Maminka.czNovorozenec

20 podivných věcí na novorozencích, které jsou ale úplně normální

len 12.  1.  2024
Čekáte miminko a představujete si, jak se celé růžové a hlaďounké spokojeně uhnízdí ve vaší náruči… Jenže po porodu zjistíte, že má váš prcek do reklamních vizuálů usměvavých mimin celkem daleko. Pozorujete ho a říkáte si: Je normální, že tohle dělá? A že se mu tohle dělá? Nedá vám to a vydáte se za pediatrem. Poptali jsme se dětských lékařů na to, které věci zbytečně děsí novopečené maminky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když si poprvé přinesete domů miminko, najednou si uvědomíte, jak obrovskou zodpovědnost jste s jeho narozením vyfasovala. Sledujete ho a jste nervózní z čehokoli, co se vám zdá jen trochu podezřelé. Proč sebou škube? Nesípe náhodou nějak moc? A kde se vzaly ty modřiny?!

Sesbírali jsme seznam věcí, které čerstvé maminky zbytečně znervózňují. Uznáváme, že jsou to někdy záležitosti dost podivné, ale klid – většinou bývají úplně v pořádku a obvykle samy vymizí.

VIDEO:  Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Fuj, co to z něj leze?

Hovínko, jasně. Kamarádky vám přece dopředu říkaly, že miminka jsou „průtokáči“. Ale tohle?! Nejdřív vás překvapí černozelené lepkavé cosi jakoby s přídavkem dehtu. A kupodivu to nesmrdí. První stolici se říká smolka a z dítěte vyjde většinou ještě v porodnici, ale může i pak doma. Vzniká z látek polknutých v děloze: z epitelové tkáně, lanuga, hlenu, žluči a plodové vody. Po pár dnech, až kojenec začne trávit mateřské mléko, se barva výkalů změní na hořčicově žlutou a budou mít konzistenci kaše. Pokud dítě krmíte umělou výživou, bude stolice o něco pevnější a dohněda.

Proč pořád kaká aneb Výměna stráží

Může za to gastrokolický reflex, což je vlna peristaltiky v pohybu tlustého střeva vyvolaná příjmem potravy do žaludku. Tento reflex bývá patrný spíše u kojených dětí, které mají tendenci ke stolici častěji.

Jak může miminko tolik chrápat?

A taky chrochtat a kňučet a pískat a vůbec vydávat během spánku tak výrazné zvuky? Dýchací cesty novorozeněte jsou ještě úzké a plné slin, takže dýchání může znít všelijak. Taky dýchání nosem vyluzované zvuky poněkud zhudebňuje. Jak se dýchací cesty budou rozšiřovat a dítě se naučí lépe polykat sliny, bude „chrápání“ slábnout, až zmizí úplně. Zhoršovat se samozřejmě může při infekcích horních cest dýchacích. Někteří novorozenci mohou mít také uvolněné chrupavky, které jsou v dýchacích cestách. I tento problém se obvykle do prvního roku věku sám odstraní.

Pro pořádek je však nutné dodat, že pokud dítě dýchá trhavě, lapá po dechu nebo na několik sekund (více než 15 nebo 20) dýchat přestává, situaci je nutno řešit.

Pulzuje mu hlava

Poučené maminky vědí, že měkké místo na vrcholku hlavy se nazývá velká fontanela. Jedná se o prohlubeň mezi ještě nesrostlými lebečními kostmi. Často se jí bojíme dotknout, vzbuzuje v nás respekt. Obzvlášť, když vidíme, jak tam kůži nadzvedává pulz! Dobře, je to trochu divné, ale naprosto v pořádku. Stejně jako mírně vyklenutá fontanela, když dítě brečí nebo tlačí. Až se uklidní a tlak se zmenší, měla by se vrátit do normálu.

Pokud však má dítě vyboulenou fontanelu pořád a do toho zvýšenou teplotu a je spavější než obvykle, vyhledejte pediatra, mohlo by jít například o zvýšený tlak v mozku. Naopak více propadlá fontanela může být známkou dehydratace způsobené nedostatkem tekutin, zvracením či průjmem.

Fontanela u miminka: Kde ji najdete, kdy se uzavírá a podle čeho poznáte problém s hlavičkou

Vždyť šilhá!

Zdá se vám, že vašemu novorozeňátku jdou oči šejdrem? Někdy za to mohou otoky nebo nadbytečné záhyby kůže kolem koutků. Velmi malá miminka také můžou mít problém ovládat své oči (ostatně stejně jako další části těla), takže ty se nemusí pohybovat synchronizovaně. Není se čeho bát, do tří nebo čtyř měsíců by z toho měl prcek vyrůst. 

Pokud ale šilhání přetrvá šest měsíců nebo je jedno oko horší než druhé či dítě ještě ve dvou měsících nesleduje předměty, promluvte si s lékařem.

Škyt!

Klid, maminko, škytavku už přece znáte z dělohy. Přece vzpomínáte na tu škodolibou klasiku: vy se uložíte ke spánku a břicho vám začne poškubávat a je po spánku. Jestliže miminko škytá, nenuťte ho pít vodu a dělat další věci, které se zkoušejí u dospělých. Nechte to být, škytavka sama odejde. No, a zase se vrátí a tak dokola. Výraznější bývá v době krmení, protože se může podráždit nerv, který jde k bránici. Jediné, jak můžete přispět k prevenci škytavky, je dát dítě po krmení pěkně odříhnout, aby mu plyn v žaludku nedělal paseku.

Proč mu/jí rostou prsa

Přičemž na pohlaví nezáleží. Ale nebojte, puberta je ještě daleko. Za jakoby oteklé bradavky nebo i prsa miminka můžou hormony, a sice ty, které protékají vaším tělem. Například přes kojení se mohou dostat do krve dítěte a způsobit otok prsní tkáně – a někdy i malý únik mléka. Je do divné, ale normální – a dočasné. Pokud dítě nemá horečku, nechte ho být, ona mu zase splasknou.

Má oteklé genitálie

Stejně jako v předchozím bodě za to nejspíš může expozice mateřským hormonům. Pokud oteklé genitálie nezpůsobují dítěti potíže při močení, vyčkejte, měly by se za pár dní samy upravit. Platí to jak u stydkých pysků, tak u varlat. Zejména varlata se někdy zdají být opravdu velká vzhledem k velikosti chlapečka. Tento otok bývá následkem tlaku vyvíjeného na dítě během porodu a také tekutin zachycených v tkáni. A taky to přejde.

Ona snad menstruuje?!

A vaše hormony v těle miminka do třetice: vaginální krvácení je u novorozených dívek časté, přítomen může být i poševní výtok. Předpokládá se, že mateřské hormony způsobují něco jako mini menstruaci. Někdy také to, co vypadá jako krev, může být koncentrovaná moč, která v záhybech plenky vypadá prostě tmavě.

Jasně červená krev je však neobvyklá a vyžaduje lékařskou péči!

Dýchá chvilku rychle a pak pomalu

A vy se děsíte syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) a tu a tam vám to nedá a do spícího dítěte porůznu šťoucháte, zda je v pořádku. Taky jsme to dělali… Riziko SIDS můžete snížit tím, že dítě uložíte spát na záda, odstraníte z jeho postýlky měkké lůžkoviny a hračky, nebudete kouřit, pořídíte monitor dechu…

Také je ale dobré vědět, že u novorozenců je nepravidelné dýchání obvyklé, u nedonošenců pak ještě obvyklejší a taky výraznější. V prvních šesti týdnech života se může objevovat takzvané periodické dýchání, kdy se rychlé dýchání střídá s pauzami trvajícími 5–10 sekund.

Pokud vaše dítě přestane dýchat na déle než 15 sekund (nebo 20 sekund – dle zdrojů), modrá, fialoví nebo šedne, vyhledejte lékařskou pomoc!

Pořád jí. Ale fakt pořád!

Zdá se vám, že v prvních týdnech krmíte dítě doslova nepřetržitě? Takhle to prostě příroda zařídila, aby se zvýšila produkce mléka. Tendenci častěji jíst mají kojené děti, protože mateřské mléko se tráví rychleji než umělé. Ale vlastně bez ohledu na to, čím krmíte své dítě, jeho apetit se v prvních týdnech může zdát doslova neukojitelný. Však také potřebuje růst – během prvních šesti měsíců dítě zdvojnásobí svou porodní váhu, což vyžaduje značný kalorický příjem. Do hry také vstupují tzv. růstové spurty, k prvnímu z nich obvykle dochází mezi 4. a 6. týdnem věku.

Jen si dejte pozor, abyste si každý náznak nepohody nevysvětlila chybně jako hlad. Možná dítě pláčem požaduje větší pohodlí nebo vaši pozornost a blízkost. Proto pokud nedávno jedlo, nenabízejte automaticky prso nebo lahev, zkuste ho nejprve zavinout a pochovat, třeba ho to uklidní i bez jídla.

Vyskakují mu červené skvrny

Zejména v oblasti čela a pokožky hlavy a na zadní straně krku. Zvýrazňují se, když dítě pláče nebo se mění okolní teplota. Těmito fleky se nemusíte znepokojovat, jedná se o naevus simplex. Pokud se nachází na zátylku, říká se jim čapí polibek (prý v tomto místě držel miminko čáp, který ho přinesl). Pokud je na čelíčku nebo způsobuje zarudlá oční víčka, lidé mu říkají andělský polibek. Někdy se můžete setkat s výrazem "lososí skvrna", který odkazuje k barvě vyrážky. Ale ona to vlastně není vyrážka, ale rozšířené cévy. Naevus simplex se obvykle ztratí do 1,5 roku věku dítěte.

Vypadá jako mimozemšťan

Zejména během vaginálního porodu může hlavička dítěte získat kuželovitý tvar, jak si razí prostor porodními cestami. Příroda ji nadesignovala tvárnou právě pro to, aby tohle bez zranění dokázala. Žádný strach, za pár dní se začne zakulacovat. K dočasně deformované hlavičce se můžou přidat další důsledky příchodu na tento svět, jako jsou plochý nos, oteklé oči či drobné modřiny na obličeji a pokožce hlavy. To všechno se zas napraví. Berte to tak, že vaše děťátko je rozpracované dílo, buďte tedy trpělivá a všechny ty hrbolky, boule a modřiny i ta šišatá šiška se brzy srovnají.

Pořád kýchá – je nemocné?

Nepanikařte, asi není. Spíš si tímto způsobem čistí nos od hlenu nebo zbytků plodové vody, která se mu usadila v dýchacích cestách (z tohoto důvodu častěji kýchají děti narozené císařským řezem). Dejte svému novorozeňátku čas naučit se dýchat vzduch našeho světa se všemi těmi drobnými částicemi v něm. Než si děti zvyknou, může to nějakou dobu trvat. Někdy dítě kýchá při krmení nebo po něm, protože jak se k vám tisklo, zploštila se mu jedna z nosních dírek. Proto se nadechne nebo kýchne, aby se mu znovu plně otevřel nos.

Pokud se vám zdá, že má dítě nos vážně ucpaný a obtěžuje ho to, použijte fyziologický roztok a odsajte. Jinak dítě určitě sledujte, zda se cítí dobře a nemá teplotu. Ale to beztak nejspíš děláte pořád, že?

Děsně se loupe

V plodové vodě chránil pokožku dítěte takzvaný mázek. Po porodu, když se setře (nebo ještě lépe – vstřebá), začne se horní vrstva kůže odlupovat. Nejvíce to bývá patrné na rukou nebo na nohou. Jako když had svlékne kůži. Nesnažte se vločky kůže odstraňovat – mohla byste strhnout kůži, která na to ještě není připravena. Odlupování obvykle trvá jeden nebo dva týdny. Pokud máte pocit, že byste přece jen měla něco dělat, použijte jemný hydratační krém nebo neparfemované tělové mléko.

GALERIE sýrovitých novorozenců. Ne, nejsou špinaví! Pokrývá je tajemný mázek. Proč ho nesmývat?

Kde se berou ty modřiny?

Nejspíš se jedná o dermální melanocytózu (dříve známou jako mongolské skvrny) a není třeba se kvůli ní znepokojovat. Projevuje se jako tmavší skvrny (modrošedé, nazelenalé či dohněda), které vypadají jako modřiny. Objevují se zejména v oblasti křížové kosti a na stehnech a zádech, jen málokdy pak na pažích a hrudníku. Tyto skvrny obvykle zmizí samy od sebe do dvou let věku, zbytek pak mezi šesti až deseti lety. Někteří lidé je mohou mít v mírné podobě i v dospělosti.

Trhá sebou

Nenechte se zmást idealistickými fotografiemi miminek spokojeně spících ve svých postýlkách. Většinou sebou děti různě škubou, trhají a sem tam se i třesou. Po měsících strávených v těsném prostředí ještě nedokážou odhadnout své pohyby, takže z malého mávnutí se lehce stane trhavý švih. Kromě toho stále se vyvíjející neurologický systém vysílá do svalů více elektrických impulzů, což může způsobit, že se miminku třesou brada nebo nožky.

To všechno většinou není důvod k obavám. Lékaře navštivte, pokud je škubání rytmické nebo pokud se třesoucí se končetina nezastaví, když se jí dotknete.

Moroův neboli úlekový reflex

Spadá do kategorie primárních reflexů, které jsou součástí běžného raného vývoje. Když novorozeně vycítí, že padá, nebo se prostě lekne, vymrští paže nahoru a do stran, rozevře dlaně, zvedne hlavu a část zad. Reflex přetrvává do čtvrtého, maximálně šestého měsíce věku. Později je již považován za patologický.

Psychomotorický vývoj dítěte: Přetrvávající primitivní reflexy způsobují nezralost, problémy má stále víc dětí

Modrají mu ruce

Promodrávání ručiček a nožiček dokáže novopečenou maminku pořádně vyděsit. Odborně se nazývá akrocyanóza a jde o to, že cévy se v prvních týdnech života dítěte nedokážou adekvátně rozšiřovat a zas zužovat. Proto je běžné, že prstíky na rukou a nohou jsou chladné a vypadají bledě. Stačí miminku ručičky nebo nožičky trochu zahřát a zabarvení zmizí. Než se oběh přizpůsobí životu mimo dělohu, může to trvat až tři měsíce. Jakmile bude vaše dítě pohyblivější a aktivnější, zahřeje se samo.

POZOR: Pokud dítěti modrá obličej nebo hrudník, kontaktujte lékaře.

Má tak křivé nohy!

Není divu, že vaše ratolest přišla na svět trochu zohýbaná, však strávila ve sbalené pozici několik měsíců! Obzvlášť děti, které se v děloze uvelebily v poloze dnem pánevním, potřebují nějaký čas navíc, než se doslova rozbalí. Však ony se jim nohy časem narovnají a chodit budou bez problémů, uvidíte. Pokud by vaše dítě mělo nějakou vážnější vadu (golfová noha, srpovitá noha…), pediatr by to na pravidelných kontrolách určitě zjistil a doporučil další postup.

Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!

Puchýř na rtu

Je to divné místo pro puchýř, ale vězte, že to jen prcek tak usilovně saje z prsu nebo z lahve, až se mu udělá takovýto otlak. Někdy se s puchýřem dítě už narodí, jak si cucalo palec v děloze. Zmizí za několik měsíců, ale může přijít a odejít i ze dne na den.

Vlastně je to tedy takový sací mozol a dítěti by neměl způsobovat žádné nepohodlí. Za vznikem puchýřku ale někdy stojí i příliš krátká uzdička u horního rtu miminka. Musí kvůli ní usilovněji sát a vás může takové přisátí i bolet. V takovém případě se situace řeší jednoduchým nástřihem.

Malý Tarzan

Narodilo se vám miminko, které má na ramenou a lopatkách jemňoučké chloupky? Ne, není to důkaz, že pocházíme z opice, jde o lanugo, které se začíná tvořit už ve 13. týdnu těhotenství na hlavičce a tvářích, později na zádech, ramenou a nohou. Po 24. týdnu tvorba lanuga ustává a chmýří začne postupně vypadávat. Po porodu mohou být na těle miminka patrné jeho zbytky, u předčasně narozených dětí i na celém těle. Poznáte je tak, že tyto chloupky neobsahují pigment, jsou vážně jako chmýříčko. A řešit je nemusíte, zmizí samy.

Témata: Porod, Miminko, Novorozenec, Po porodu, Kojenec, Praktické rady, Dítě je na světě, Spánek, Šestinedělí, kůže, Maminka, Prcek, Pediatr, SIDS, Modřina, Děloha