Maminka.czzábava

22 komiksů, které vtipně zachycují výzvy mateřské všednodennosti. Pod které byste se podepsala?

len 12.  4.  2024
Být mámou je jistě obohacující zkušenost, na tom se asi shodneme všechny. Ale přináší to i řadu výzev, od nocí „na pokračování“ po žonglování s nekonečnými povinnostmi. Ano, mateřství dokáže být fyzicky i emocionálně náročné. Některé maminky, jako je Yulia Enslinger, tyto útrapy zvládají se záviděníhodným smyslem pro humor. Anebo jim smysl pro humor pomáhá zvládat mateřské útrapy? Posuďte sama podle jejích vtipných komiksů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve FOTOGALERII v úvodu článku si můžete prohlédnout některé komiksy, které Yulia Enslinger vytvořila. Zpodobňují, jaké je být mámou, a to způsobem, se kterým se mnoho z nás ztotožní.

„Miluju, když se lidé u mých komiksů smějí a poznávají sami sebe. Chci, aby byli šťastnější! A chci, aby všechny maminky věděly – nejste v tom samy! Všechny se potýkáme při výchově s problémy. Já se snažím ukazovat je z nadhledu legrace,“ vzkazuje vám Yulia. Prostřednictvím kreslení a vypointování drobných mateřských frustrací takzvaně upouští páru, ale hlavně doufá, že si lidé z jejích komiksů odnesou radost a dobrou náladu.

VIDEO: Ach, ti tatínci aneb Když má maminka volno

Byla jsem šokovaná, jak se můj život s mateřstvím změnil

Yulia Enslinger prý přenáší na papír kreslené postavičky od té doby, co si vůbec pamatuje, že udržela tužku. „Když jsem chodila do školy, vymyslela jsem si svou vlastní postavu, malinkou Julii v růžové košili. Vždycky tu pro mě byla,“ vzpomíná kreslířka. „Když jsem se stala mámou, byla jsem tak šokovaná, jak se můj život změnil, a chtěla jsem se o svoje emoce podělit se světem. Tak jsem začala kreslit komiksy on-line.“

Aspoň na tom záchodě být chvilku sama! Umělkyně zveřejňuje výzvy mateřského života. Taky jim čelíte?

A její sociální sítě se rázem staly hitem, protože cílovka po celém světě byla opravdu početná. Yulia proto začala své krátké komiksy vyrábět dvojjazyčně, aby prostřednictvím anglických popisků pochopili situaci lidé po celém světě. Protože mateřství, ačkoli může být každé trochu jiné, je zároveň univerzální zkušeností.

Podívejte se na následující video z Yuliina Instagramu, které zobrazuje dvě strany téže mince zvané mateřství. Vydržte až do konce, protože zatímco první polovina je idylka, ta druhá je odvrácená strana mateřské síly.

S dětmi nemáte nikdy dost času

Na tvůrčím procesu Yulii baví hlavně začátek a výsledek: „Miluju ten pocit, když dostanu nový nápad na komiks a udělám rychlý náčrt. A když je pak celá práce hotová, tak si užívám výsledek. Ale abych byla upřímná, ten proces barvení mě moc nebaví. Zabere to příliš mnoho času.“

Právě najít si čas je totiž pro Yulii na celém tvůrčím procesu to nejtěžší. „Nikdy ho není dost! Když kreslím, mám pocit, že to bylo pět minut, ale ve skutečnosti to trvalo celou hodinu. A když máte děti, je jedna hodina fakt hodně času.“

A někdy každá maminka potřebuje čas jen pro sebe. Třeba dvě minutky k tomu, aby si vypila ranní kávu, a díky tomu mohla s chronickým nevyspáním jakžtakž fungovat. Co říkáte na návodné řešení z Yuliina Instagramu @julcheck_? Prý se jí to moc osvědčilo.

Klepněte pro větší obrázek

Miluju dělání hloupostí

Bez svých komiksů si Yulia dnes už neumí svůj život představit. Taky bez humoru a tance. „A miluju dělání hloupostí se svými dětmi a manželem!“ směje se. Navzdory ironii, která jejími komiksy prostupuje, by prý ani za nic neměnila. Protože tohle je prostě život. 

Yulia ale dokáže být i vážná, to když začne mluvit o duchovním rozvoji, seberozvoji, o ostatních lidech a jejich energiích. K těmto tématům má totiž velmi blízko a diskutovat o nich dokáže hodiny. 

Podívejte se do galerie v úvodu článku na ukázku z 22 prací Yulie Enslinger. V kolika z nich poznáváte svoje (ne)všední dny?

28 situací z mateřského života, které určitě znáte. Ilustrátorka vtipně zobrazuje, jaké to je být matkou
Témata: Mateřství, Galerie, Výchova, Rodičovství, Instagram, zábava, Vtip, srandičky, Komiks, Výzva, Žonglování, Máma, Útrapa, Maminka