[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kojení rozhodně není snadné. Zvlášť začátky mohou být náročné a i ženy, které kojí mnoho měsíců či několik let, se dostávají do obtížných situací, ve kterých potřebují pomoc. Z fyziologického hlediska nemůže kojit asi pět procent žen. U zbývající většiny více než na tom, zda mají skutečnou fyzickou možnost kojit, záleží na tom, jaké mají ke kojení podmínky. Už před porodem proto doporučuji kontaktovat porodní asistentku nebo laktační poradkyni a probrat s ní vše, co s kojením souvisí. Měla by vás podporovat ve vašem přístupu k mateřství a kojení a být vám laskavou oporou a rádkyní v případě potíží. Nebojte se kontaktovat jich i více, abyste našla tu, se kterou se cítíte sebevědomě. Porodní asistentka či laktační poradkyně je zde také pro to, aby vás podpořila i v situaci, kdy se rozhodnete s kojením nepokračovat. Ať už je to po pár dnech, měsících či rocích.
Záleží na věku dítěte, jeho prospívání a místě, kde spí. Když v noci spí miminko v těsné blízkosti s maminkou, není neobvyklé, že se kojí i několikrát za noc, často o tom ani žena nemusí vědět. Čím více má maminka dítě na dosah, tím lépe dokáže reagovat na jeho potřeby a neverbální signály. Pokud je od dítěte ve větší vzdálenosti, nemusí signály zaznamenat a dítě může samo znovu usnout. To se může opakovat i víckrát, než ho vzbudí hlad, který již nezaspí. Důležité je, zda miminko prospívá a zda způsob kojení vyhovuje ženě i rodině. Také zavinovačky utlumují neverbální projevy dětí, ztěžují jim „hlášení se“ o kojení a mohou vést k jejich přehřátí. Ve výjimečných případech může být buzení novorozence doporučeno (například pokud dostatečně nepřibírá). Opět ale platí, že prevencí je těsný kontakt s maminkou, který dítě stimuluje ke kojení a ženě umožňuje dobře reagovat na jeho signály. U novorozence by neměla noční přestávka mezi kojením přesáhnout 5–6 hodin, opakující se dlouhé cykly nočního nekojení vedou ke snížení tvorby prolaktinu, a tím i tvorby mateřského mléka.
Kojené dítě do 6 měsíců věku opravdu nepotřebuje příkrmy ani další tekutiny. Pokud prospívá, není třeba mít obavy. Obecně platí, že dítě může přijímat vybrané potraviny už od 4. měsíce, tahle možnost se využívá především tehdy, když je dítě nekojené a dostává umělé mléko. Od 6. měsíce ale i kojené dítě začíná zkoušet věci, které vidí okolo sebe, a to všemi smysly. Příkrmy jsou tedy přirozenou součástí jeho vývoje, ale neměly by nahradit kojení, spíše ho doplňovat. Obecně se doporučuje začínat jednodruhovou zeleninou a postupně přidávat další druhy potravin, přičemž podle nejnovějších studií se nemusíte vyhýbat ani živočišným produktům (např. jogurtům) či lepku. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje s kojením pokračovat až do dvou let věku dítěte.