Maminka.czMaminka v porodnici

4 novinky v Porodnici U Apolináře: Zrušené registrace k porodu, zavedení první návštěvy a další

Třetí největší česká porodnice zrušila registrace k porodu. Ještě nedávno se budoucí maminky hlásily už ve 14. týdnu těhotenství, teď se registrovat nemusí a provoz se zvládá. Které další novinky na ženy čekají?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porody bez registrace mohou využít těhotné ženy s plánovaným datem porodu v roce 2024. Rodičky, které měly v těhotenské průkazce uvedeno datum ještě v roce 2023, se doregistrovaly během června 2023. Na nová pravidla se postupně přešlo v červenci 2023. „Tímto krokem se snažíme zjednodušit a otevřít předporodní péči pro všechny těhotné ženy, které by chtěly rodit v Porodnici U Apolináře,“ vysvětluje vedoucí perinatologického centra kliniky doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D. 

„Chceme maminky pozvat k nám, aby si klidně a zcela svobodně mohly popovídat na téma, co porodnice nabízí za služby. Hodně z toho bude na webu apoliner.eu. Samozřejmě předpokládáme, že většina žen, které na tzv. první návštěvu přijdou, už bude rozhodnuta tady rodit, ale chceme dát prostor pro to, aby se maminka rozhodla klidně až na místě. Chceme jí jasně ukázat, že jsme porodnicí otevřenou a že tady je možné v podstatě skoro všechno, co si přeje, samozřejmě s nějakou bezpečnostní hranicí a mantinely,“ vysvětluje doc. Koucký.

Tým apolinářských neonatologů zachraňuje i miminka narozená mezi 22. a 24. týdnem těhotenství. Pomáhá nové resuscitační lůžko

Větší pohodlí na oddělení šestinedělí

Další změny probíhají na oddělení šestinedělí. „Snažíme se o změny zatím ve stávajících možnostech, které máme. Začali jsme tím, že jsme vysunuli třetí lůžka ze všech pokojů. Zjistili jsme, že se celkem dobře vejdeme. Čili vlastně už v rámci standardní péče nabízíme dvoulůžkové pokoje,“ říká doc. Koucký.

Standardní pokoje zatím ještě nemají vlastní sociální zařízení, ale změny se plánují v dalším kroku rekonstrukce. Dvoulůžkové nadstandardní pokoje mají tu výhodu, že sociální zařízení je přímo na pokoji. „Do budoucna si budeme představovat pod označením nadstandard jenom jednolůžkové pokoje,“ dodává doc. Koucký.

Co obnáší tzv. první návštěva? Kdy probíhá přesun po nekomplikovaném císařském řezu na oddělení šestinedělí? Odpovědi najdete ve videu v úvodu článku.

Takhle jsem rodila u Apolináře: Maminka se podělila o svou zkušenost

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, reportáž, Apolinář, U Apolináře, Návštěva, Registrace, Michal Koucký, Maminka, Pokoj, Novinka