, která jim zprostředkuje první detailní pohled do ženského světa. Někteří psychologové se dokonce domnívají, že jejich vzájemný vztah předurčuje chování k budoucí partnerce!

Letem holčičím světem: Aneb 2 a více sester

Prvorozená holčička mívá – někdy dokonce celý život – tendenci chovat se k mladší sestře či sestrám jako matka. Což v ní buduje nejen pocit zodpovědnosti, ale i určité nadřazenosti. Děvčata prý ale spolu nesoupeří tolik jako kluci, s výjimkou jakéhosi soupeření o otcovu pozornost. Tatínek by měl být tedy velmi obezřetný v rozdělování své pozornosti!

Holčičky, které se narodily brzy po sobě, si mnohdy zachovají intenzivní a blízký vztah po celý život.

Povedená dvojička, kluk a holčička

Kupříkladu chlapec s výrazně starší sestrou se možná celý život bude cítit a chovat tak, jako by měl dvě matky. Submisivnímu jedinci potom logicky hrozí, že bude nenapravitelným „mamánkem“ se sklonem k hledání dominantní partnerky.

Jistá výhoda smíšené sourozenecké dvojice je v tom, že každý ze sourozenců může bezprostředně a přirozeně nahlížet a snažit se porozumět světu opačného pohlaví a vzájemně se tak podílet na přirozeném budování svého mužského či ženského ega.

Témata: Chování a vztahy, Rodina, Prvorozená holčička, Soupeření, Vzájemný vztah, Populární kniha, Bratr, Klučičí svět, Kevin Lemana, Budoucí partner, Brát, Sourozenecká konstelace, Konstelace, Benjamínek, Populární psycholog, Kevin Leman

Mohlo by vás zajímat
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila

Horoskopy

Vodnář Vodnáři začnou tento květnový týden naprosto bravurně. Do reje pracovních povinností vstoupí patřičně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu