Maminka.czŠestinedělí

30 osvědčených tipů, jak zvládnout šestinedělí: Odpočívejte, regenerujte a neodmítejte pomoc

Iva Petrovová 10.  1.  2025
I když vás na první týdny po porodu nikdo nepřipraví, pár věcí a rad vám je může usnadnit. Trable s kojením, trávením nebo malý nespavec vás pak tolik nezaskočí a brzy se s miminkem naladíte na stejnou vlnu. Protože přesně o tom šestinedělí je!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

JEŠTĚ PŘED PORODEM

1) Připravte se, že budete mít pořád hlad

Vaše tělo čeká velký výdej energie, tak si naplňte mrazák. Dlouze tažený vývar, který jen ohřejete, určitě oceníte.

2) Nachystejte místo, kde budete s miminkem trávit čas

Herečka a modelka Olga Plojhar Bursíková doporučuje: „Válení s miminkem v posteli je první týdny ta vůbec nejlepší aktivita, tak je fajn mít vše po ruce. Od jídla a pití pro sebe přes plenky a žínky pro miminko.“

VIDEO: Maminka v porodnici v Neratovicích: Tohle vás reálně čeká u porodu

3) Myslete na rekonvalescenci po porodu

Intimní hygienu vám usnadní sprška. Jde o speciální lahev, kterou naplníte vodou. Poslouží jako „cestovní bidet“. Hodit se bude už v porodnici.

4) Absolvujte kurz první pomoci 

Například on-line od MUDr. Michaly Knězkové. Co jsou febrilní křeče, co dělat při vdechnutí předmětu, jak resuscitovat miminko… Ideální samozřejmě bude, když poznatky z kurzu nikdy nebudete muset využít, ale je lepší se připravit na vše.

5) Pořiďte si deník na vzpomínky

Skvěle poslouží třeba První kroky od Tam & Zpět, kde každý den po dobu tří let odpovídáte na jednu otázku. Nezabere to příliš času a později se k odpovědím můžete vrátit společně.

Inkontinence po porodu se dá řešit za pomoci laseru. Lékařka vysvětlí jak

JAK VYZRÁT NA KOJENÍ?

6) Buďte trpělivá, když kojení nepůjde hned

Ze začátku to může být trochu věda, ale zkuste se uvolnit a napojit na miminko. „Kojte ideálně na požádání miminka – když začne hledat, mlaskat, probudí se a dává najevo, že chce sát,“ vysvětluje laktační poradkyně Simona Lazzari.

7) Kojení bolí?

Zkontrolujte techniku sání. Laktační poradkyně Simona Lazzari radí, jak na to: „Při kojení by dítě mělo mít rty vyhrnuté ven – pootevřete mu opatrně pusinku jemným tlakem dolů, prstem na bradičku, v rytmu pohybu sání, čímž docílíte většího úhlu v čelistním kloubu. Tehdy se bradavka s dvorcem posunou hlouběji do pusinky a jazyk přestane devastovat vaši bradavku.“

8) Ulevte si od bolesti prsů hydrogelovými obklady pro zklidnění 

Mezi maminkami je také velmi oblíbená lanolinová mast Purelan.

RETRO: Kojení v běhu času. Podívejte se na historické snímky, které zachycují intimní chvíle mezi matkou a dítětem

9) Kojte v noci

„Hladina prokojicího hormonu prolaktinu se nejlépe stimuluje v noci, a to přikládáním miminka nebo odsáváním odsávačkou,“ vypočítává Simona Lazzari.

10) Hodně pijte

Zařaďte i kojicí čaje a bylinky – zkuste benedikt lékařský a pískavici řecké seno. Pozor naopak na mátu nebo šalvěj, ty laktaci snižují.

TRÁVENÍ DÁ ZABRAT DÍTĚTI I MAMINCE

11) Berte koliky jako přirozenou součást vyzrávání gastrointestinálního traktu

„Snažte se vydržet, po třetím měsíci se miminku většinou uleví. Z léků může pomoct látka simethicon obsažená například v Espumisanu, Sabu či Balonixu MED,“ doporučuje pediatrička Tereza Sochorcová.

12) Využijte pozici „na tygříka“

Osvědčila se na prdíky a dětský pláč: dítě leží na předloktí rodiče, obličejem dolů. Hlavička by měla být výš než zadeček. Můžete v ní miminko držet hned v šestinedělí, ze začátku jen chvíli.

13) Zařaďte probiotika raději už od začátku

„Ať tělíčku, které si teprve na tenhle svět zvyká, trochu pomůžete ho strávit,“ radí herečka (a maminka) Olga Plojhar Bursíková. Vhodná jsou podle MUDr. Terezy Sochorcové ta s obsahem Lactobacillus reuteri, například BioGaia.

14) Masírujte bříško jemně po směru hodinových ručiček

Zkuste metodu I Love U, kdy masírujete ve tvaru písmen I, L a U. Začnete v levé spodní části bříška a rukou jakoby píšete obrácená písmenka.

15) Dávejte si pozor, co jíte

Když kojíte, vaše strava má na trávení miminka velký vliv. „Ideální jsou dlouze tažené vývary, polévky, zakysané mléčné výrobky, obiloviny, ryby, libové maso, dušená nenadýmavá zelenina (dýně, batáty, brambory, mrkev), za studena listová zelenina, fenykl, špenát a z ovoce jablka, hrušky, švestky, banán,“ radí laktační poradkyně Simona Lazzari. Naopak se vyhněte nedovařenému masu, sushi, tataráku, paštikám, vnitřnostem, nepasterizovaným mléčným produktům, houbám, většímu množství ořechů a citrusovým a exotickým plodům.

 

Pokud dítě v postýlce pláče, vyžaduje víc kontaktu. Chovejte ho, mazlete. nebojte se, nerozmazlíte ho.

 

CO KDYŽ VAŠE MIMINKO „NESPINKÁ JAKO MIMINKO“?

16) Nedivte se, když má novorozeně obrácený den a noc, ustálí se to

„Často se stává, že novorozenec spí více ve dne a méně v noci. Před osmým týdnem totiž nemá schopnost regulovat noční a denní spánek, a sice z důvodu nezralého cirkadiánního rytmu. Zkuste postupně regulovat jeho denní spánek a dohlížet na dostatečné krmení během dne. To ho rychleji naučí řídit svůj den a noc,“ radí spánková konzultantka Anna Ružičková.

Co jste možná nevěděli o spánku miminek? Tady je 10 chytrých tipů, aby děťátko dobře spalo

17) Nechte dítě spát, kde a jak mu to vyhovuje 

Pokud v postýlce pláče, vyžaduje zkrátka víc kontaktu. Chovejte ho, mazlete a zkuste šátek nebo nosítko – budete mít volné ruce a miminko ucítí vaši vůni, uslyší tlukot vašeho srdce a bude se cítit v bezpečí. Nebojte se, že děťátko rozmazlíte. V postýlce přece může spinkat později.

18) Sledujte, zda je děťátko dost unavené, ale ne přetažené

„Takto malá miminka jsou rychle přetažená a potom bývá těžké je uspat. Pozor ale také na to, abyste děťátko neukládala málo unavené, i to může způsobovat potíže při uspávání. V obou případech se stává, že miminko při ukládání hodně pláče, často to pak bývá zaměňováno za reflux či novorozeneckou koliku,“ vysvětluje spánková konzultantka Anna Ružičková.

19) Pusťte mrněti ke spaní bílý šum 

V děloze miminko neustále slyšelo nějaké zvuky, a najednou po něm chceme, aby spalo v tichu. Někteří rodiče nedají dopustit na bílý šum. „Ten pomáhá dětem, aby je zničehonic něco nevzbudilo. Na internetu najdete spoustu nahrávek, podobné zvuky vytvoříte i v domácnosti – poslouží vysavač, digestoř, větrák, mixér nebo naplno puštěná sprcha,“ doporučuje Anna Ružičková. Šum by měl mít maximálně 65 decibelů a být od postýlky zhruba 150 až 180 centimetrů.

POMOCNÍCI V PÉČI O MIMINKO

20) Dejte přednost přírodním materiálům

Maminka Silvia Dupkala radí: „Objevem pro mě byly bambusové plenky a osušky. Našla jsem je na Instagramu a hned si zamilovala, jak jsou heboučké. Používáme je už přes rok a půl – jako osušku, zavinovačku, podložku do hnízdečka, přikrývku do kočárku nebo postýlky. Těším se, že je letos vyzkoušíme i u moře.“

Hodiny u prsu ve dne v noci: Porodní asistentka radí, jak zvládnout kojicí maraton

21) Vyberte správný kojicí polštář

„Měl by být snadno tvarovatelný, lehký, s povlakem z bavlněného materiálu a pratelný, dostatečně velký, neklouzavý, s příjemnou vzdušnou výplní, ve které se dítě ani maminka nebudou přehřívat,“ doporučuje laktační poradkyně Simona Lazzari.

22) Nečekejte velkou interaktivitu

V prvních týdnech miminko nevyžaduje moc aktivit. Co ale můžete vyzkoušet brzy, jsou černobílé kontrastní kartičky. Uvidíte, že mrňouska zaujmou a bude je pozorovat. To samé platí o hrazdičce se zavěšenými hračkami.

23) Pečujte s láskou a s mírou 

„Malého jsme ze začátku nekoupali každý den, používala jsem proto na osvěžení aspoň květinovou vodu pro miminka od Purity Vision. Využívám ji dodnes při přebalování v kombinaci s perlanem. Zadeček se hezky očistí a nemusím používat chemické vlhčené ubrousky,“ říká maminka Silvia Dupkala. Při přebalování je velkým pomocníkem také měsíčková mast na opruzeniny od Weledy.

24) Pro svůj klid pořiďte do postýlky monitor dechu

Ten zaznamenává dech miminka a v případě problému spustí signál. Můžete na něj získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Ačkoli u mnoha věcí pro dítě platí, že je můžete mít z druhé ruky, u monitoru dechu se to příliš nedoporučuje. „Nevíte totiž, jak s ním bylo před vámi zacházeno a zda je citlivost snímací podložky stále taková, jaká by měla být u nového monitoru. Každý výrobce má určenou dobu, po kterou se může monitor používat,“ upozorňuje Anna Ružičková (@spanekmiminek).

 

první dny jsou těžší, to je norMální. Ale vězte, že Každý týden je jak sedmimílový krok, s každým je všechno lehčí a jako by to bylo i přirozenější…

 

S porodem se rodí i maminka, proto přísnost stranou

25) Odpočívejte, regenerujte

Protože to vaše tělo po porodu potřebuje nejvíc. „Dobré je nezapomenout i v rámci předporodní přípravy právě na období šestinedělí. Když se žena dopředu dozví o existenci poporodního blues – které je zcela normální, souvisí s výkyvy hormonů a přichází kolem třetího dne po porodu – může se na něj alespoň trochu připravit,“ říká psycholožka Lucie Miškóciová.

26) Vy a dítě jste na prvním místě, vše ostatní počká

„Je úplně normální, že první dny je těžké vyjít i jen na ulici. Tělo i emoce si žádají čas. Každý týden je jak sedmimílový krok, s každým je všechno lehčí a jako by to bylo i přirozenější. Dopřejte si času a klidu, kolik si vaše tělo a mysl žádají. Tělu trvalo devět měsíců se na miminko připravit, dejte mu minimálně tolik času i na cestě zpět,“ říká maminka roční Lotty Olga Plojhar Bursíková.

Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství

Nejste v tom sama – tak v tom sama NEBUĎTE!

27) Neodmítejte pomoc

„Mám tendence být nadčlověk a všechno zvládat sama. Ale děti potřebují šťastnou, pohodovou mámu! Když se proto někdo nabídne s pomocí, naučte se ji jako já přijmout a udělat si kávu nebo si dopřát relaxační sprchu. Uleví se vám fyzicky a ulevíte i mysli,“ radí modelka a maminka Hana Vágnerová.

28) Uvědomte si, zda (ne)chcete společnost

„Pokud vám dělají lidé okolo dobře, řekněte si o ně. Jestli chcete radši klid pro seznamování se s miminkem, řekněte to také. Nejdůležitější jste teď vy dva. Babičky, dědečkové a tetičky by měli vaše přání respektovat. Obklopte se jen tím, co vám dělá dobře. Není nad spřízněnou duši, která s vámi o mateřství bude upřímně mluvit,“ radí psycholožka Lucie Miškóciová.

29) Připusťte si, že máte jen dvě ruce

Tip pro maminky dvojčátek od modelky Hany Vágnerové, maminky Julinky a Kájíka: „Nejdůležitější je si uvědomit, že nemáte dva páry rukou a že nejde se rozkrojit a vždy ukonejšit nebo nakrmit obě miminka naráz, pokud nekojíte v tandemu. A nevyčítat si to! Já si miminka střídám, když mi to dovolí – na přebalování, na mazlení, na povídání. Skutečně si uvědomit, že jsem jedna máma a mám dvě děti, mi moc pomohlo.“

30) Zkuste najít další maminky

Vše pak prožíváte společně, radosti i starosti. Protože vězte, že cokoli zrovna teď pociťujete, v tom nejste sama! „Bohužel si o náročnějších stránkách mateřství ženy stále navzájem málo říkají. Pak mají pocit, že jsou samy, které jsou ‚divné‘ a ‚nezvládají to‘. Ale když jedna mluvit začne, druhá, třetí a čtvrtá se mnohdy přidají. Sdílení je úlevné. V některých městech se pravidelně pořádají podpůrná setkání pro ženy. Něco podobného funguje i on-line,“ radí Lucie Miškóciová, která založila podpůrnou skupinu na Facebooku s názvem Nadechni se, mami.

Témata: Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Po porodu, Miminko, Instagram, Šestinedělí, Kojení, citlivost, maraton, písmenka, vzpomínky, Michala Knězková, Trávení, Lucie Miškóciová, Seno, Stejná vlna, Neratov, Purity Vision, Simon Lazzari, Saba, Mára, Hana Vágnerová, BioGaia, Internet