Maminka.czMateřství

28 situací z mateřského života, které určitě znáte. Ilustrátorka vtipně zobrazuje, jaké to je být matkou

len 2.  2.  2024
Děti jsou opravdu rozkošné a za nic na světě bychom je nevyměnili. Ale někdy je to s nimi prostě k nevydržení… S touto výzvou trpělivosti se potýká spousta maminek malých dětí, každá svým vlastním způsobem. Výtvarnice Maria Gorbunova to zkouší přes karikatury mateřského života, které si na Instagramu získaly obrovskou fanouškovskou základnu. Taky se v nich poznáváte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Maria Gorbunova sdílí na instagramové stránce @mary_chemi své komerční projekty, ale také každodenní život matky tří dětí. Její ilustrace jsou opravdu vtipné, a když si je prohlížíte, nejspíš si pomyslíte: „Jo, tohle je můj život!" Jsou totiž také upřímné a pravdivé. I proto se Maria stala virální hvězdou a její instagramový účet má 237 tisíc sledujících.

VE FOTOGALERII v úvodu článku si prohlédněte, jak Maria vzestupy a pády rodičovství s humorem sobě vlastním podává. Pokud máte děti, určitě poznáte je i sebe v těch nejhorších i nejlepších situacích!

VIDEO: Ach, ti tatínci: Když má maminka volno...

Když princezny vyrostou a mají děti

Princezny malují snad skoro všechny holčičky, ale Maria Gorbunova začala poněkud netradičně – v pěti letech princeznami od Disneyho, což je ještě běžné, ovšem podle vzoru karikatur. Časem začala kreslit reálné lidi. Později se rozhodla pro studium interiérového designu, dál ale vytvářela vtipné komiksy na svatbách a na dalších slavnostních událostech. V roce 2013 dokončila univerzitu, ale k oboru se vlastně nikdy pořádně nedostala. Začala totiž rodit a vychovávat…

GALERIE: Ilustrátorka ukazuje, jak by vypadaly pohádkové princezny, kdyby měly normální tvary

Byl to jeden z těch dnů, kdy je mateřství nad síly ženy, a Maria byla na jeho konci úplně bez nálady. Když se jí podařilo syna a dceru konečně uspat, vykreslila se ze své frustrace na papír a ještě v noci ilustraci umístila na Instagram. Ulevilo se jí a šla spát.

Ráno po probuzení zkontrolovala svůj instagramový účet a ohromilo ji, jakou obrovskou odezvu její příspěvek zaznamenal. „Lidi se mě často ptají, jak jsem přišla na nápad malovat svůj každodenní život se dvěma malými dětmi. Ale já jsem vážně nic zvláštního nevymýšlela. Toho dne se mé děti prostě chovaly špatně, jako ostatně obvykle,“ krčí rameny Maria, „a zbytek, jak se říká, je historie.“

Ze života matky

Maria se rozhodla poptávku vyslechnout, začala zveřejňovat více obrázků mapujících mateřský život a ty se stávaly virálními. Žádný div, protože cílovka je obrovská a maminkovská role je něco jako celosvětový jazyk. Později začala své kresby i popisovat, čímž se jejich věhlas umocnil.

Zde na ukázku jeden popisek: „Když si prohlížíte moje ilustrace, asi si říkáte, že moje děti pořád křičí. No ano, ony opravdu křičí. Mira už vyrostla a uprostřed noci se nebudí, ale Yura zkouší naši trpělivost. Ukolébavky, kojení a zvuk deště jsou jen některé ze zbraní, které v tomto boji používáme. Maminka je samozřejmě ta, která má noční směnu. Přece se vyspí přes den. Nebo o víkendu. Nebo za deset let.“

Tři děti, manžel a prase

S pocity Mariji Gorbunovy zachycenými v karikaturách tak prostě a přitom přesně se ztotožňují zejména ženy, které jsou nebo byly v pozici maminek malých dětí. Maria k tomu říká: „Nejdřív jsem byla opravdu překvapená, jak hodně pozornosti se mým kresbám dostalo. Tolik lidí se v nich vidí a já se těm situacím můžu smát spolu s nimi, takže naše dny se pak zdají méně těžké.“ Humor je totiž, jak známo, jeden z nejlepších způsobů, jak se vyrovnat s přetížením, to mateřské nevyjímaje.

Maria s manželem (který mimochodem také figuruje na mnoha jejích kresbách) si pořídila ještě třetí dítě, a navrch domácího mazlíčka v podobě prasátka. Takže inspirace pro karikatury je spousta!

„V budoucnu bych velmi ráda ilustrovala knihu, kreslila obrázky pro časopis a pracovala jako výtvarnice na zahraničních akcích,“ říká Maria. A prý si určitě přeje, aby z jejích dětí vyrostli také umělci. 

Což se možná skutečně podaří. Pokochejte se, jak tvořivá je její dcerka – nejprve se podívejte na obrázek a kliknutím na šipku vpravo se dostanete na video, které Maria v té spoušti natočila.

Na další vtipné fotografie se podívejte do GALERIE v úvodu článku.

Témata: Mateřství, Sociální sítě, Kuriozita, Rodičovství, Životní příběh, Instagram, zábava, Disney, Maminka, Ilustrátorka, Děti, Výtvarnice, Malé dítě, Vydržení