[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O nejrůznější infekce není mezi předškoláky a školáky nouze a potýkáte se s nimi nejspíše opakovaně, jelikož si je děti mezi sebou „předávají“. Jsou spolu denně v intenzivním kontaktu, půjčují si pastelky a hračky, dávají ochutnávat svačiny, sdílejí umývárnu a toalety, ne vždy si poctivě myjí ruce a tak dále. Zná to každý rodič: Ráno odvedete do třídy zdravého potomka a odpoledne si přijdete vyzvednout maroda. Nekontrolované šíření virů a bakterií, které jsou zdrojem běžných dětských nemocí, je rizikem zejména pro děti v mladším školním věku. Jejich imunitní systém totiž stále ještě dozrává.
Jde o infekční onemocnění horních dýchacích cest, které postihuje nejvíce sliznici nosu a extrémně rychle a snadno se šíří. Způsobuje ho nejčastěji nákaza tzv. rhinovirem. Mezi hlavní symptomy patří kromě rýmy také bolest v krku, kašel, bolest hlavy a zvýšená teplota nebo vysoká horečka. Na co dávat pozor? Nákaza se šíří tzv. kapénkami, člověk tedy může přijít do kontaktu s virem prakticky kdekoli.
Dbejte na to, aby si dítě co nejčastěji umývalo ruce, a poraďte, aby se pokusilo co nejméně dotýkat rukama očí, pusy a nosu. Tím se viry nejsnadněji dostanou do organismu. Posilujte imunitu potomka, hlídejte, aby měl dostatek spánku, odpočíval, zdravě se stravoval a pravidelně hýbal, nejlépe na čerstvém vzduchu. Skvělou prevencí nachlazení je také saunování, zkuste ho společně.
V případě malých dětí jde o poměrně rozšířenou infekční nákazu, která je způsobena kmenem bakterií zvaným streptokok skupiny A. Šíří se vzduchem, tzv. kapénkami, tedy stačí, aby někdo v okolí kýchl nebo zakašlal. Nakazit se je možné rovněž dotykem (kliky od dveří, baterie u umývadla…), pokud si pak bezmyšlenkovitě sáhneme do oka nebo na ústa. Malý pacient si může stěžovat na bolest v krku nebo hlavy, může mít vysokou horečku, výrazně oteklé mandle, kožní vyrážku, trpět nevolností a zvracením. Objevit se mohou malé červené skvrnky v zadní části úst. Mezi infekce způsobené streptokoky patří mj. spála a spálová angína, zánět hltanu i například močových cest.
Na co dávat pozor? Naučte dítě, aby bylo extrémně opatrné, pokud jde o sdílení a půjčování vlastních věcí kamarádům a spolužákům, kteří kašlou nebo kýchají, a během školního dne si často odběhlo umýt ruce mýdlem.
Gastroenteritida, nepříjemnost známá spíše jako střevní nebo žaludeční chřipka, je akutním zánětem, který může vést k průjmu a zvracení. Doprovází ho zpravidla horečka, křeče v břiše a celková schvácenost. Gastroenteritida může být způsobena bakteriemi, viry nebo parazity. Co je nejdůležitější? Uložit postiženého do postele, udržovat ho v klidu a dbát na dostatečný pitný režim. Rychle totiž hrozí dehydratace organismu. Hlídejte, aby vyčerpaný marod pil hodně vody, slabého čaje nebo rehydratačního roztoku (seženete v lékárně).
Na co dávat pozor? Nejlepší způsob, jak zabránit žaludečním a střevním infekcím, je dohlížet a zdůrazňovat co nejčastější mytí rukou a dodržování pravidel osobní hygieny. A zabránit úzkému kontaktu s lidmi, u kterých infekce již propukla. Kdy se raději obrátit na pediatra? Určitě v případě, že se objeví potíže s dýcháním, déle než tři dny trvající nechutenství, horečka překročí 39 stupňů a neklesá a když máte podezření na dehydrataci. Její příznaky jsou žádná nebo tmavě žlutá moč, sucho v ústech, malátnost, bolest hlavy.
Nebo také odborně konjunktivitida, je vysoce infekční onemocnění očních spojivek. Jde o zánět průhledné membrány, která zakrývá bílou část oční bulvy a vnitřní povrch víčka. Toto běžné oční onemocnění může být způsobeno bakteriální nebo virovou infekcí, alergiemi, znečišťujícími látkami, jako je kouř, chemikáliemi v kosmetice nebo chlorem v bazénech. Dítě si může stěžovat na podráždění očí, pálení nebo citlivost na světlo, objevuje se hnisavý výtok, víčka jsou oteklá a oči zarudlé (odtud také výraz „růžové oko“). Nástup infekce je obvykle velmi rychlý, nemoc je bolestivá. Proto určitě zajděte k lékaři, který vám předepíše vhodné přípravky pro úlevu. Na co dávat pozor? Zánět spojivek se snadno přenáší z jednoho člověka na druhého (přímým kontaktem a dotykem). Proto by dítě mělo zůstat v domácím léčení, dokud bude „nakažlivé“. Zdůrazňujte potomkům, aby se, pokud možno, nedotýkali očí, nosu a úst a co nejčastěji si důkladně myli ruce.