Maminka.czPředškolák

3 typy na rozvoj řeči - hrajte si, povídejte a čtěte společně!

Komerční článek
20. 9. 2017
Žvatlá, spíše než mluví? Zdá se vám, že je jakoby líný (nebo líná) říkat celé věty a vystačí si s pár slovy? Nebo cítíte, že chce vyprávět a nenachází slova? Pak je ideální čas vést dítě ke správnému mluvení. Jak na to, radí klinická logopedka PaeDr. Věra Kopicová.
  • Povídejte si - Pokládejte otevřené otázky, na které zná dítě odpovědi, ale nestačí jen ano/ne. Ideální jsou otázky o tom, co přes den dělaly, co se jim líbilo a proč nebo naopak proč se jim něco nelíbilo. Jednak je tak povzbudíte k mluvení, verbalizaci pocitů (což je pro děti hodně těžká disciplína), ale vytváříte spolu pouto, které s trochou štěstí přežije i pubertu. Na pomoc si můžete vzít i “pomůcky” jako třeba vzdělávací hry Kvído od Albi. Ideální jsou Povídačky na cesty, kde děti i rodiče odpovídají na netradiční otázky a které nabízejí témata k hovorům, která baví děti i jejich rodiče. Více informací najdete na www.kvido.cz.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Povídačky na cesty, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz
  • Hrajte deskové hry - Pro rozvoj řeči jsou vhodné obzvláště hry se slovy a vyprávěcí hry, kdy děti sestavují příběhy. Uvidíte, že po chvíli tréninku bude vaše díte ve vyprávění mnohem lepší než vy a u hry se pobavíte všichni. Dětská fantazie totiž umí vytvářet příběhy, které by mohl závidět i Andersen. A hlavně je to baví! Skvělou hrou pro rozvoj řeči jsou například Pohádková divadla z edice her Kvído, kde děti vymýšlejí příběh podle toho, jaké obrázky jim padnou na kostkách a na pomoc mají i divadelní kulisy, různé postavy, akční kostku pro větší dynamiku příběhu a “scénu”.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekPohádková divadla, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz
  • Čtěte si společně - Tahle rada nikdy nezastará a čtení s rodiči nikdy nemůže nahradit televize nebo audioknihy. Čtení je ideální činnost pro rozvoj dětské fantazie a trénink pozornosti. Stačí pár minut denně a jednou za čas si s dítětem o knížce popovídat. Zeptejte se, jak si představuje princeznu, co se mu/jí v knížce líbilo a čas od času se ujistěte, že pochopilo celý děj a nic mu neuniklo.

Řeč se u dětí rozvíjí velmi individuálně a kromě osobnosti dítěte na ni mají vliv i sourozenci, přístup rodičů, ale třeba i pobyt v kolektivu. Pokud tedy stejně stará dcera kamarádky už mluví v celých větách, zatímco ta vaše zatím jen ukazuje a říká slova, není to důvod k poplachu. Zdravé děti se zpravidla během školky srovnají na podobnou úroveň. Rozhodně ale neuděláte chybu, když dítěti pomůžete rozvíjet slovní zásobu. Jeho start ve škole bude pak mnohem snazší i proto, že se vyhne stresu z toho, že něčemu nerozumí.

Témata: Děti, Předškolák

Mohlo by vás zajímat
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa

Horoskopy

Váhy Vůbec byste nevěřili, že se pracovní prostředí může tak rychle změnit. A to vše k lepšímu. Nadřízený je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu