Maminka.czPředškolák

3 důvody, proč máma nemůže být „nejlepší kamarádka“ dětí

31. 8. 2014
3 důvody, proč máma nemůže být „nejlepší kamarádka“ dětí
Největší chybou současných matek je to, že se pokoušejí být svým dětem tou nejlepší kamarádkou. Stavět na hlavu se můžete, stejně se vám to nepodaří…

Abyste předešla zklamání, je důležité hned na začátku si říct, že je jistě smysluplné a pro matku důležité dělat vše pro to, aby ji její dítě milovalo. Ovšem milovat vás může, aniž byste se musela stát jedinou kámoškou, se kterou bude sdílet důvěrnosti. Pokud tomu tak bude, ztrácíte ten jeden, pro výchovu nezbytný, krok odstupu, který byste měla mít a zachovávat především v zásadních životních momentech. 

1. Děti potřebují disciplínu 

Je v pořádku, pokud se se svým dítětem kamarádíte, dokážete se naladit na jeho vlnu, poznat, co ho baví a co nikoli. Jenže jakmile deklarujete, že jste nejlepší kamarádi navždy, stavíte své dítě ve vztahu do role autority. Děti v každém věku ale potřebují především kompetentního rodiče, někoho, kdo zasáhne v případě těžších rozhodování. Navíc, jestliže se budete ratolesti příliš vnucovat se svým kamarádstvím, bude naštvaná a v rámci nabízeného vás pošle do háje.

Zcela oprávněně. Neberte si to osobně, vůbec to totiž neznamená, že by vás vaše dítě nemilovalo. Jenom si chce uchovat vlastní prostor a vás i nadále považovat za rodiče, takže má ve finále možná víc rozumu než vy. 

Jak být prima máma: 12  tipů přesně pro vás

2. Kamarádství mezi dospělými a dětmi je jiné než vztahy mezi vrstevníky 

Hranice mezi tím, co je akceptovatelné sdílet s dětmi a co už byste si měla nechat pro sebe, jsou poměrně tenké. Zvlášť v případě, že chcete být matka kámoška. Některé aspekty svého dospělého života si nechte pro sebe a nezatěžujte jimi svého potomka, nezaslouží si předčasně dospět. Maminkám kamarádkám je třeba zapovězeno se svými dětmi rozebírat vztah s manželem. Do toho, jestli vám to klape v posteli, jestli táta vydělá málo peněz a že vás štve, že včera dorazil pozdě z hospody, dětem opravdu nic není. 


Dítě nikdy nemůže být váš důvěrník. Mate ho to a neví, jestli je tedy tatínek zlý, vy ublížená oběť, nebo jak to vlastně je. To vy musíte své dítě vyslechnout, kdykoli za vámi přijde se svěřovací náladou. Nekomentujte jeho přehmaty, dokud se nezeptá, nebo za vámi už nikdy nedorazí, aby zjistilo, jak na životní lásku, zašantročený penál nebo debilního Huberta nahlížíte vy. Teenageři navíc tak často chodit nebudou, s tím počítejte. Chtějí mít totiž vlastní život. 

3. (Ne)zdravá závislost 

Jestliže se na vás vaše dítě stane závislým, může se vám to šeredně vymstít. Konflikty se v životě stávají. Jenže děti se mezi sebou pohádají a většinou druhý den nic nevědí. Pokud se rozhádáte vy a vaše ratolest, dojde na výčitky, které mohou trvale zničit váš vztah. Na druhou stranu, pokud své dítě vychováváte správně, můžete si říct i věci, které by u kamarádů ze třídy neprošly.

Komunikace je v mnoha ohledech snazší, nemusíte být navzájem tolik diplomatičtí. Jenže pokud jako rodič ublížíte jednou, ponese si to s sebou vaše dítě doživotně. Kamarád je někdo, kdo je nápomocný přátelům, někdo, s kým chcete dobrovolně trávit volný čas, někdo, s kým se dá počítat. Je možné být obojí. Rodič i kamarád. Jen neriskujte a neusilujte o pozici nejlepšího kamaráda navždy. Nechte dítěti prostor najít si nejlepší kámoše mezi vrstevníky. Už za tu svobodu vás bude vaše dítě milovat – navždy. 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Rodina, Chování a vztahy, Byt, NEJ, Máma, Kamarádka, Kamarád, Hubert, Důvod, Nejlepší kamarádka, Přehmat, Nezbytný krok, Nejlepší kamarád

Mohlo by vás zajímat
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!

Horoskopy

Rak Milí Raci, nastoupili jste do rozjetého vlaku pracovního úspěchy, klidu a lásky. Konečně už nemusíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albert, Elvíra, Elvira

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu