Maminka.czUltrazvukové vyšetření

3D a 4D ultrazvuk: Je nutnost, nebo jen trend? A co všechno lékař zjistí?

Tereza Víchová 8.  6.  2020
Máme pocit, že se díky němu dozvíme o miminku všechno a navrch nám předá ideální 3D obrázek našeho dítěte v děloze. Ultrazvuková vyšetření provázejí celé vaše těhotenství. Zjistí lékař opravdu maximum?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sotva najdete na těhotenském testu dvě čárky, už netrpělivě vyhlížíte datum, na kdy jste se objednala do ordinace gynekologa. A těšíte se na první „tlukot“ srdíčka a typický šedý obrázek, který vás samozřejmě dojme k slzám. Ambulance gynekologů jsou ultrazvukovými přístroji vybaveny už běžně. Ke svému lékaři chodíte od puberty a o čemkoli pochybovat vás ani nenapadne. To je logický přístup. Podle vedoucí lékařky oddělení fetální medicíny pražské kliniky Gennet Dagmar Smetanové by měl právě váš lékař zvážit, zda veškerou péči o vaše těhotenství bude provádět sám. „Ženy, které ke svému gynekologovi chodí roky, mu samozřejmě důvěřují. On sám pak ví, zda je dostatečně kompetentní, aby všechna ultrazvuková vyšetření prováděl sám, nebo zda má ženu odeslat do screeningového centra. Tady bývají ultrazvuky vyšší třídy a kvalita vyšetření by měla být zaručená,“ říká lékařka. 

Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?

Papír na odbornost 

Být v něčích rukou třeba nemusí úplně vyhovovat vám, a tak byste se ráda zeptala na odbornost lékaře v oblasti ultrazvukového vyšetření. Bohužel, speciální „diplom“ vám nemusí předložit nikdo. Podle Dagmar Smetanové neexistuje povinnost mít oprávnění k provádění důležitého prvotrimestrálního screeningu. Ale ten je zásadní z hlediska datace termínu porodu i zjišťování rizika vrozených vývojových vad. „Existuje certifikace, ale nikoli česká,“ upřesňuje lékařka.

„Na stránkách Fetal Medicine Foundation se dají nalézt jména lékařů z celé Evropy, tedy i z Česka, kteří touto certifikací prošli. Jinak se samozřejmě dělají různá školení a kurzy, například v rámci fakultních nemocnic nebo specializovaných klinik.“ Po „něčem“ se tedy ptát můžete. Ale tak jako v mnoha oblastech i tady platí, že certifikát vám tu nej péči zajistit nemusí a naopak. 
„Když lékař certifikaci nemá, neznamená to, že ultrazvukové vyšetření dělat neumí. Umí, a třeba i velmi kvalitní,“ doplňuje Dagmar Smetanová. „Rozhodnutí, zda ultrazvuková vyšetření u těhotné provede sám, nebo je přenechá specializovanému pracovišti, tedy vždy závisí na konkrétním gynekologovi a jeho posouzení vlastní erudice a přístrojovém vybavení.“ 

ULTRAZVUK 3D A 4D hlavně pro potěšení 

  • 3D a 4D ultrazvuk je tu především pro nás, budoucí rodiče, kteří touží po videu nebo fotce svého nenarozeného dítěte. 
  • V rutinním vyšetřování jej lékaři příliš nepotřebují, 3D a 4D zobrazení může ale pomoci k upřesnění či rozšíření diagnostiky některých orgánových vrozených vad. 
  • Významné místo má také v gynekologii. 
  • Na 3D a 4D ultrazvuk se objednávejte po 24. týdnu, tehdy jsou pro něj optimální akustické podmínky. 
  • Vždy ale počítejte s tím, že obrázek jako z knihy dostat nemusíte, záleží na aktuálních podmínkách, poloze miminka atd. 

Praxe dělá mistra 

Máte-li ke svému gynekologovi důvěru, což je i obvyklý stav, můžete se tedy plně svěřit do jeho rukou. Pokud byste třeba jen trochu váhala, uvažujte nad dalšími faktory: prvním z nich je „obyčejná“ praxe. Pokud má váš gynekolog běžně ambulanci plnou těhotných, určitě ho praxe naučila vidět toho opravdu hodně. „Když lékař dělá ultrazvukové vyšetření intenzivně a delší dobu, má výrazně vycvičenější oči a širší znalosti než třeba jiný jeho kolega. V tomto smyslu je samozřejmě největší jistota ve specializovaných screeningových centrech nebo ve fakultních nemocnicích, kde jsou odborníci, kteří se na ultrazvuková vyšetření v těhotenství specializují. Je to jako s čímkoli jiným v medicíně a praxe je zásadní,“ dodává Dagmar Smetanová. 

Právnička nechala praxe. Teď maluje snímky z ultrazvuku a má úspěch

Kvalita přístroje i vaše tělo 

I to hraje ve vašem těhotenství a jeho vyšetřeních důležitou roli. Ultrazvuk je přístroj. A samozřejmě je rozdíl, zda je to přístroj v hodnotě několika stovek tisíc, nebo několika milionů korun. „Ke kvalitnímu vyšetření je potřeba i jistá míra technického nadání,“ objasňuje Dagmar Smetanová. „Jen tak se z ultrazvuku vyzíská maximum toho, co umí.“

Další položku na seznamu „kvality ultrazvukového vyšetření“ pak představuje překvapivě i vaše tělo. Princip fungování přístroje je totiž následující: Ultrazvuk je mechanické vlnění, které se šíří tkáněmi těla. Na rozhraních různých tkání se částečně vrací zpět. Jak kvalitní obraz lékař získá, je mimo jiné ovlivněné akustickými podmínkami, které jsou dané typem tkání a hloubkou, ve které vyšetřuje – například tedy charakterem a výškou podkoží. „U maminky, která je silnější postavy, může v důsledku zhoršení akustických podmínek dojít ke snížení záchytnosti vrozených vývojových vad,“ říká Dagmar Smetanová. 

Ultrazvuk: Kolikrát vás v těhotenství čeká a co všechno zjistí?

„Svou roli hraje i charakter podkoží, například jizvy po předchozích operacích, ale i poloha dítěte v děloze nebo počet plodů. A tak někdy nastanou potíže se zobrazením překvapivě i u štíhlých žen.“ Speciální kategorií jsou pak ženy po liposukci břicha. „Pokud ženě odsávali z břicha tuk, v podkoží jsou drobné jizvičky, které způsobují odrazy – jakýsi závoj, který zhoršuje kvalitu vyšetření,“ dodává lékařka.

Aspoň jedno „velké“ vyšetření

„Osobně si myslím, že by si každá žena v těhotenství zasloužila aspoň jedno podrobné ultrazvukové vyšetření ve specializovaném centru,“ shrnuje Dagmar Smetanová. „V rámci prvotrimestrálního screeningu se datuje těhotenství, screenují se rizika vrozených vývojových vad, ale i těhotenské komplikace. Například riziko vysokého tlaku, předčasného porodu, poruch růstu plodu,“ udává lékařka důvody, proč byste měla pečlivě volit, komu se svěříte do péče. Druhý podrobný ultrazvuk ve dvacátém týdnu pak umí především odhalit možné orgánové vady u miminka. I tady je tedy kvalita přístroje a erudice lékaře zásadní.

Váháte, jak se zachovat? Vzhledem k tomu, že třeba prvotrimestrální screening není hrazený zdravotními pojišťovnami, můžete tu konat na vlastní pěst. A objednat se sama do specializovaného centra, žádné doporučení k tomu totiž nepotřebujete. 

Zodpovědná za oba 

„Běžně k nám chodí i těhotné ze svého vlastního přesvědčení,“ potvrzuje Dagmar Smetanová. „Vyšetření stojí 1100 korun, na různých pracovištích se cena může lišit.“ Pokud se tedy chcete vrhnout do samostatné těhotenské „akce ultrazvuk“, zkontrolujte si ceníky vybraného pracoviště a také termíny, kdy je třeba se objednat, aby nebyly výsledky zkreslené. A často zpětně po zaplacení vyšetření můžete získat z výhodných balíčků zdravotních pojišťoven příspěvek a ulevit tak peněžence (která dostane za pár týdnů s miminkem stejně dost zabrat).

To není apríl! Miminko při ultrazvuku „zatleskalo“ svým rodičům

„Často se ale třeba k nám do Gennetu dostávají i ženy, jejichž gynekolog se speciálním ultrazvukovým vyšetřením zabývat nechce, nespecializuje se na něj,“ říká dále Dagmar Smetanová. „Je to také samozřejmě velká zodpovědnost. 
Přesto ultrazvukové vyšetření nemůže vyloučit všechna onemocnění miminka, všechno se v těhotenství zjistit nedá. Pro mnohé lékaře je tak příznivější, když tento druh ‚servisu‘ v těhotenství udělá specializované centrum,“ dodává. Do velkých center se také dostávají na doporučení pacientky, které mají nějakou genetickou zátěž v rodině nebo osobní anamnéze. A třeba také váš lékař po vyšetření v ambulanci chce raději ultrazvukový nález konzultovat na vyšším pracovišti. 

Kluk, nebo holka: jak se vyvíjejí pohlavní orgány miminka

Budoucnost ultrazvuku 

Těhotenství žen provází už několik desítek let. Pro maminky znamená přístroj hlavně možnost vidět své miminko, ještě než se narodí. A také to, že nám prozradí holčičku nebo kluka. Pro lékaře je ultrazvuk nezastupitelný diagnostický pomocník, který umí spočítat lecjaké riziko a vyloučit řadu komplikací nebo vad. Nikdy nestanoví všechno, i když zejména v oblasti screeningu a diagnostiky vad chromozomů letí podle Dagmar Smetanové věda vpřed. 

„V oblasti vyhledávání orgánových vývojových vad toho víme už opravdu hodně. Myslím, že takový pokrok, jako v uplynulých dvaceti letech, tady již nebude a zdokonalování zobrazování bude pokračovat pomaleji než dosud,“ uzavírá lékařka. 

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální červnové číslo si můžete koupit si na www.ikiosek.cz/maminka. Tam si můžete objednat i předplatné s dárkem.

Témata: Těhotenství, Miminko, Praktické rady, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Ultrazvukové vyšetření, Vyšetření, GENNET, Smetanová, Ultrazvuk, Certifikace, JEN, Přístroj, Lékařka, Evropa, Vývojová vada, Gynekolog, Česká republika, Rozšíření, Vada