Maminka.czChování a vztahy

2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?

1. 2. 2015
2 sestry se hašteří, 2 bratři vždy soupeří? Jak je to se sourozeneckými konstelacemi?
Ovlivňuje pořadí a pohlaví dítěte ve skupině sourozenců osobnost dítěte? Jsou jedináčci opravdu systematičtí a benjamínci baviči?

„Pořadí narození dětí v rodině má velký vliv na utváření osobnosti, na výběr zaměstnání či výběr partnera a samozřejmě také na pozdější výchově vlastních dětí. Sourozenecká konstelace má bezesporu zásadní význam na utváření a formování celé osobnosti.“ tvrdí například populární psycholog, publicista a autor mnoha bestselerů Kevin Leman.

Samozřejmě, že takzvané sourozenecké konstelace nejsou jediným určujícím atributem, který utváří osobnost dítěte. Nicméně mnohdy mohou rodičům (ale třeba i pedagogům) velmi pomoci chápat své děti a pomáhat jim v oblastech, v nichž jsou nejisté.

„Jedináček, prostředníček a benjamínek“ – každý je jiný!

Mezi rodiči je již několik let velmi populární kniha Sourozenecké konstelace od psychologa Kevina Lemana. Desetiletími praxe a zkušenostmi ostřílený autor se v ní zamýšlí nad tím, nakolik formování osobnosti ovlivňuje sourozenecké pořadí, počet a pohlaví sourozenců, ale i věkové rozestupy mezi jednotlivými sourozenci.

Leman například tvrdí, že jedináčci (a také prvorozené děti) jsou obvykle velmi zodpovědnými a systematickými jedinci. Naopak nejmladší děti v rodině bývají často „baviči a šaškové“, zkrátka malí komedianti, kteří se rádi předvádějí a disponují talentem získávat si své okolí. Umí se spolehlivě prosadit, umí si mnoho věcí kreativně zařídit.

Zatímco jedináčci a prvorození mají rádi věci na svém místě a vítají řád, nejmladší děti v rodině jsou spíše jejich opakem. Osobnostně značně různorodou skupinou jsou prý prostřední děti, které se však v hojné míře vyznačují vynikajícími vyjednávajícími schopnostmi.

2 jedináčci v jedné rodině, i to je možné!

Jenže pořadí není vše! Svou roli ve formování osobnosti hraje i věkový rozestup mezi dětmi. Někteří psychologové dokonce uvádějí, že například rozestup více než 5 let znamená pro obě děti vyrůstat jako jedináček. Neméně důležitá je i skutečnost, zda v daném pořadí přišel na svět chlapec, nebo dívka. Jinak se „bude hníst“ osobnost jedné dívky mezi třemi kluky, jinak benjamínka s dvěma staršími sestrami.

Letem klučičím světem: Aneb 2 a více bratrů

Rodiče dvou a více kluků se obvykle mohou těšit na více či méně intenzivní soupeření. Starší bývá většinou vůdcem (občas i ochráncem) a samozřejmě mu dělá dobře obdiv mladšího bratra. Nepatří-li však mladší bratr mezi submisivní jedince, postupem času se vzepře autoritě a vzájemné soupeření se může stupňovat – avšak nemusí jít vždy o agresivní formy!

A na co si dát u více kluků pozor? Dle Lemana mohou být někdy více nejistí ve společnosti dívek než chlapci, kteří vyrůstali vedle sester či sestry. A protože je v takových případech jedinou ženou v rodině matka, bude právě ona první ženou, která jim zprostředkuje první detailní pohled do ženského světa. Někteří psychologové se dokonce domnívají, že jejich vzájemný vztah předurčuje chování k budoucí partnerce!

Letem holčičím světem: Aneb 2 a více sester

Prvorozená holčička mívá – někdy dokonce celý život – tendenci chovat se k mladší sestře či sestrám jako matka. Což v ní buduje nejen pocit zodpovědnosti, ale i určité nadřazenosti. Děvčata prý ale spolu nesoupeří tolik jako kluci, s výjimkou jakéhosi soupeření o otcovu pozornost. Tatínek by měl být tedy velmi obezřetný v rozdělování své pozornosti!

Holčičky, které se narodily brzy po sobě, si mnohdy zachovají intenzivní a blízký vztah po celý život.

Povedená dvojička, kluk a holčička

Kupříkladu chlapec s výrazně starší sestrou se možná celý život bude cítit a chovat tak, jako by měl dvě matky. Submisivnímu jedinci potom logicky hrozí, že bude nenapravitelným „mamánkem“ se sklonem k hledání dominantní partnerky.

Jistá výhoda smíšené sourozenecké dvojice je v tom, že každý ze sourozenců může bezprostředně a přirozeně nahlížet a snažit se porozumět světu opačného pohlaví a vzájemně se tak podílet na přirozeném budování svého mužského či ženského ega.

Témata: Rodina, Chování a vztahy, Soupeření, Bavič, Konstelace, Sourozenecká konstelace, Bratr, Populární psycholog, Budoucí partner, Klučičí svět, Populární kniha, Kevin Leman, Kevin Lemana, Vzájemný vztah, Benjamínek, Jak, Prvorozená holčička, Brát

Mohlo by vás zajímat
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Beran Tento pracovní týden bude plný radostných zpráv i nepříjemných překvapení. Hned v pondělí pochopíte, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Benedikt, Astrid, Beno

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu