Maminka.czNovorozenec

32 % českých dětí má zkušenost s dietou

Celkem 68 % dětí ve věku od 6 do 16 let se domnívá, že se stravuje zdravě, pouze 7 % dětí vůbec nesnídá. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu edukačního projektu Žij zdravě Všeobecné zdravotní pojišťovny, ve kterém odpovídalo 1 972 dětí ze základních škol po celé České republice v červnu a říjnu letošního roku. Jedná se o významný posun oproti roku 2008, kdy 24 % dětí přiznalo, že vůbec nesnídá. Dalších 50 %  pak souhlasilo s tvrzením, že nejí zdravě.
30. 12. 2011
32 % českých dětí má zkušenost s dietou

Z průzkumu dále vyplynulo, že 22 % dětí se domnívá, že má nadváhu, přičemž 32 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu. Pokud tato data porovnáme s tímtéž průzkumem z roku 2010, je zde patrný výrazný posun. Před rokem řešilo dietu neuvěřitelných 39 % dotazovaných dětí! „Často vidím, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varuje doktorka Jitka Kytnarová z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.

Zajímavý je také posun v oblibě konkrétních jídel. Zatímco v předchozích letech suverénně vítězila u českých dětí pizza, v posledních dvou průzkumech volí děti jako nejoblíbenější kuchyni klasická česká jídla. Zájem o fastfoody klesl o 15 %.„Je patrné, že intenzivní edukace dětí a prevence funguje a je to správná cesta. Jsem ráda, že se nám daří díky Preventivnímu projektu Žij zdravě a Jízdám kuchařů YesNeYes po českých základních školách pozitivně motivovat děti k zdravému životnímu stylu,“říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí a interní komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V rámci projektu se také zdůrazňuje, že i hýbat se může být zábavné. Zdá se ale, že to české děti již vědí. Oproti roku 2008 klesl počet nesportovců o 8 % a významně se zkracuje i čas strávený u počítače. Zatímco v roce 2008 trávilo více než dvě hodiny denně u počítače 64 % dotazovaných dětí, dnes je to pouhých 25 %.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu
Pojďte ven s Maminkou. Sejdeme se v neděli po obědě v parku na Pankráci
Generace Y: Dnešní puberťáci se chtějí hlavně bavit, ale rozumíte jim?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu