Maminka.czPrincezna Diana

25. výročí smrti princezny Diany: Synům dodnes bolestně chybí. Jaká byla máma a jaká by byla babička?

Dita Mrázková 31.  8.  2022
Právě dnes uplyne od její tragické smrti čtvrtstoletí. Vzpomínají na ni nejen její oddaní fanoušci, ale především dva milovaní synové. Jaká byla Diana máma? Jaká rošťácká a nepříliš výchovná překvapení tahala z rukávu? A co William a Harry oplakali úplně nejvíc?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

31. srpen 1997. Ona si užívá dovolenou po boku své nové lásky Dodiho Al-Fayeda ve Francii. Její synové, tehdy patnáctiletý William a dvanáctiletý Harry, tráví prázdniny na zámku Balmoral ve Skotsku.

Ten den se vryl už navždy do paměti nejen dvou dospívajících chlapců, ale téměř celého světa. Záběrům zdemolovaného mercedesu, kterým Diana s doprovodem prchala před paparazzi a který ve vysoké rychlosti narazil do tunelových pilířů, nechtěl nikdo uvěřit. A už vůbec nikdo nechápal, že tragickou nehodu jejich "lidová" princezna nepřežila.

VIDEO: Lady Diana. Svíčka, která prozářila mnohá srdce, ale zhasla příliš brzy

Záběry ze státního pohřbu, na kterých jdou čestnou stráž princ Charles, Dianin bratr i dva chlapci s viditelně zlomeným srdcem, nepotřebují ani po letech komentář.

Co se následující roky, kdy vyrůstali bez mámy, oběma honilo hlavou, vědí jen oni dva. Veřejně o tom dokázali mluvit až u příležitosti 20. výročí smrti jejich milované mámy v dokumentu Diana, Our Mother: Her Life and Legacy.

William a Harry zavzpomínali nejen na poslední rozhovor, který vedli s matkou, ale také na své dětství. William přiznal, že když jim jejich matka naposledy volala, tak ji odbyli. „Harry a já jsme se nemohli dočkat, až se s ní rozloučíme... Víte jak, nikdy by nás nenapadlo, že je to naposledy. Kdybych to byl býval jen tušil, nikdy bych se nechoval tak lhostejně,“ přiznal v dokumentu William.

Královská rodina na dobových fotkách! Jak vypadala Diana v 7 a jak Charles v 11 letech?

Harry se zase nechal slyšet, že Diana jako máma byla hodně zábavná. „Naše máma byla skrz naskrz jako dítě. Kdykoli se mě někdo ptal, jestli je s ní vážně taková sranda, a chtěl, ať aspoň uvedu příklad, jako první mi v hlavě naskočil její smích. Její motto bylo: Dělej si, co chceš, hlavně se u toho nenech chytit."

Tato slova doplnil i William, který vzpomínal, jak jim maminka propašovala do ponožek sladkosti, když hráli fotbal, nebo připravila jedno opravdu pikantní překvapení.

"Bylo mi asi dvanáct nebo třináct a na zdi v pokoji jsem měl plakáty modelek Cindy Crawford, Christy Turlington a Naomi Campbell. Když jsem přišel jednou ze školy, ty tři stály u nás doma na schodech! Zrudl jsem jak rajče a nevěděl, co říct, málem jsem z těch schodů upadl," zavzpomínal na máminu originální návštěvu William.

Slova princezny Diany, královny lidských srdcí, vás zahřejí

V roce 2016 při vzpomínce na Dianu odtajnil pro změnu Harry, že jsou s bratrem odhodlaní vytvořit své matce "trvalý památník". "Něco musí být vytesáno do kamene jako vzpomínka. Spousta lidí o ní pořád mluví. Každý den na ni myslíme."

A tak na maminčinu počest objednali u příležitosti jejích loňských nedožitých 60. narozenin její podobiznu jako sochu. "Naše matka se dotkla tolika životů. Doufáme, že socha pomůže všem, kteří navštíví Kensingtonský palác, zamyslet se nad jejím životem a jejím odkazem," řekl William. 

V dalším rozhovoru se William – už coby otec – přiznal k smutku, že Diana nikdy nepozná jeho děti. "Rád bych někdy dostal její radu. Byl bych rád, kdyby se setkala s Catherine a viděla vyrůstat naše děti. Je mi smutno, že už to neudělá a že ji naše děti nikdy nepoznají."

Když v roce 2017 požádal jeho mladší bratr o ruku herečku Meghan Markle, přiznal se, že mu máma v tak zásadní okamžik chyběla asi nejvíc. "Jsou dny, jako je ten dnešní, kdy mi opravdu chybí mít ji u sebe, tolik bych s ní chtěl sdílet tak šťastnou zprávu. Jsem si ale jistý, že je s námi a někde tam nahoře skáče štěstím nahoru a dolů...," řekl Harry.

Oba Dianini synové jsou přesvědčeni, že by byla jejich máma skvělou a legrační babičkou. Stejně jako když svým milovaným klukům uličnicky schovávala sladkosti do ponožek.
 

Na fotografie ze života princezny Diany i jejích synů se můžete podívat ve fotogalerii.

Témata: Láska a vztahy, Slavní tatínci, Rodičovství, Mateřství, Životy slavných, Celebrity, Syn, Babička, slavné děti, Smrt, monarchie, Princezna Diana, Princ George, Topmodelka, Princ William, Následník trůnu, Dodi Al-Fayed, modelka, tragická smrt, Výročí, Naomi Campbell, Vévodkyně Kate, princ Charles, Cindy Crawford, Princ Harry