Maminka.czHry pro děti

4 hry pro sychravé dny: Vystačíte si i s usušeným prádlem!

Sychravých podzimních dnů přibývá, a hodin, které stráví malí raubíři na hříštích naopak ubývá. Pojďme vypnout televizi a přečkat občasnou „vycházkovou krizi“ pomocí jednoduchých her, ke kterým rozhodně nebudete potřebovat nic speciálního.
26. 9. 2013
4 hry pro sychravé dny: Vystačíte si i s usušeným prádlem!

4 jednoduché domácí hry hravě zvládne většina „tříletků“, ale můžete je klidně vyzkoušet i s o něco mladšími dětmi. K zábavným hříčkám nepotřebujete žádné speciální náčiní, přesto tyto osvědčené hry děti baví a vyžadují jejich opakování. Navíc u dětí nenásilně rozvíjí motorické schopnosti, dále například pozornost a koncentraci na danou činnost, koordinaci atd.

Dětem tak dáte zakusit nejen radost ze hry, ale třeba i pocit vítězství a úspěchu, nebo se naopak budou nuceni vyrovnat (s vaší podporou) s chvilkovým neúspěchem či prohrou.

1. Hra: Velké prádlo

potřebujete:velkou kopu vypraného a usušeného prádla ze šňůry

Hra je jednoduchá a lze ji různě modifikovat dle schopností dítěte i vaší nápaditosti. Její výhodou je, že mrňouskovi dává pocit důležitosti, vždyť vám pomáhá! Velkou kopu čistého vypraného prádla dejte doprostřed místnosti na zem. Prádlo pak s dítětem třiďte nejprve dle barev (červená, bílá, modrá apod.), pak třeba dle tvaru (ponožky, kalhoty, pleny), pak třeba podle toho, komu z rodiny patří (máma, táta, sestřička nebo bráška).

2. Hra: Kde je muzika?

potřebujete:hračku, která vydává zvuk – nejlépe hraje nějakou melodii

Hlavní pomůckou je v této hře hrací hračka, kterou lze zapnout a pak někam schovat (dítě chvilku čeká v jiné místnosti). Zapnutou hrací hračku schováte, pak zavoláte dítě, které ji po zvuku hledá. Pokud je toho dítko schopné, lze si role vyměnit! Vy jdete za dveře, dítě schovává – a to je teprve legrace!

3. Hra: Kam se schoval bonbónek?

potřebujete: bonbóny či malé sladkosti dle věku dítěte (lze použít např. i kousky sušeného ovoce)

Maminky pamětnice si možná vzpomenou na „velmi hazardní“ pouliční hru zvanou skořápky. Hra „Kam se schoval bonbónek“ je jen jednou ze skořápkových variací. S malým hráčem si sednete naproti sobě ke stolu či na zem, připravíte si 2 – 3 stejné kelímky, pod jeden schováte maličkou sladkost a poté začnete s obrácenými kelímky pomaličku hýbat. Úkolem hráče je pozorovat, a hlavně si zapamatovat, pod který kelímek jste sladkost ukryla. Pokud uhádne, bude po zásluze odměněn! Hra se stává o mnoho lehčí, pokud budou mít kelímky rozdílné barvy či vzory.

4. Hra: Provazochodec

potřebujete:barevnou lepicí pásku, která jde dobře odlepit

Hru můžete hrát na koberci i linu, jen je nutné mít dostatek volného a bezpečného prostoru. Na koberec či lino nalepíme dlouhou lepicí pásku a malý provazochodec se po ní pokusí přejít. Jestliže zvládne rovnou čáru, můžeme „provaz“ lepit do zatáček. Pro zvýšení napětí můžeme okolo čáry poházet plyšáky, na které nesmí dítko šlápnout, natož spadnout, vždyť by je to nebolelo! Variant má tato hra nepřeberně, šikulky mohou navíc cosi přenášet, větší děti skákat po jedné noze apod.

Témata: Děti, Hry pro děti
Mohlo by vás zajímat
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu