Maminka.czŠestinedělí

3 věci, které nejvíc chybí ženám po porodu. Uhádnete, které to jsou?

len 11.  7.  2023
Šestinedělí dokáže být extra náročná záležitost. Zeptali jsme se vás, jaké tři věci vám po porodu nejvíc chyběly. Na bednu „vítězů“ se dostaly spánek, pomoc a porozumění. Oslovili jsme odborníky, aby novopečeným maminkám poradili, jak tyto deficity aspoň trochu dohonit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tělo se změnilo, čas získal nový rozměr, energie se přesměrovala na novorozeného tvorečka. Uleví se vám, kdy si tyto tři věci uvědomíte a vnitřně je přijmete. „Především ale přijměte roli matky. Každou změnu zkuste brát pokud možno pozitivně a třeba ji i oslavovat, protože právě ta změna vám umožnila mít dítě,“ doporučuje komunitní porodní asistentka Veronika Štěchovská. Určitě na sebe netlačte, potřebujete čas se se svojí novou rolí sžít. Stejně tak na sebe netlačte, co se intimností týče. „Počkejte, až budete připravená. A je jedno jestli to bude za pár týdnů nebo za pár měsíců,“ uklidňuje ženy porodní asistentka.

To všechno jsou záležitosti, které je fajn brát tak, jak přicházejí. Některé věci ale ovlivnit můžete, ideálně už dopředu. „Spousta žen řeší hlavně porod a už méně, co bude poté. Přitom teprve tam to celé začíná. Nepodceňte proto přípravu na šestinedělí, ať už v podobně kurzů nebo sítě pomoci,“ říká Veronika Štěchovská. Na co tedy doporučujeme se připravit?

VIDEO: Poporodní deprese a jak je zvládnout? Podívejte se na příběh jedné z nás

SPÁNEK: Nedostatek nevyřešíte, ale zkoušejte to

Ono se to řekne „Spěte“, když vás několikrát na za noc vzbudí povinnost nakrmit, utišit, přebalit. A vy nemůžete prostě odmítnout. Stará rada říká, že by maminka měla spát, kdykoli spí miminko. Což ještě jde, když máte dma jedno. Jak je ale poblíž jen o něco starší sourozenec, které potřebuje taky péči, nemůžete si prostě přes den jít jen tak lehnout a nechat ho svému osudu, případně byt jeho řádění. To vám prostě strach nedá.

Podařilo se se vám spolu s dítětem usnout? Skvělé, protože ne všem ženám to takto na povel jde. Ovšem nečekejte od sebe, že pak budete stoprocentně odpočatá. Možná sice ve výsledku nasbíráte dostatek naspaných hodin, ale tady součty neplatí. Ve spánku se totiž střídají fáze NREM a REM. V první si odpočine vaše tělo, ve druhé mysl. Jenže když mrňous usne a vám se to konečně podaří také, dost často vás vzbudí, ještě než se do druhé fáze tolik potřebného hlubokého spánku vůbec dostanete.

Co s tím? Nemáme pro vás řešení tohoto dilematu, protože neexistuje. Nezbývá vám, než opravdu krást ty chvilky a vydržet, než se dítěti ustálí režim. Pak to bude lepší, slibujeme! A určitě zejména v těch prvních dnech žádejte o pomoc muže nebo prostě někoho blízkého – ať vyrazí s kočárkem a vy běžte do hajan. A ne, žádné uklízení - spát běžte! Jinak si na sebe šijete bič dvojitých směn a ty kromě jakžtakž uklizeného bytu nikam nevedou. Leda k psychologovi.

30 osvědčených tipů, jak zvládnout šestinedělí: Odpočívejte, regenerujte a neodmítejte pomoc

POMOC: Předvídejte a připravte sebe i okolí

„Už dopředu si promyslete a rovnou také dohodněte jakousi síť pomoci, tedy kdo vám co a kdy přinese a s čím pomůže, abyste mohla v šestinedělí odpočívat a soustředila se na miminko. A žádné návštěvy, o které byste se musela nějak starat a vařit jim kafe! Na to bude čas později,“ doporučuje Veronika Štěchovská. Měla by být samozřejmost, že muž bude nápomocný, ale neuškodí o tom dopředu mluvit – rodiče budete oba, proto zejména v počátcích by vám měl odlehčit, jak to půjde.

„V České republice je uzákoněná takzvaná otcovská dovolená v délce čtrnácti dnů, která se může čerpat pouze v prvních šesti týdnech po porodu. To je ovšem dost málo oproti například Německu,“ upozorňuje Veronika Štěchovská a mluví o nutných systémových změnách, například o potřebě hrazených návštěv porodní asistentky v šestinedělí. Této iniciativě se u nás věnuje zejména projekt Ať můžou!, který podporuje komunitní porodní asistenci.

A věděla jste, že duly nepomáhají jen v těhotenství a u porodu? Existuje přímo i specializace poporodní dula, která se soustředí na podporu a pomoc ženám v poporodním období, především v šestinedělí, ale i později. Mnoho z nich je zároveň laktačními poradkyněmi, takže vám zároveň pomohou vyladit kojení.

6 největších výzev každé novopečené maminky. Jak si poradit se strachem a frustracemi?

Na stránkách České asociace dul najdete tuto charakteristiku: Poporodní dula ženě usnadňuje mnohdy náročný čas šestinedělí, podporuje ji a pomáhá, aby mohla dostatečně odpočívat a nabrat síly na další období mateřství. Přijímá každou ženu s pochopením takovou, jaká je, a trpělivě jí naslouchá. Poskytuje informace, jak o sebe během šestinedělí pečovat, jak se dobře stravovat a může třeba pro rodinu i uvařit, pokud si to žena přeje. Poradí s péčí o miminko, předává praktické informace a zkušenosti a může i s péčí o dítě pomoci. Poskytuje podporu při kojení. A může pomoci i se staršími dětmi, aby se žena mohla nerušeně věnovat novorozenému miminku, péči o sebe nebo si odpočinout.

Rozsah poskytovaných služeb se u jednotlivých dul může samozřejmě lišit, vždy záleží na tom, jak se spolu dohodnete. Ideální je, když zvážíte svoji situaci a už jako těhotná si najdete poporodní dulu. Můžete ji samozřejmě oslovit i během šestinedělí nebo také později po narození miminka.

S čím může poporodní dula pomoci?

  • Je ženě k dispozici podle jejích potřeb, vyslechne ji, prakticky pomůže, dělá ženě společnost.
  • Reflektuje se ženou její porod.
  • Zná současné trendy – kontaktní rodičovství, nošení v šátku, látkové pleny, bezplenkovou komunikační metodu.
  • Podporuje ženu v komunikaci s partnerem, širší rodinou i zdravotníky.
  • Předává informace a zkušenost, jak zvládnout sladění péče o miminko s potřebami starších sourozenců.
  • Po dohodě pomáhá se vším, co ženě přijde vhod: drobná pomoc s domácností, vaření a menší nákupy, pomoc se staršími dětmi.
  • Je schopna rozpoznat případné patologické psychické stavy, poskytnout kontakty na odborníky.

Zdroj: www.duly.cz

POROZUMĚNÍ: Mluvte a sdílejte

Ideálně s ženami, které jsou na tom podobně jako vy. Taky pozor na tzv. dokonalé matky, které se na nás valí hlavně z Instagramu, ale klidně i na dětském hřišti a cítí potřebu předávat své mateřské rady. I z médií se na nás hrnou informace, jak být lepší matkou. A pak se „normální máma“, tedy ta, která má občas mateřství plné kecky, může cítit nevýkonná, nedostačující.

Psycholožka a terapeutka Kateřina Kramolišová vede už sedmnáct let kurzy pro ženy zaměřené na ženská témata. Na nich se ukazuje, že mateřství je pro ženy jedno z nejtěžších témat - je v něm nejvíce tíživého mlčení o tom, jaká je skutečná pravda a jak ženy doopravdy mateřství prožívají. „Přestože jsme v podstatě ateistická společnost, ideál mateřství je stále odvozován od Panny Marie. Takže matka by měla být svatá. Měla by bezpodmínečně milovat, měla by se z mateřství radovat, měla by se cítit naplněná,“ vypočítává Kateřina Kramolišová.

Vytvořte si plán pro pohodové šestinedělí. Co radí porodní asistentky?

Tento obraz zesilují média, která používají obraz dokonalé matky hlavně v reklamě. Záběry zářících, usměvavých žen se zářícími a usměvavými dětmi se tak na nás valí ze všech stran.

 

ideál mateřství je u nás stále odvozován od Panny Marie. Takže matka by měla být svatá. Měla by bezpodmínečně milovat, radovat se  z mateřství a cítit se naplněná."

 

„A protože je tohle v naší kultuře pokládáno za normální, ženy, které tomuto ideálu nedostojí se považují za nenormální. Jenže takovému ideálu nedostojí nikdo! Přicházejí pocity nedostatečnosti, viny a výčitky. Žena myslí, že to není normální, a obvykle si to nechává pro sebe, čímž v sobě tyto pocity ještě posiluje. Snaží se pak dosáhnout nedosažitelného ideálu a může to dojít tak daleko, že je totálně vyčerpaná, nešťastná, sebepodceňující,“ popisuje častý scénář Kateřina Kramolišová.

Proto je důležité, aby maminky, obzvlášť ty čerstvé, měly možnost své stavy a myšlenky s někým sdílet. Tedy nejen to krásné, co bezpochyby mateřství provází, ale i to těžké. „Hlavně se o svých pocitech nebojte mluvit. Zapojte se do mateřských skupin na Facebooku, najděte si nejbližší mateřské nebo komunitní centrum, zkuste ženské kruhy… - tam všude můžete najít kamarádky, se kterými vás mimo jiné bude pojit i životní situace,“ uzavírá komunitní porodní asistentka Veronika Štěchovská.

Témata: Zdraví, Porod, Miminko, Dítě je na světě, Šestinedělí, Mateřství, Po porodu, Instagram, Matka, Spánek, Zdraví žen, Tělo, Porodní asistentka, Poporodní deprese, žena, dula, Česká asociace, Facebook, Německo, Rema, Česká republika, Veronika Štěchovská, Kulture, Panna Marie, Zdraví na Heureka.cz