Maminka.czDěti a nemoci

4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně?

Simona Procházková 30.  5.  2021
Zdroj: Istock
4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně? | Zdroj: Istock
Připadá vám, že neuplyne snad ani měsíc, aby děti „nechytily“ nějaký bacil? Uplynulá doba byla sice především „o covidu“, ale další dětské bacily se nevzdaly a návrat dětí do školních zařízení je pro ně výzva. S některými nemocemi můžete téměř jistě počítat. Které to jsou a jak si s nimi poradit?

O nejrůznější infekce není mezi předškoláky a školáky nouze a potýkáte se s nimi nejspíše opakovaně, jelikož si je děti mezi sebou „předávají“. Jsou spolu denně v intenzivním kontaktu, půjčují si pastelky a hračky, dávají ochutnávat svačiny, sdílejí umývárnu a toalety, ne vždy si poctivě myjí ruce a tak dále. Zná to každý rodič: Ráno odvedete do třídy zdravého potomka a odpoledne si přijdete vyzvednout maroda. Nekontrolované šíření virů a bakterií, které jsou zdrojem běžných dětských nemocí, je rizikem zejména pro děti v mladším školním věku. Jejich imunitní systém totiž stále ještě dozrává.

VIDEO: Tahle žena funguje jako dočasná máma. Její náručí prošly desítky miminek

Rýma a nachlazení

Jde o infekční onemocnění horních dýchacích cest, které postihuje nejvíce sliznici nosu a extrémně rychle a snadno se šíří. Způsobuje ho nejčastěji nákaza tzv. rhinovirem. Mezi hlavní symptomy patří kromě rýmy také bolest v krku, kašel, bolest hlavy a zvýšená teplota nebo vysoká horečka. Na co dávat pozor? Nákaza se šíří tzv. kapénkami, člověk tedy může přijít do kontaktu s virem prakticky kdekoli.

Dbejte na to, aby si dítě co nejčastěji umývalo ruce, a poraďte, aby se pokusilo co nejméně dotýkat rukama očí, pusy a nosu. Tím se viry nejsnadněji dostanou do organismu. Posilujte imunitu potomka, hlídejte, aby měl dostatek spánku, odpočíval, zdravě se stravoval a pravidelně hýbal, nejlépe na čerstvém vzduchu. Skvělou prevencí nachlazení je také saunování, zkuste ho společně.

Streptokoková infekce

V případě malých dětí jde o poměrně rozšířenou infekční nákazu, která je způsobena kmenem bakterií zvaným streptokok skupiny A. Šíří se vzduchem, tzv. kapénkami, tedy stačí, aby někdo v okolí kýchl nebo zakašlal. Nakazit se je možné rovněž dotykem (kliky od dveří, baterie u umývadla…), pokud si pak bezmyšlenkovitě sáhneme do oka nebo na ústa. Malý pacient si může stěžovat na bolest v krku nebo hlavy, může mít vysokou horečku, výrazně oteklé mandle, kožní vyrážku, trpět nevolností a zvracením. Objevit se mohou malé červené skvrnky v zadní části úst. Mezi infekce způsobené streptokoky patří mj. spála a spálová angína, zánět hltanu i například močových cest.

Na co dávat pozor? Naučte dítě, aby bylo extrémně opatrné, pokud jde o sdílení a půjčování vlastních věcí kamarádům a spolužákům, kteří kašlou nebo kýchají, a během školního dne si často odběhlo umýt ruce mýdlem.

Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším

Střevní chřipka

Gastroenteritida, nepříjemnost známá spíše jako střevní nebo žaludeční chřipka, je akutním zánětem, který může vést k průjmu a zvracení. Doprovází ho zpravidla horečka, křeče v břiše a celková schvácenost. Gastroenteritida může být způsobena bakteriemi, viry nebo parazity. Co je nejdůležitější? Uložit postiženého do postele, udržovat ho v klidu a dbát na dostatečný pitný režim. Rychle totiž hrozí dehydratace organismu. Hlídejte, aby vyčerpaný marod pil hodně vody, slabého čaje nebo rehydratačního roztoku (seženete v lékárně).

Na co dávat pozor? Nejlepší způsob, jak zabránit žaludečním a střevním infekcím, je dohlížet a zdůrazňovat co nejčastější mytí rukou a dodržování pravidel osobní hygieny. A zabránit úzkému kontaktu s lidmi, u kterých infekce již propukla. Kdy se raději obrátit na pediatra? Určitě v případě, že se objeví potíže s dýcháním, déle než tři dny trvající nechutenství, horečka překročí 39 stupňů a neklesá a když máte podezření na dehydrataci. Její příznaky jsou žádná nebo tmavě žlutá moč, sucho v ústech, malátnost, bolest hlavy.

Zánět spojivek u dětí se nevyplatí podceňovat. Jak ho poznáte a kdy vyrazit k lékaři?

Zánět spojivek

Nebo také odborně konjunktivitida, je vysoce infekční onemocnění očních spojivek. Jde o zánět průhledné membrány, která zakrývá bílou část oční bulvy a vnitřní povrch víčka. Toto běžné oční onemocnění může být způsobeno bakteriální nebo virovou infekcí, alergiemi, znečišťujícími látkami, jako je kouř, chemikáliemi v kosmetice nebo chlorem v bazénech. Dítě si může stěžovat na podráždění očí, pálení nebo citlivost na světlo, objevuje se hnisavý výtok, víčka jsou oteklá a oči zarudlé (odtud také výraz „růžové oko“). Nástup infekce je obvykle velmi rychlý, nemoc je bolestivá. Proto určitě zajděte k lékaři, který vám předepíše vhodné přípravky pro úlevu. Na co dávat pozor? Zánět spojivek se snadno přenáší z jednoho člověka na druhého (přímým kontaktem a dotykem). Proto by dítě mělo zůstat v domácím léčení, dokud bude „nakažlivé“. Zdůrazňujte potomkům, aby se, pokud možno, nedotýkali očí, nosu a úst a co nejčastěji si důkladně myli  ruce.

Pozor, klíšťata začínají útočit! Jak chránit sebe i děti?
Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste
Plané neštovice: Nenechávejte děti nakazit od kamaráda!
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Praktické rady, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Horečka, Vir, Covid, Ústa, Bacil, Infekce, Bakterie
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle byste měli říkat svým dětem. Věty, které dokážou zázraky!
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus