Maminka.czDěti a nemoci

4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně?

Simona Procházková 30.  5.  2021
Zdroj: Istock
4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně? | Zdroj: Istock
Připadá vám, že neuplyne snad ani měsíc, aby děti „nechytily“ nějaký bacil? Uplynulá doba byla sice především „o covidu“, ale další dětské bacily se nevzdaly a návrat dětí do školních zařízení je pro ně výzva. S některými nemocemi můžete téměř jistě počítat. Které to jsou a jak si s nimi poradit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

O nejrůznější infekce není mezi předškoláky a školáky nouze a potýkáte se s nimi nejspíše opakovaně, jelikož si je děti mezi sebou „předávají“. Jsou spolu denně v intenzivním kontaktu, půjčují si pastelky a hračky, dávají ochutnávat svačiny, sdílejí umývárnu a toalety, ne vždy si poctivě myjí ruce a tak dále. Zná to každý rodič: Ráno odvedete do třídy zdravého potomka a odpoledne si přijdete vyzvednout maroda. Nekontrolované šíření virů a bakterií, které jsou zdrojem běžných dětských nemocí, je rizikem zejména pro děti v mladším školním věku. Jejich imunitní systém totiž stále ještě dozrává.

VIDEO: Tahle žena funguje jako dočasná máma. Její náručí prošly desítky miminek

Rýma a nachlazení

Jde o infekční onemocnění horních dýchacích cest, které postihuje nejvíce sliznici nosu a extrémně rychle a snadno se šíří. Způsobuje ho nejčastěji nákaza tzv. rhinovirem. Mezi hlavní symptomy patří kromě rýmy také bolest v krku, kašel, bolest hlavy a zvýšená teplota nebo vysoká horečka. Na co dávat pozor? Nákaza se šíří tzv. kapénkami, člověk tedy může přijít do kontaktu s virem prakticky kdekoli.

Dbejte na to, aby si dítě co nejčastěji umývalo ruce, a poraďte, aby se pokusilo co nejméně dotýkat rukama očí, pusy a nosu. Tím se viry nejsnadněji dostanou do organismu. Posilujte imunitu potomka, hlídejte, aby měl dostatek spánku, odpočíval, zdravě se stravoval a pravidelně hýbal, nejlépe na čerstvém vzduchu. Skvělou prevencí nachlazení je také saunování, zkuste ho společně.

Streptokoková infekce

V případě malých dětí jde o poměrně rozšířenou infekční nákazu, která je způsobena kmenem bakterií zvaným streptokok skupiny A. Šíří se vzduchem, tzv. kapénkami, tedy stačí, aby někdo v okolí kýchl nebo zakašlal. Nakazit se je možné rovněž dotykem (kliky od dveří, baterie u umývadla…), pokud si pak bezmyšlenkovitě sáhneme do oka nebo na ústa. Malý pacient si může stěžovat na bolest v krku nebo hlavy, může mít vysokou horečku, výrazně oteklé mandle, kožní vyrážku, trpět nevolností a zvracením. Objevit se mohou malé červené skvrnky v zadní části úst. Mezi infekce způsobené streptokoky patří mj. spála a spálová angína, zánět hltanu i například močových cest.

Na co dávat pozor? Naučte dítě, aby bylo extrémně opatrné, pokud jde o sdílení a půjčování vlastních věcí kamarádům a spolužákům, kteří kašlou nebo kýchají, a během školního dne si často odběhlo umýt ruce mýdlem.

Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším

Střevní chřipka

Gastroenteritida, nepříjemnost známá spíše jako střevní nebo žaludeční chřipka, je akutním zánětem, který může vést k průjmu a zvracení. Doprovází ho zpravidla horečka, křeče v břiše a celková schvácenost. Gastroenteritida může být způsobena bakteriemi, viry nebo parazity. Co je nejdůležitější? Uložit postiženého do postele, udržovat ho v klidu a dbát na dostatečný pitný režim. Rychle totiž hrozí dehydratace organismu. Hlídejte, aby vyčerpaný marod pil hodně vody, slabého čaje nebo rehydratačního roztoku (seženete v lékárně).

Na co dávat pozor? Nejlepší způsob, jak zabránit žaludečním a střevním infekcím, je dohlížet a zdůrazňovat co nejčastější mytí rukou a dodržování pravidel osobní hygieny. A zabránit úzkému kontaktu s lidmi, u kterých infekce již propukla. Kdy se raději obrátit na pediatra? Určitě v případě, že se objeví potíže s dýcháním, déle než tři dny trvající nechutenství, horečka překročí 39 stupňů a neklesá a když máte podezření na dehydrataci. Její příznaky jsou žádná nebo tmavě žlutá moč, sucho v ústech, malátnost, bolest hlavy.

Zánět spojivek u dětí se nevyplatí podceňovat. Jak ho poznáte a kdy vyrazit k lékaři?

Zánět spojivek

Nebo také odborně konjunktivitida, je vysoce infekční onemocnění očních spojivek. Jde o zánět průhledné membrány, která zakrývá bílou část oční bulvy a vnitřní povrch víčka. Toto běžné oční onemocnění může být způsobeno bakteriální nebo virovou infekcí, alergiemi, znečišťujícími látkami, jako je kouř, chemikáliemi v kosmetice nebo chlorem v bazénech. Dítě si může stěžovat na podráždění očí, pálení nebo citlivost na světlo, objevuje se hnisavý výtok, víčka jsou oteklá a oči zarudlé (odtud také výraz „růžové oko“). Nástup infekce je obvykle velmi rychlý, nemoc je bolestivá. Proto určitě zajděte k lékaři, který vám předepíše vhodné přípravky pro úlevu. Na co dávat pozor? Zánět spojivek se snadno přenáší z jednoho člověka na druhého (přímým kontaktem a dotykem). Proto by dítě mělo zůstat v domácím léčení, dokud bude „nakažlivé“. Zdůrazňujte potomkům, aby se, pokud možno, nedotýkali očí, nosu a úst a co nejčastěji si důkladně myli  ruce.

Klíšťata začínají útočit! Jak co nejlépe ochráníte sebe i děti?
Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste
Plané neštovice: Nenechávejte děti nakazit od kamaráda!
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Praktické rady, Školák, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Covid, Spála, Klik, Kmen, Bacil, Vir, Horečka, Infekce, Bakterie, Ústa, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Maminky, zavřete oči! Tyto šílenosti vymýšlí tatínci, když hlídají své ratolesti
redakce
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec